metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav

Větší foto
Praktický lékař Jiří Pražák. | foto: archiv Jiřího PražákaMetro.cz

Lidé očkování chtějí, ale systém selhává, shodli se praktici

  7:58
Pandemie zaměstnává naplno i praktické doktory. Kromě běžných kontrol vyšetřují své pacienty i po telefonu a ordinační hodiny se mnohdy protáhnou. Podle praktiků Lenky Dejdarové z Vysokého Mýta a Jiřího Pražáka z Hulína musejí v poslední době vyvracet dezinformace a odpovídat na dotazy ohledně očkování. Zájem o vakcinaci podle nich je, stát však ve strategii tápe, říkají pro deník Metro.

Co se změnilo na chodu ordinace od doby, kdy začala epidemie koronaviru?
Lenka Dejdarová (LD): K běžné práci přibylo covidové kolečko. Ráno ještě před odběry krve provádíme v ordinaci výtěry z nosohltanu a testujeme antigenními testy, provádíme i výtěry na PCR. Následně zajišťujeme vše, co je třeba u pacientů, kteří měli antigenní test pozitivní. Píšeme neschopenky, vysvětlujeme, jak mají postupovat, vystavujeme i karantény a žádanky na test pro jejich kontakty, když jde o naše pacienti. Odpoledne přicházejí výsledky PCR testů z laboratoří, po kterých následují další telefonáty.
Jiří Pražák (JP): Pacienti volají během celé pracovní doby. V krizových dnech je pro ně problematické se dovolat, protože pevná linka i mobil jsou skoro pořád obsazené. A když se jim to podaří, tak se může stát, že mluvím na druhé lince a musí zavolat později. Jeden hovor dokončíte a telefon hned zvoní znova.

Co je pro vás na určování diagnózy po telefonu nejnáročnější?
LD: Když mám pacienta před sebou, vidím jeho mimiku, řeč těla a slyším, jak mluví. Tím pádem mám mnohem víc informací, než dostanu přes telefon. Distanční kontakt je vyhrazen pro lidi s onemocněním covid nebo při podezření na něj. I tak se snažím kromě informací zachytit další signály, jako zadýchávání se během řeči či kašel.
JP: Také záleží , co má daný člověk za chorobu a jaké příznaky dokáže popsat. Na řadu symptomů, které pacient neřekne, protože je nepokládá za podstatné, je třeba se cíleně vyptat. Pak z toho všeho skládám pravděpodobnou diagnózu. To je bez přímého vyšetření složitější, to fyzické zkrátka chybí. Výhodou, která ve vyšetření po telefonu pomůže, je znalost pacientů. Mnohdy je poznám po hlase, i když si třeba nevybavím jméno. Lidé jsou různí, o někom víte, že volá s prkotinami.

Setkáváte se s tím, že pacienti váhají s konzultací po telefonu a jejich život je poté v ohrožení?
JP: Ano, i takové případy jsem zaznamenal. Bývá to především u pacientů, kteří když už volají, tak jim určitě něco je. Nechtějí otravovat, a tak čekají, že se zlepší. Někdy ano, ale někdy bohužel ne. A pak už jde i o život.

Zajímají se pacienti o očkování proti koronaviru?
JP: Mnoho pacientů má o vakcínu zájem. Poprvé jsme očkovali minulý týden, kdy budeme znovu, je otázka.
LD: Vakcinace je teď velké téma. Menší část pacientů má názor jasný, většina chce ale o očkování mluvit, mají nějaké informace a spoustu otázek, které potřebují položit před tím, než se rozhodnou. Lidé jsou navíc zahlceni informacemi, a hlavně dezinformacemi ze sociálních sítí a z řetězových mailů.

Jak říkáte, ohledně očkování a koronaviru koluje řada dezinformací. Museli jste už nějaké vyvracet?
LD: Ano. Co se dezinformací týče, ta ohledně čipování při výtěru a očkování už není tak populární, ale přibylo obav z vlivu vakcíny na DNA člověka. S tím, že se člověk po očkování promění v opici, jsem se setkala několikrát. Obavy mých pacientů beru vážně a jsem ráda, že se ptají. Vědí, že jsem zastáncem vakcinace a na jejich otázky se snažím vždy podrobně odpovědět. A co se „opičí otázky“ týče, zatím se zdá, že funguje názorný příklad – se sestřičkou jsme očkované a zatím nás banány nechávají celkem v klidu.
JP: Nejčastěji se setkávám s tvrzením, že je covid těžší chřipka. Bohužel je to dané i mediálními vyjádřeními některých odborníků, což se pak jiným kapacitám, natož praktickému lékaři, vyvrací těžko.

Jak vnímáte aktuální vakcinaci v České republice?
JP: U nás ve Zlínském kraji je vakcín málo, i když v Česku prý jsou. Logistika pravděpodobně selhává. Naprosto jsem nepochopil, proč je praktikům bráněno očkovat, když vakcíny máme a většina z nás očkovat chce a pacienti zájem mají. Stát ale není schopen zajistit očkování v dostatečném množství na všechna místa, což je frustrující.
LD: Jsem zoufalá, když vidím, jak složitý a drahý systém očkovacích center a registrace do nich vzniká. V republice je přibližně 5500 praktiků pro dospělé. Kdyby očkovalo 4000 z nás deset pacientů denně, což je při běžném provozu ordinace zcela bez problémů, pak by každým týdnem přibylo 200 tisíc očkovaných. Jsme schopni očkovat i násobně více, jen ty vakcíny stále nemáme, a tak čekáme. Politici zasedají, tvoří očkovací strategie, budují centra a vysvětlují nám, proč očkovat nemůžeme. Počty nemocných a mrtvých rostou a světlo na konci tunelu se vzdaluje.

Chová se podle vás společnost v současnosti zodpovědně?
JP: Bohužel mám pocit, že ne. Na jaře 2020 to bylo úplně jiné, lidé táhli za jeden provaz. Potom se to nějak zvrtlo. Zejména u těch, které si naše společnost zvolila jako své zástupce lidu. Pak přestala důvěra občanů v jejich prohlášení a rozhodnutí a už to jelo. A proto jsme teď tam, kde jsme. V boji s covidem na ocasu světa.
LD: Rozhodně by pomohla centrálně řízená osvěta. Představovala bych si důvěryhodnou, sympatickou, charismatickou osobu, jakousi „tvář covidové doby“, která by byla schopna vysvětlit důvody jednotlivých opatření a vzbudit v lidech důvěru, že má smysl se jimi řídit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek