metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Úterý 9. srpna 2022. Svátek má Roman

Větší foto
Domov pro seniory Chodov | foto: Domov pro seniory Chodov

Lidé si uvědomují, že mohou svůj čas věnovat i seniorům, říká koordinátorka dobrovolníků

  13:15
V Domově pro seniory na Chodově se Klára Vohrnová stará o koordinaci dobrovolníků. Podle ní přibývá lidí, kteří chtějí volný čas věnovat seniorům a zlepšit jim tak návštěvou den. Dobrovolníkem může být každý, ať už jako jednotlivec, nebo například skrze firmu nebo projekt. Ne všichni senioři ale o návštěvy stojí.

Může za seniory chodit každý člověk?
Pokud je mu více než 15 let a má čistý trestní rejstřík, tak ano. Jinak k tomu žádné znalosti potřeba nejsou. Samozřejmě je ideální, když je člověk empatický a otevřený k naslouchání. Zájemci procházejí zaškolením při přijetí, na kterém je seznamuji se specifikací cílové skupiny. Vždy je to individuální vzhledem k výběru seniora. Většinou se jedná o komunikaci či o pravidla doprovodu klienta na invalidním vozíku.

Z jakého důvodu se člověk rozhodne pomáhat?
Většinou jsou to lidé, kteří pracují v kancelářích nebo nějaké velké firmě. Chybí jim pocit užitečnosti a chtějí někomu pomoci a zlepšit mu den. Dále to jsou studenti, kteří mají volný čas a chtějí ho smysluplně využít.

Ocení každý klient návštěvu od dobrovolníka?
Některým seniorům vyhovuje, že jsou sami, v klidu, a návštěvy odmítají. Také třeba nechtějí trávit čas s cizím člověkem. Většina klientů ale oceňuje to, že za nimi někdo pravidelně jednou za týden dochází a hodinu nebo dvě se jim plně věnuje.

Stačí kontakt seniora s návštěvníkem jednou týdně?
Myslím, že je to ideální frekvence, protože klienti jsou v domově v kontaktu s ostatními obyvateli, pracovníky nebo chodí na skupinové aktivity. Potřeba návštěvy víckrát za týden je výjimečná. Hlavně ze strany dobrovolníků není většinou možná, protože pracují nebo studují. Také je to z důvodu ochrany obou stran, aby nevznikla případná citová závislost. I tak lidé často špatně nesou zhoršený fyzický stav klienta či jeho úmrtí. V těchto případech jim poskytujeme psychickou podporu.

Stává se, že klient přestane mít zájem o kontakt s dobrovolníkem nebo naopak?
Nejedná se úplně o to, že by lidé přestali mít zájem. Spíše se velmi často stává, že studenti dokončí školu a odstěhují se nebo začnou pracovat a poté s dobrovolnickou činností přestávají.

Jak se senioři vyrovnávají s tím, že za nimi přestane dobrovolník docházet?
Myslela jsem si, že to klienty bude trápit více. Nejdůležitější je, aby jim odchod dobrovolník oznámil sám, probrali ho spolu a senior měl možnost se rozloučit. Je to mnohem přijatelnější, než když lidem přijdu oznámit, že dobrovolník z nějakého důvodu už nepřijde. Klientům potom kolují v hlavách myšlenky, jestli ho sami neodradili. V případě, že ale lidé skončí s návštěvami a klienti chtějí pokračovat v setkávání, hledám hned náhradu. Většinou propojuji lidi s podobnými zájmy.

Přibývá dobrovolníků?
Ano. Já to přisuzuji tomu, že se například téma osamělosti seniorů dostává konečně do společnosti a lidé si uvědomují, že svůj čas mohou věnovat i jim.

Mohou za to i projekty na pomoc seniorům?
Určitě. Třeba skrze Ježíškova vnoučata. Častokrát, když návštěvníci například v rámci projektů přijdou, mají hodně otázek. Většinou na ně totiž nemají kde získat odpovědi a vytváří si proto často negativní domněnky o životě v domovech pro seniory. Nejvíc se mi na projektech a celkově dobrovolnictví proto líbí ta možnost ukázat veřejnosti, jak to v domovech vypadá a jak v nich senioři žijí. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek

Hrady a zámky svítí o něco méně, na radnicích zase kontrolují těsnění

vydáno 9. srpna 2022  4:19

V obecních bazénech se v šatnách už teplou vodou neosprchují. Němci se připravují na zimu bez zemního plynu. A Češi?   celý článek

„Škrťte se, dokud neomdlíte.“ TitTok je populárnější, než Facebook. Je ale i nebezpečnější

vydáno 8. srpna 2022  18:44

Vtipné scénky, zpívání a nejrůznější tanečky. Ale také popáleniny od elektřiny, rozbitá lebka či cereálie usazené v plicích. I to číhá na děti, které...  celý článek