metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Domov pro seniory Chodov | foto: Domov pro seniory Chodov

Lidé si uvědomují, že mohou svůj čas věnovat i seniorům, říká koordinátorka dobrovolníků

  13:15
V Domově pro seniory na Chodově se Klára Vohrnová stará o koordinaci dobrovolníků. Podle ní přibývá lidí, kteří chtějí volný čas věnovat seniorům a zlepšit jim tak návštěvou den. Dobrovolníkem může být každý, ať už jako jednotlivec, nebo například skrze firmu nebo projekt. Ne všichni senioři ale o návštěvy stojí.

Může za seniory chodit každý člověk?
Pokud je mu více než 15 let a má čistý trestní rejstřík, tak ano. Jinak k tomu žádné znalosti potřeba nejsou. Samozřejmě je ideální, když je člověk empatický a otevřený k naslouchání. Zájemci procházejí zaškolením při přijetí, na kterém je seznamuji se specifikací cílové skupiny. Vždy je to individuální vzhledem k výběru seniora. Většinou se jedná o komunikaci či o pravidla doprovodu klienta na invalidním vozíku.

Z jakého důvodu se člověk rozhodne pomáhat?
Většinou jsou to lidé, kteří pracují v kancelářích nebo nějaké velké firmě. Chybí jim pocit užitečnosti a chtějí někomu pomoci a zlepšit mu den. Dále to jsou studenti, kteří mají volný čas a chtějí ho smysluplně využít.

Ocení každý klient návštěvu od dobrovolníka?
Některým seniorům vyhovuje, že jsou sami, v klidu, a návštěvy odmítají. Také třeba nechtějí trávit čas s cizím člověkem. Většina klientů ale oceňuje to, že za nimi někdo pravidelně jednou za týden dochází a hodinu nebo dvě se jim plně věnuje.

Stačí kontakt seniora s návštěvníkem jednou týdně?
Myslím, že je to ideální frekvence, protože klienti jsou v domově v kontaktu s ostatními obyvateli, pracovníky nebo chodí na skupinové aktivity. Potřeba návštěvy víckrát za týden je výjimečná. Hlavně ze strany dobrovolníků není většinou možná, protože pracují nebo studují. Také je to z důvodu ochrany obou stran, aby nevznikla případná citová závislost. I tak lidé často špatně nesou zhoršený fyzický stav klienta či jeho úmrtí. V těchto případech jim poskytujeme psychickou podporu.

Stává se, že klient přestane mít zájem o kontakt s dobrovolníkem nebo naopak?
Nejedná se úplně o to, že by lidé přestali mít zájem. Spíše se velmi často stává, že studenti dokončí školu a odstěhují se nebo začnou pracovat a poté s dobrovolnickou činností přestávají.

Jak se senioři vyrovnávají s tím, že za nimi přestane dobrovolník docházet?
Myslela jsem si, že to klienty bude trápit více. Nejdůležitější je, aby jim odchod dobrovolník oznámil sám, probrali ho spolu a senior měl možnost se rozloučit. Je to mnohem přijatelnější, než když lidem přijdu oznámit, že dobrovolník z nějakého důvodu už nepřijde. Klientům potom kolují v hlavách myšlenky, jestli ho sami neodradili. V případě, že ale lidé skončí s návštěvami a klienti chtějí pokračovat v setkávání, hledám hned náhradu. Většinou propojuji lidi s podobnými zájmy.

Přibývá dobrovolníků?
Ano. Já to přisuzuji tomu, že se například téma osamělosti seniorů dostává konečně do společnosti a lidé si uvědomují, že svůj čas mohou věnovat i jim.

Mohou za to i projekty na pomoc seniorům?
Určitě. Třeba skrze Ježíškova vnoučata. Častokrát, když návštěvníci například v rámci projektů přijdou, mají hodně otázek. Většinou na ně totiž nemají kde získat odpovědi a vytváří si proto často negativní domněnky o životě v domovech pro seniory. Nejvíc se mi na projektech a celkově dobrovolnictví proto líbí ta možnost ukázat veřejnosti, jak to v domovech vypadá a jak v nich senioři žijí. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek