metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 15 °C

Pátek 30. září 2022. Svátek má Jeroným, Ráchel

Větší foto
Češi patří k nejpilnější čtenářům v Evropě. Mají hustou síť veřejných knihoven. | foto: MKP

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

  11:56
Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?

Čeho si všímáme na návštěvě? Nezajímá nás jen nový koberec či výmalba. Často naše oči vyhledávají knihovnu. Bydlení bez ní je v Česku rarita. Alespoň malou najdete v devadesáti osmi procentech domácností.

Česko je také zemí, kde se kniha řadí k nejčastějším dárkům. Nechybí pod vánočními stromečky, dostáváme ji k narozeninám a dříve byla oblíbeným dárkem na rozloučenou při odchodu ze zaměstnání. Určitě platí, že děti okoukávají zvyky. Když mají čtoucí rodiče a prarodiče, je téměř jisté, že i ony budou jednou knihy kupovat nebo si je půjčovat.

Výdejní okénka fungovala nejen v restauracích
Covid čtenářskými aktivitami zalomcoval. Veřejné knihovny ale o své věrné nepřišly. „Zaznamenali jsme v obou covidových letech mírný úbytek nových čtenářů. Určitě však zafungovala výdejní okénka,“ popisuje hlavní koronavirovou éru Lenka Prucková, ředitelka Knihovny města Olomouce, nejlepší městské knihovny roku 2015. Výpůjčky se postupně vracejí k původním číslům, ročně se v Olomouci jedná o více než 330 tisíc vypůjčených knih a dalších položek.

Co se s covidem změnilo, to je čas strávený v knihovně. „Návštěvy čtenářů jsou kratší. Rychle vybrat a domů. Naučili se využívat objednávky knih a vůbec další služby přes internet,“ připomíná Prucková. Potěšitelná je v Olomouci i skutečnost, že do knihovny přicházejí celé rodiny, ty naopak tráví mezi policemi s knihami víc společného času.

S knihami jsme častěji, hlásí čeští čtenáři
On-line knihovnické prostředí si oblíbili více i v Městské knihovně Praha (MKP). „Už jim to nepřipadá jako bariéra, lidé si sami vyhledávají on-line služby, sledují naše přednášky na videokanálech,“ vypočítává Lenka Hanzlíková, mluvčí MKP. Digitální samostatnost se projevila i v tom, že čtenáři stále méně potřebují tištěné knihovní informace a letáky. „Vyfotí si to do mobilu a dál už hledají na síti,“ říká Hanzlíková.

Z nejnovějšího průzkumu Národní knihovny ČR ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu ČR a společností Nielsen Admosphere vyplynulo, že takřka čtyřicet procent dotazovaných věnuje čtení knih víc času než před pandemií. A téměř 45 procent považuje čtení knih za prospěšné vyvážení času stráveného u počítače.

Ještě jeden benefit knihy mají. Tomáš Ervín Dombrovský z agentury LMC, která se zabývá personálním poradenstvím a školením, jej potvrzuje z vlastních zkušeností z odborných kurzů. „Lidé, kteří hodně a pravidelně čtou, mívají větší úspěšnost například u pracovních pohovorů, jsou schopní lépe a kvalitněji komunikovat,“ říká Dombrovský.

Česko knižní

  • Šedesát procent české populace čte pravidelně nebo alespoň někdy. Pokud to považujete za katastrofu, evropský průměr je čtyřicet procent. Například v Portugalsku čte knihy jen dvacet procent obyvatelstva. Čtyřicet procent obyvatel naší země naopak nevezme knihu do ruky vůbec. Podle jednoho průzkumu v roce 2013 vyšli jako nejpilnější čtenáři Indové, kteří tehdy strávili nad knihou bezmála jedenáct hodin týdně. Japonci se dostali na pět hodin týdně.
  • Lidé, kteří tráví víc času s knihou, jsou schopni lépe navazovat kontakty. Dokládá to zkoumání Národní knihovny České republiky.
  • Knihy nám dávají větší slovní zásobu, a proto výhodu ve slovních diskusích a sporech.
  • Pilný čtenář knih je odolnější vůči dezinformacím.
  • Nejjednodušší cestou malých dětí k „písmenkové“ knize jsou obrázková leporela.

Komentáře

Hlavní zprávy

Umění zahalené v kouři nebo street art v kostele. Navštívili jsme pražské galerie

vydáno 30. září 2022  5:22

Jedno odpoledne. Tři výstavy. Banksy, Mucha a V kroužcích dýmu. Prošli jsme za jeden den tři velké expozice a prohlédli si díla významných mistrů....  celý článek

Parkování zaplatíte už také přes aplikaci Lítačka. Zóny pohlídá nová firma

vydáno 29. září 2022  19:08

Pražské řidiče čeká v těchto dnech několik poměrně příjemných novinek. Městská společnost Operátor ICT (OICT) rozšířila ve spolupráci s Technickou správou...  celý článek

Naše analýzy pomáhají měnit Prahu k lepšímu, říká šéf pražských „datařů“ Kotmel

vydáno 29. září 2022  16:18

Je robustní, veliká a spolehlivá. Tak hovořili její tvůrci o nové datové platformě Golemio, kterou spustil magistrát ve spolupráci s městskou společností...  celý článek

Kde jsou nejdražší nově postavené byty v Praze? Teď na dvojce, šestce a sedmičce

vydáno 29. září 2022  13:05

Majitelé novobytů stárnou. K pořízení vlastní střechy nad hlavou se nyní v Praze dopracují až po čtyřicítce.  celý článek