metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Další 1 fotografie v galerii
Vršovický zámeček | foto: Lada Moškořová

Lidé z Vršovic rozhodnou esemeskami, kam půjdou peníze z rozpočtu

  8:45
Projekt Prahy 10 nazvaný Moje stopa dnes vstoupí do předfinální fáze. Občané mohou až do 26. února rozhodovat v hlasování na internetu či na radnici, které z 33 projektů se uskuteční. Přihlášené návrhy převyšují částku sedmnácti milionů korun, k dispozici je ale milionů jen pět.

Původně se na podzim sešlo padesát návrhů. Po konzultacích s radnicí a odborníky se některé projekty sloučily. „Lidé měli třeba stejný nápad, tak se spojili a vystupují pod jedním,“ říká koordinátorka projektu Kateřina Vávrová.

V lednu radnice ve spolupráci se společností Agora CE jako odborným konzultantem uspořádala čtyři veřejná setkání, na nichž se projekty prezentovaly.

V návrzích, jak zlepšit veřejné prostory, nezapadli ani páťáci ze základní školy Nad Vodovodem, kteří chtějí zlepšit prostředí před školou a umístit tam odpočinková místa.

Podle Vávrové bylo také zajímavé, jak někteří navrhovatelé reagovali, když zjistili, že úřad musí pořizovat do veřejného prostoru věci za úplně jiné ceny, než měli ve svých návrzích.

„U několika z nich zjistili kolegové v rámci technické analýzy, že reálná cena je minimálně dvojnásobná,“ dodala Vávrová.

Vlastní hlasování mělo být spuštěno už na začátku února, technické problémy ho ale o dva týdny odložily. Dodavatel hlasovacího systému, společnost Demokracie 2.1, to vysvětluje verifikací zasílaných SMS zpráv.

„Tohoto systému Praha 10 využije jako vůbec první obec v Česku,“ upřesňuje za společnost Dominik Jandl. Od března se spustí kroky k uskutečnění vítězných návrhů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy