metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 24 °C

Neděle 11. června 2023. Svátek má Bruno
Nezaměstnanost (ilustrační foto) | foto: SX

Lidé opět skrývají svou sexuální orientaci

  12:55
Mnohá tajemství neodhalujeme. Kvůli partnerům i ze strachu z problémů v zaměstnání.

Scéna z Hřebejkova filmu Občanský průkaz, kdy se po letech přijde na to, že velitel malého oddělení Veřejné bezpečnosti (v podání Václava Kopty) neumí číst, není v reálném životě vzácností. V loňském roce řešil kladenský soud případ podvodů a úplatků v autoškolách, kdy se majitelem řidičáku stal i zcela negramotný člověk.

Také John Corcoran ze Spojených států se až v důchodovém věku přiznal, že vystudoval základní, střední i vysokou školu, a dokonce dlouhé roky učil, ačkoli neuměl číst.

Skrývání nedostatků nebo dokonce neduhů je však poměrně běžné. Zvláště když se lidé ucházejí o práci. „Často se setkáváme s tím, že lidé během přijímacího řízení zamlčí své zdravotní postižení,“ říká Radoslav Kavulič, personální ředitel bezpečnostní agentury. 

Tma pod svícnem

Některá tajemství udrží lidé před svými nejbližšími i celé roky.

  • Novinář a předseda strany Věci veřejné Radek John dokázal před svou manželkou, herečkou Zlatou Adamovskou, a také před veřejností tajit plných sedm let nemanželskou dceru. 
  • Až dva roky před jeho smrtí (1996) vyšlo najevo, že bývalý francouzský prezident  Françoise Mitterrand měl z paralelního vztahu dceru.

Navíc ne všichni zaměstnavatelé, i kdyby měli možnost, dávají lidem s handicapem šanci. Ačkoli obecná míra nezaměstnanosti v Česku je pod třemi procenty, mezi osobami se zdravotním omezením a postižením se pohybuje nad deset procent. Potvrzuje to i Michal Novák z portálu Profesia.cz. „I když ochota firem zaměstnávat lidi s handicapem roste, jejich uplatnění na trhu práce je stále omezené,“ uvedl Novák. Podle nejnovějších údajů platového portálu Paylab se zdravotně postižení uplatňují nejvíce ve státní správě, vstřícnější jsou k nim také zahraniční firmy – spíše než ty tuzemské.

Nejen zdravotní postižení je důvodem utajování. Téměř polovina homosexuálních Čechů ve věku 18 až 25 let, kteří nastupují do zaměstnání, svou sexuální orientaci před svými kolegy i zaměstnavateli opět skrývají. I v případě, že ji v soukromí i během studia otevřeně přiznali. „Otevřeně svou příslušnost ke genderovým a sexuálním menšinám přiznává jen čtvrtina českých LGBT+ (lesby, gayové, bisexuálové a transgenderové osoby – pozn. redakce),“ komentuje stav zpráva specializované agentury Out Now, která provedla mezinárodní průzkum. Ten zahrnul více než 3200 respondentů z této komunity v patnácti zemích.

Ochota nic před přáteli a partnery neskrývat se týká jen každého desátého Čecha. Nejméně utajovaným tajemstvím mezi partnery a manželi je kouření. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Mistr koloběžek. Nesčetněkrát spadnete, pak se zvednete a jdete to zkusit znovu

vydáno 10. června 2023  9:28

„Na koloběžce se naučíte překonávat překážky a nevzdávat se,“ říká třiadvacetiletý Richard Zelinka, který se může pochlubit trojnásobným titulem mistr...  celý článek

„Méně varlat a víc do šířky!“ Channing Tatum sundává své poslední kalhoty

Strážce streamu
vydáno 9. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rej hordy namakaných sexy chlapáků, taneční čísla se zajímavou choreografií, ale i uvědomělá a inteligentní sociální sonda plná energie. Tím vším byl před...  celý článek

Lidé se na mě dívají lítostivě, říká Petra, která žije se vzácnou nemocí

vydáno 9. června 2023  11:09

Na první pohled vypadá jako normální a veselá žena. Přesto se za úsměvem Petry Pětníkové ukrývá vzácná diagnóza s názvem Fibrodysplasia ossificans...  celý článek

Internetový predátor není žádný starý a ohyzdný chlap v baloňáku, který číhá u školy

vydáno 9. června 2023  5:40

Český dokument V síti o internetových predátorech má vlastní odkaz v jednom z usnesení Evropského parlamentu ohledně kyberbezpečnosti. Promítali ho také...  celý článek