metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Úterý 17. května 2022. Svátek má Aneta

Větší foto
ilustrační snímek | foto: David Peltán, MAFRA

Lidé z Krocínky: Modré čáry nám kazí sousedské vztahy

  6:56
V řadě sídlišť a větších čtvrtí funguje od nepaměti nepsaná parkovací dohoda mezi sousedy. Ti si například auta kvůli nedostatku stání postaví před vozy sousedů a nechají je odbrzděné k případnému odtlačení stranou. V menších čtvrtích, jako je Krocínka v Praze 9, pak jsou zvyklí neparkovat si navzájem před domy. Parkování na tichou dohodu tu ale končí.

„Rozhodnutí zahrnout do zón, které začnou platit už od čtvrtka, také Krocínku pro nás bylo nemilým překvapením. Stalo se tak totiž i přes opakované ujišťování radnice, že je naše čtvrť specifická a zóny tu nikdy nebudou. Čerstvě vyznačená modrá místa nám pak jasně ukazují, že zde oproti dlouholeté praxi, kdy jsme, ač neoprávněně, stáli částečně na chodníku, bude parkovacích míst sotva třetina,“ říká pro deník Metro obyvatelka Krocínky Olga Kahlová a dodává: „Končí nepsaný zákon Krocínky – že nebudeme sousedovi parkovat před domem a raději budeme parkovat na neutrálním místě či před svým domem.“

Arogance, se kterou vedení Prahy 9 s místními jedná, je podle ní do nebe volající. Místním také vadí, že ohledně zón neproběhla řádná diskuze. Podle zjištění deníku Metro sice obyvatelé ulic Na Krocínce, Pod Krocínkou a Nad Krocínkou měli loni do 15. listopadu možnost vyjádřit se proti zónám, parkovací čáry se tu však objevily již o několik dní dříve. „Během tří dnů se mi tehdy podařilo získat zhruba 150 písemných vyjádření místních občanů a 13. listopadu jsem odboru dopravy Prahy 9 odeslala tato vyjádření s doprovodným dopisem. Změny byly prý projednány,“ dodává Kahlová.

Zavedení zón na Krocínce se nesetkalo s nadšením ani u místních spolků. Deník Metro vypátral, že se některé místní ženy bojí nočního hledání parkovacího místa. Ulice totiž propojují potemnělé schody, které jsou jedinou možností, jak se do horních či spodních ulic dostat. „Dle současného návrhu se tam nepodaří zaparkovat ani čtvrtině obyvatel. Zóny byly zřejmě navrženy od stolu, bez znalostí místních poměrů,“ vyjádřil se ke koncepci zón spolek Krocan.

Deník Metro oslovil místní radnici, zda si zavedení placených stání na Krocínce nemůže ještě rozmyslet. Podle mluvčí deváté městské části Marie Kurkové však budou zítra zóny placeného stání zavedeny v celé Praze 9. Stane se tak hlavně proto, že je za pár dní otevírá také sousední Praha 18. „A pokud by to Praha 9 neudělala, staly by se její ulice bezplatným P+R,“ vysvětluje Kurková.

Přiznává také, že radnice měla skutečně s Krocínkou v minulosti jiné plány. „Praha 9 nepředpokládala, že bude muset zavádět zóny ve vilové zástavbě. K tomuto kroku ale přistoupila na základě zkušeností z městských částí, kde byly zóny zavedeny jen v sídlištní zástavbě a následně se musely rozšířit i do vilových oblastí. Tak to bylo například v Praze 8. Otevřením zón parkovalo na sídlišti v Ďáblicích o třicet procent aut méně, ale jejich významný počet se přesunul do vilové zástavby,“ dodává pro Metro Kurková.

Jak ukazují data, která má údajně Praha 9 k dispozici, podobná situace by se opakovala také na jejím území. Vysočanská radnice podle Kurkové jednala s místními obyvateli dostatečně.

Zóny platí od apríla

  • Původně měly být zóny na celém území Prahy 9, tedy i tam, kde dosud neplatily, platné již od 4. ledna. Z několika důvodů, mezi nimiž byla i opatření týkající se covidu-19, se nakonec zavedení zón placeného stání odsunulo na 1. dubna. Od zítra začínají platit na území Proseka, Střížkova, Krocínky, v Poděbradské ulici a v Nových Vysočanech. 
  • Podle prognóz dopravní novinka „zamíchá“ parkováním v Praze 9. Radnice proto v některých místech přistoupila k úpravám. „Aby dopad zavedení současného systému zón úplně nezastavil život v daných oblastech, podařilo se městské části prosadit systém Fialové zóny – Reservé, který by měl dostatečně ochránit rezidenty, aniž by zároveň omezil možnost parkování návštěvám či řemeslníkům,“ uvedla již dříve Praha 9 na svém webu. 
  • V Letňanech budou zóny placeného stání spuštěny až 5. dubna. 
  • Do systému se dosud zapojily Praha 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 16 a 22.
  • První regulace parkování začala již v 80. letech, takzvané modré zóny byly úplně poprvé zavedeny v roce 1996 v části Prahy 1.
  • O čtvrti Krocínka nepíše deník Metro poprvé. Městská část totiž v ulici Pod Krocínkou nechala v minulosti zbourat garáže. Ty měly v roce 2015 padnout v souladu s přáním místních, které zde podle radnice Prahy 9 obtěžovali bezdomovci. Místní zde ale výskyt lidí bez domova popírají dodnes.
  • Během velikonočních svátků bude ve smíšených/fialových a návštěvnických/oranžových parkovacích úsecích omezena maximální cena za den. Cenové zvýhodnění platí pouze u úseků, které nemají provozní dobu v celotýdenním režimu. V pásmu jedna bude cena stanovena na 80 korun, v pásmu dva na 40 korun a v pásmu tři na 20 korun. Změna se netýká rezidentních/modrých parkovacích úseků.
  • Více informací na informačním webu www.parkujvklidu.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek