metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Lidé si nejdřív půjčí peníze, pak teprve hledají nemovitost

  5:42
Málo bytů, hodně peněz mezi (některými) lidmi. Hypoteční banky reagují na změny na trhu s bydlením.

Tenistka Markéta Vondroušová si pořídila dva byty. První k vlastnímu bydlení, druhý jako uložení peněz a pro případný pronájem. Je jednou z těch, kteří mají dostatek volných prostředků k nákupu nemovitosti a současně ke zhodnocení volných peněz.

„Inzerát na byt se momentálně udrží v nabídce v průměru 22 dní, před devíti lety to bylo téměř čtyřikrát déle,“ konstatuje Pavel Borek, ředitel hypotéčních center Raiffeisenbanky. Většina kvalitních bytů a domů je během jednoho měsíce prodaná.

Bytů se staví dost

  • I přes nářky developerů nejsou počty postavených bytů vůbec špatné. 
  • Loni bylo dokončeno téměř 34 tisíc bytových jednotek. Je to čtvrtý nejlepší výsledek za posledních jedenáct let.
  • Průměrná cena za metr čtvereční bytu je v Česku kolem 61 tisíc korun. Nejvíc stoupaly letos ceny bydlení v Českých Budějovicích, Praze a v Brně. Zlevňovalo se pouze ve Zlíně.

Jak dokládají statistiky, i když se staví nejvíc bytů za posledních deset let, polovinu z nich prodají developeři ihned za hotové a část z nich ani neslouží k okamžitému bydlení. Ti, kteří potřebují opravdu bydlet, řeší problém, jak nemovitost získat, když nemají hotovost na kontě a předběhnou je ti, kteří mají na účtech dost peněz. Proto se banky rozhodly změnit strategii a přicházejí s některými změnami.

„Říkáme tomu Hypotéka naruby,“ říká Milan Voldřich, ředitel hypotečních produktů Raiffeisenbanky. „Klient zhodnotí, kolik si může půjčit a bezpečně splácet a požádá si o hypotéku,“ vysvětluje Voldřich. Pokud uspěje, má za mírný poplatek na vázaném účtu peníze a může hledat bydlení. Za účet, který má platnost jeden rok, zaplatí klient sedm tisíc korun. „První otázka realitního makléře totiž je, jestli máte peníze. Pokud mu řeknete, že ještě ne, nemá důvod se s vámi o nemovitosti dál bavit,“doplňuje Pavel Borek. Vypůjčení peněz dopředu tak dává zájemcům větší šanci, že bydlení seženou.

Půjčky poskytnuté ještě předtím, než má zákazník vybrané bydlení, jsou zatím v plenkách. Zatím je má vedle Raiffeisenbanky v nabídce v trochu jiné variantě ještě Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) ze skupiny ČSOB. „Nabízíme takzvaný Úvěr v předstihu. Klient si může vyřídit úvěr bez konkrétní nemovitosti a má rok na to, aby si nemovitost našel,“ řekl deníku Metro Tomáš Kofroň, mluvčí ČMSS. V okamžiku, kdy vytoužené bydlení najde, nemusí tak být ve stresu, že peníze nesežene, nebo je nezajistí včas.

Hypoték stále ubývá

30

  • O tolik procent klesl v prvním čtvrtletí letošního roku objem poskytnutých hypoték v porovnání se stejným obdobím roku 2018. Tehdy si lidé vypůjčili na bydlení téměř 25 miliard korun. Počet poskytnutých hypoték se pohyboval  kolem jedenácti tisíc. Ve třetím čtvrtletí 2019 se sice situace zlepšila, i tak byl propad v porovnání se třetím kvartálem roku 2018 nižší o téměř dvacet procent.

Česká spořitelna má zatím v portfoliu jen nabídku Prvobydlení, která zahrnuje krytí až devadesáti procent ceny vybrané nemovitosti a je určena těm, kteří ještě žádnou nemovitost nevlastní. „V uplynulých šesti měsících představovala Prvobydlení každou pátou hypotéku,“ řekl deníku Metro Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Banky s novou formou „přednostních“ hypoték nabízejí i nejrůznější doplňkové služby, jako je například zajištění odhadce vybrané nemovitosti zdarma. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek