metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 34 °C

Čtvrtek 18. srpna 2022. Svátek má Helena

Lidé si nejčastěji půjčují na koupi vozu

  11:38
Praha 29. června 2022 (PROTEXT) - Lidé využívají úvěry nejvíce ke koupi vozu. To ukázal nedávný průzkum společnosti PROFI CREDIT, který provedla agentura pro marketingový výzkum Boček. Šetření sledovalo preference jak běžných spotřebitelů, tak podnikatelů.

Koupě vozu je celkově nejobvyklejším účelem půjčky u podnikatelů i spotřebitelů.

Na auto si bere půjčku 15 % podnikatelů a stejný podíl spotřebitelů. Druhým celkově nejčastějším účelem úvěru je rekonstrukce – běžní spotřebitelé 20 %, podnikatelé 9 %.

"Automobil a rekonstrukce patří tradičně mezi oblíbené účely půjček. Ve spotřebitelských průzkumech se objevují opakovaně a dlouhodobě," okomentoval zjištění průzkumu Petr Florián, generální ředitel firmy PROFI CREDIT Czech.

Dalším frekventovaným důvodem k zápůjčce je u živnostníků samotné podnikání (14 %), což obnáší například vybavení kanceláře, nákup zboží, techniky apod. U spotřebitelů druhou příčku zaujímá spotřební elektronika (16 %).

Střednědobé půjčky vedou

Nejčastějším účelům přibližně odpovídají i nejoblíbenější výše půjček. U spotřebitelů i podnikatelů se lze nejvíce setkat s půjčkami do 30 tisíc korun, od 31 do 100 tisíc korun a od 151 do 300 tisíc korun. Pokud jde o dobu splácení, u obou skupin jednoznačně vede střednědobý horizont půl roku až 3 roky.

Klienti se rádi vracejí

Při výběru konkrétního typu půjčky (bankovní vs. nebankovní) považují podnikatelé i běžní spotřebitelé za zcela zásadní dobrou předchozí zkušenost. Váha vlastní pozitivní zkušenosti výrazně přebíjí například i působení reklamy, a to u bankovních i nebankovních finančních domů.

Kontakt:

Kamila Rotnáglová, kamila.rotnaglova@proficredit.cz

Hlavní zprávy

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek

„Ve firmách by měl být generační balanc, ideální je věky lidí namixovat“

vydáno 17. srpna 2022  6:00

Boří stereotypy, označuje se za rebelku v byznysu. Provozní ředitelka Creative Dock Gabriela Teissing podporuje ženy, aby se kariéry v oblasti technologií...  celý článek