metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Libeňská, vysočanská i plnoletá. Hale s vlastním pivovodem vládne Sparta

  6:00
Jedna z nejmodernějších víceúčelových hal v Evropě – pražská O2 arena – slaví osmnáctiny. Její ředitel Robert Schaffer zde byl poprvé jako návštěvník v roce 2004 na mistrovství světa v hokeji. Tehdy ještě netušil, že se o sedm let později stane její hlavní tváří. Arénu převzal v době, kdy byla společnost v insolvenčním řízení a musela se vyřešit řada finančních potíží a oprav. Jako největší výzvu zmiňuje tenisový Laver Cup, finále Davis Cupu či pořádání mistrovství světa v ledním hokeji.
Robert Schaffer, ředitel pražské O2 areny

Robert Schaffer, ředitel pražské O2 areny | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„O2 arena, kterou v rámci více než šestnácti set akcí k dnešku navštívilo 11 a půl milionu diváků, se technicky vzato nachází v Libni v Praze 9. Ale zároveň těsně u hranice Vysočan. Hodně často se o nás proto mluví také jako o vysočanské areně. Jsme zvyklí na oboje a nepreferujeme ani jednu variantu,“ říká pro deník Metro Schaffer.

Co jste si o aréně myslel, když jste zde byl poprvé?
Vím, že to byl velmi příjemný zážitek. Byl jsem na Klubovém patře, které už tehdy bylo hodně žádané. Mohl jsem si užít jak samotný hokej, tak se i vidět s obchodními partnery. A samozřejmě bylo skvělé být v tak velkém a novém prostoru, kdy vám dojde, že na velké akce už nebudete muset vyjíždět do zahraničí, ale hvězdy přijedou sem.

Je pravda, že jste měl ředitelovat jen krátce?
Do O2 areny jsem přišel v červenci 2011, asi měsíc a půl po vyhlášení insolvence na Sazku a Bestsport. Nabídl mi to tehdy Richard Benýšek, který byl do představenstva jmenován jako krizový manažer po pádu Sazky. Původně jsem měl jen udělat počáteční ekonomickou analýzu a popis situace a po pár týdnech odejít. Pak se ale období prodloužilo na půl roku. A po sjednocení vlastnictví pod skupinu PPF jsem nakonec zůstal. 

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Arénu jste převzal v době, kdy byla společnost v insolvenčním řízení. Co jste musel řešit jako první? 
Situace tady byla těžká, byl nedostatek financí na budoucí hospodaření. Tehdejší finanční ředitel mi řekl, že máme peníze na příští výplatu, a pak, že neví, co bude. Za několik dnů přišel s výpovědí, že prý dostal lepší nabídku, a odešel. Vlastně se toho tolik zkazit nedalo a po té příležitosti jsem rád sáhl. Byla to zajímavá doba. Obtížná, ale hrozně zajímavá.

Jako největší výzvu často zmiňujete tenisový Laver Cup či finále Davis Cupu. Proč právě tenisové akce?
Vzhledem k tomu, že já sám jsem velký tenisový nadšenec a tenista amatér, by to mohlo vypadat, že u nás tenis protežuji z čistě osobních důvodů. Ale není to pravda. Tenis je u nás velmi populární sport, Češky několikrát vyhrály Fed Cup, a skoro vždy v naší hale před domácím publikem. Mužský tým zde vyhrál Davis Cup po heroické bitvě Radka Štěpánka. Potenciál vyprodat O2 arenu tu byl, a kde jinde uspokojíte dvacet tisíc fanoušků? Prokázali jsme tím, že špičkové sportovní akce tu udělat umíme. A když tehdy vznikal nový tenisový formát Laver Cup, s chutí jsme společně s týmem České sportovní a pana Černoška podali kandidaturu. Soutěžili jsme s asi šesti dalšími evropskými městy. A akce měla obrovský úspěch.

V čem přesně ten úspěch spočíval? V počtu diváků?
Byl to historicky první ročník, obrovský zájem fanoušků, prodali jsme vstupenky do 45 zemí světa. Na akci bylo asi 35 procent zahraničních účastníků. Špičková tenisová jména v čele s Federerem a Nadalem, kteří navíc poprvé stáli ve čtyřhře na jedné straně sítě. Byla to neskutečná euforie. A zejména to byl obrovský přínos a propagace pro Prahu a vůbec Českou republiku.

9. Hvězda mezi arénami: O2 arena je druhá největší hokejová aréna v Evropě,...

Je komplikovanější halu přestavět tak, aby splňovala parametry pro hru?Co se týče povrchu, už jsme měli v O2 areně ledacos – tenisový povrch, atletickou dráhu, free style, kolbiště pro koně, hřiště na basketbal, florbal a samozřejmě ledovou plochu pro náš domácí tým HC Sparta Praha, mistrovství světa nebo zápasy NHL. Troufám si říct, že tu zvládneme cokoli. Připravit povrch vlastně není až tak složité. Je sice pravda, že třeba míčové hry se všechny nehrají na stejném povrchu jako před 15 lety, každý sport už má svůj specifický povrch. Ale na náš pevný základ si každý promotér dá vždy svoji palubovou podlahu podle toho, jakou akci připravuje. Nejdůležitější na celém procesu je přestavba z jedné akce na druhou, obzvlášť pokud na sebe akce okamžitě navazují.

Takže je potřeba vytvářet takový harmonogram obou akcí, aby se daly dělat věci najednou a vzájemně si nikdo nepřekážel...
Přesně tak. Běžně se příprava pohybuje okolo osmi až deseti hodin a jen za Bestsport se do ní zapojuje až 55 lidí. K tomu si připočítejte další desítky osob od promotéra. Od kolegů vím, že asi největší výzva bylo zrealizovat Davis Cup v roce 2007, který se hrál na antuce. Ta se připravuje týden dopředu, práší se, neustále musíte povrch kropit, v hale je velká vlhkost. Jednou z posledních výzev byly závody v parkuru – Global Champions Prague Playoffs v roce 2018. Pro nás to bylo něco nového, ale znovu se potvrdilo, že zvládnout se dá všechno tak, aby akce odpovídala mezinárodním požadavkům. Letos u nás parkur přivítáme už počtvrté.

Četl jsem, že jste musel odmítnout vystoupení Justina Timberlaka kvůli stavebním úpravám. Mrzí vás odmítání akcí hodně?
Samozřejmě mě odmítání akcí mrzí. V případě Timberlaka to bylo zejména proto, že zrovna v srpnu toho roku finišovaly stavební úpravy O2 areny a nově vznikajícího komplexu přilehlého multifunkčního a kongresového centra O2 universum. Na takovýto koncert musíte vyblokovat hned několik dní, a to v daný moment nebylo možné. Odmítání akcí se bohužel děje, ale zejména z toho důvodu, že nemáme v našem kalendáři volno. Snažíme se samozřejmě mít co nejatraktivnější program a mnohdy stojíme před těžkým rozhodnutím, zda dáme do programu nějaký zajímavý sport, nebo významné výročí českého interpreta. Do toho vám přijde poptávka od zahraniční hvězdy, která nabídne v rámci světového turné Praze třeba jen dva možné termíny, a přes to nejede vlak. Pak se musíte rozhodnout a někoho odmítnout.

Robert Schaffer, ředitel pražské O2 areny

Navíc zde máte, jestli to chápu správně, domácí hokejový tým HC Sparta Praha, který je u vás hierarchicky na prvním místě a jemuž musíte garantovat volné termíny pro hru.
V základní části soutěže držíme v kalendáři nějaký počet termínů, a když dojde ke kolizím, snažíme se je řešit. Z hlediska play-off je to pak sázka na to, že Sparta bude úspěšná. Tam si opravdu nemůžeme dovolit obsadit nějaký termín koncertem a jsme zcela závislí na tom, jak se bude klubu dařit. Letos se Sparta po šesti letech dostala do finále a bylo by nemyslitelné, abychom hýbali jejich termínem nebo termínem nějakého koncertu.

Z hlediska obsazenosti kalendáře je to složité i z důvodu mnoha přesunů koncertů kvůli pandemii, že? 
Celý jeden rok akcí z roku 2020 jsme museli de facto přenést do roku 2021 a pak ještě jednou do roku 2022, což bylo nesmírně složité. Pokud by tedy nějaký interpret měl požadavek udělat koncert ještě na podzim letošního roku, už je to v podstatě nereálné.

Jak se doplňuje program v universu a areně?
Ve hře je řada faktorů, například očekávání interpreta, potenciál akce z hlediska počtu fanoušků, výše ceny vstupenek a podobně. To vše musí dávat ekonomicky smysl, aby akce byla úspěšná a zisková. Do největšího sálu O2 universa se vejde přibližně čtyři a půl tisíce diváků, takže ten je vhodný například pro komornější akce nebo začínající interprety. V O2 areně se vyplatí mít koncert alespoň pro šest tisíc diváků nejen z hlediska ekonomické návratnosti, ale i určité prestiže interpreta. Nikdo se nechce dívat do poloprázdné haly. Je jasné, že když má přijet Beyoncé nebo Image Dragons, je O2 arena jasná volba. Při některých sportech slouží O2 universum jako tréninková hala a O2 arena jako hlavní místo konání.

7. Jen desítka: V hale jsou vybudovány dva základní okruhy. Původně se...

V budově se nachází také pivovod, který rozvádí smíchovské světlé do několika koutů areny. 
Systém používáme od samého začátku provozu a je opravdu unikátní. Myslím si dokonce, že ho máme jako jedni z mála, možná jako jediní u nás. Máme k dispozici tankovnu, tedy velký chladicí box s vestavěnými nerezovými tanky s celkovým objemem 340 hektolitrů piva, z nichž vedou tři kilometry rozvodu piva ke všem prodejním místům v areně. Tento systém řízený počítačem má nesporné výhody na logistiku, energie i personál. Ale především na čas. Porce piva o objemu 0,4 litru je načepována rychlovýčepem za pouhé čtyři vteřiny. V jeden moment můžeme obsloužit diváky na 168 rychlovýčepech umístěných na 26 stáncích v několika patrech. Při akci Beat Fest v roce 2010 jsme vytočili rekordních sto hektolitrů, tedy 25 tisíc porcí piva. A při mistrovství světa v ledním hokeji 2015 jsme během celého šampionátu kromě diváckého rekordu zaznamenali i ten pivní. Vytočilo se 401 250 kelímků piva.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

Komerční sdělení

Lumír Běhal: Pohled z kabiny strojvedoucího mě nikdy neomrzí

vydáno 19. dubna 2024

Lumír Běhal je muž mnoha profesí a zájmů. Má za sebou bohatou kariéru strojvedoucího, aktuálně jezdí pro Arrivu s elektrickými vlaky. Je jeden ze...  celý článek