metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 20 °C

Pátek 27. května 2022. Svátek má Valdemar

Dalších 12 fotografií v galerii
Kastelán Jiří Sobek. | foto: Petr NavrkalMetro.cz

Lidé sem jezdí víc za Husem než za filmovou Leontýnkou, říká kastelán Krakovce

  14:31
Hrad Krakovec proslavila legendární pohádka Ať žijí duchové. Zřícenina má však i zajímavou historii. Deník Metro vyzpovídal kastelána Jiřího Sobka, který na hradě působí už osmnáctým rokem.

Čím je Krakovec výjimečný?

Krakovec nás uvádí do výjimečné atmosféry doby Václava IV., doby gotického manýrismu, krásného slohu, doby krásných madon a seznamuje s vrcholnou architektonickou jednotností, originálností i určitou „nepochopitelnou složitostí“ a tvarovou bohatostí klenebních systémů. Krakovec má spíše charakter gotického zámku než hradu a naplňoval především požadavky reprezentace a pohodlného bydlení, což ostatně dodnes dokládají zbytky originálních, prostorově i klenebně uspořádaných prvků.

Letošní rok je rokem Jana Husa. Projevilo se to i na vašem hradě, kde před cestou do Kostnice pobýval?

Na Krakovci připravili program rozprostřený do celého letního období. Příchozí návštěvníci v něm nalezli bohoslužby, koncerty, dramatická vystoupení, přednášky a podobně, které také samozřejmě připomínají a zpřístupňují myšlení i význam osobnosti mistra Jana Husa.

Víte, kde tehdy bydlel? Dochovalo se na hradě něco, co Husa pamatuje?

Přesně to říci nedokážu. Jestli se zdejší pobyt mistra Jana Husa týká určitého, konkrétního prostoru, je těžká otázka. Snad kaple, kde Jan Hus, pokud vykonával vše, co přísluší knězi, zřejmě sloužíval bohoslužby a kázal.

Krakovec měl ještě jednu slavnou obyvatelku, Leontýnku. Za kým jezdí lidé víc, za Husem, nebo za filmem Ať žijí duchové?

V minulém roce a taktéž letošním můžu říci, že návštěvníci přijíždějí za Janem Husem přibližně nastejno jako za Leontýnkou. Jinak evidentně vede pohádkový muzikál. Jan Hus, pravda, poctivost – tyto vlastnosti jsou ve většinové společnosti popelkou. Myslím ke škodě nás všech.

Letos připomíná Krakovec filmový Brtník víc než kdy jindy, obnovujete střechu. Kdy bude hotová?

No, je psáno, že vše má svůj čas, v těchto chvílích začínáme s experimentálním zastřešením na věži. Je postaveno lešení a navážíme materiál. Vizuálně ale neočekávejte střechy jako v dané pohádce či nějakou repliku historického zastřešení. Budou zcela jiné. Souběžně proběhnou také odvodňovací práce v jihozápadní části objektu. Vše bychom měli stihnout do dvou let.

Pořád se mohou návštěvníci ve sklepě podepsat?

Ano, možnost podepsat se ve sklepě na tabuli nadále trvá. Jen zdůrazňuji a prosím vždy každého jednotlivého návštěvníka, aby se psalo vždy jen na tabuli a nenásledovalo některých neumravněných lidí, kteří píší různě po zdech a zábradlí. Těch slušných je ale víc.

Chystáte na hradě nějaký koncert, něco speciálního pro návštěvníky?

Nevím, zda speciálního, v srpnu již jen koncert Sax Time – saxofonisté Bedřich Šmarda a Petr Kalfus. Na Krakovci v sobotu 1. srpna od 17 hodin a v rámci Hradozámecké noci 29. srpna večer se chystáme promítnout pohádkový muzikál Ať žijí duchové.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hráli si spolu u paneláku, teď šijí kabelky a batohy

vydáno 26. května 2022  19:16

Ondřej Hyrš a Martin Kůs se kamarádí od dětství. Ze dvou kluků z paneláku v Chrudimi se v dospělosti stali ekolog a vystudovaný architekt. Před osmi lety...  celý článek

Víkendové tipy deníku Metro. Armáda ukáže svou sílu, Pražané uvidí město z vinic

vydáno 26. května 2022  18:21

Meteorologové předpovídají pro zítřek občasný déšť nebo přeháňky, na jihu a jihovýchodě srážky místy. A v sobotu budou denní teploty kolem 18 stupňů s...  celý článek

Už je mi na světě líp, říká pro deník Metro frontman kapely Chinaski Malátný

vydáno 26. května 2022  16:36

Frontman kapely Chinaski Michal Malátný hovořil pro deník Metro o dokumentu s názvem Chinaski: Každej ví kulový, který jde dnes do kin, ale i o nové...  celý článek

Studenti představili vlastní návrhy lanovky na Petřín. Designérská soutěž má totiž zpoždění

vydáno 26. května 2022  15:20

V Praze asi není slavnějšího kopce. Na vrchol Petřína můžete vyjít romantickou procházkou nebo použít ikonickou lanovku. Její kabinky by město rádo po...  celý článek