metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 14 °C

Úterý, 26. října 2021. Svátek má Erik.

Větší foto
Návrh podchodu | foto: Magistrát hlavního města Prahy

Lidem z Řitky vrací ukradené spoje. Most je totiž hotov dřív

  10:49
Část obyvatel obce kousek od Prahy byla více než rok odříznuta od světa. Autobusy navíc nedostanou.

Obyvatelé městečka Řitka jihozápadně od Prahy prodělali v posledním roce pořádnou zkoušku trpělivosti. Koncem loňského dubna zde byl totiž téměř ze dne na den uzavřen most přes strakonickou dálnici D4. Od té doby sem nezajížděly ranní autobusy, čímž zejména v době před nouzovým stavem trpěli žáci a studenti, kteří byli zvyklí denně dojíždět do zhruba dvacet kilometrů vzdálené Prahy. Nyní se však zdá, že je utrpení místních u konce. Nový most, jenž byl vybudován na místě toho předchozího, čeká v pátek kolaudace. „Za obec jsem se účastnil kontrolních dnů přímo na stavbě. Musím vyjádřit příjemné překvapení nad zdárným průběhem akce. Možná to bude vypadat divně, tolik pozitivních slov v době neustálých kritik a nespokojenosti. Ale já to takto skutečně vnímám a věřte mi, že mám s čím srovnávat,“ říká pro deník Metro starosta Řitky Kamil Abbid.

Místním skutečně hrozilo, že se nového mostu dočkají mnohem později. Pokud by si museli pracovníci udělat zimní přestávku, bylo by vše hotovo až koncem října. Nejambicióznější varianta počítala s termínem otevření mostu koncem května. Ten se nepodaří dodržet jen o pár dní.

Slavná Řitka

  • Obec Řitka proslavila píseň kapely Yo Yo Band, ale také obyvatelka Helena Vondráčková. Zpěvačka se zde neváhá občansky angažovat.
  • Vondráčková minulý týden prohrála soud s obcí Řitka kvůli pokáceným tújím na obecním pozemku před jejím domem. Zpěvačka tvrdila, že keře byly její a odstranění dřevin jí způsobilo majetkovou i duševní újmu.

„Teď by nás zajímalo, jak to bude s autobusy a jejich návratem do obce. Od organizátorů dopravy jsme zatím nebyli informováni,“ dodává Abbid. Pokud kolaudace mostu proběhne v pořádku, vrátí se podle mluvčího Ropidu Filipa Drápala spoje do Řitky v pondělí 15. června. K navyšování spojů ale podle jeho mínění nedojde ani po dlouhé době strádání. A to přesto, že během uzavření mostu navyšoval Ropid počet spojů na mnoha místech metropole i na jejím okraji. „Měl by se vrátit původní rozsah provozu i podoba linkového vedení jako před výlukou. Žádné další úpravy jízdních řádů a změny počtu spojů v tuto chvíli neočekáváme,“ vysvětluje pro Metro Drápal.

Na strakonické D4 se za poslední rok děly věci. Koncem loňského roku tu došlo k demolici dalšího mostu, tentokrát u Zbraslavi. Jeho náhradník má být hotov v srpnu.

O poslední kontroverznější počin se postarali pražští zastupitelé. Na místě využívaného přechodu kousek od nájezdu na dálnici D4 nutí řidiče již pěknou řádku let zpomalit z 90 na 50 kilometrů v hodině a snižují tu plynulost dopravy. Pražští radní v květnu schválili výběr dodavatele projektové dokumentace, která má v budoucnu vést k vybudování podchodu mezi ulicemi Lesáků a Za Dálnicí v městské části Praha-Zbraslav. Stavět se má dle odhadů začít na přelomu roku 2021 a 2022, a to i přesto, že předchozí vedení metropole možnost zbudování podchodu vylučovalo.

Dopravní odborníci tehdy preferovali nadchod. Důvodem byl především příliš velký dopad prací na dopravu směrem na Příbram a Strakonice i vysoké potenciální náklady. „Dlouho se s tím nic nedělalo. Až mně se podařilo věc prosadit a někam posunout,“ okomentoval pro Metro plánovaný podchod náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Práce je nutno dělat pořádně, hájí četné uzavírky v hlavním městě radní Adam Scheinherr

vydáno 26. října 2021  6:25

Starosti potkávají šoféry, kteří využívají Argentinskou či Proseckou ulici. Může za to špatná koordinace? Podzim trápí Pražany nejen kvůli covidu, ale i...  celý článek

Komerční sdělení

Třinec ovládl druhou ligu amerického fotbalu i bez pozitivního Kosniovského

vydáno 26. října 2021

Finále druhé ligy amerického fotbalu přineslo napínavou zápletku. Třinec Sharks přicestovali na hřiště Pardubic Stallions bez quarterbacka Alana...  celý článek

Po covidu se cestuje nekultivovaně, říká šéf pražských revizorů

vydáno 25. října 2021  5:05

Vedoucí revizorů v metropoli Pavel Kurka je v deníku Metro již stálicí. Každý rok za ním vyrážíme do jeho kanceláře v budově centrálního dispečinku...  celý článek

Vaše fotky z Prahy