metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 32 °C

Čtvrtek 18. srpna 2022. Svátek má Helena

Větší foto
Návrh podchodu | foto: Magistrát hlavního města Prahy

Lidem z Řitky vrací ukradené spoje. Most je totiž hotov dřív

  10:49
Část obyvatel obce kousek od Prahy byla více než rok odříznuta od světa. Autobusy navíc nedostanou.

Obyvatelé městečka Řitka jihozápadně od Prahy prodělali v posledním roce pořádnou zkoušku trpělivosti. Koncem loňského dubna zde byl totiž téměř ze dne na den uzavřen most přes strakonickou dálnici D4. Od té doby sem nezajížděly ranní autobusy, čímž zejména v době před nouzovým stavem trpěli žáci a studenti, kteří byli zvyklí denně dojíždět do zhruba dvacet kilometrů vzdálené Prahy. Nyní se však zdá, že je utrpení místních u konce. Nový most, jenž byl vybudován na místě toho předchozího, čeká v pátek kolaudace. „Za obec jsem se účastnil kontrolních dnů přímo na stavbě. Musím vyjádřit příjemné překvapení nad zdárným průběhem akce. Možná to bude vypadat divně, tolik pozitivních slov v době neustálých kritik a nespokojenosti. Ale já to takto skutečně vnímám a věřte mi, že mám s čím srovnávat,“ říká pro deník Metro starosta Řitky Kamil Abbid.

Místním skutečně hrozilo, že se nového mostu dočkají mnohem později. Pokud by si museli pracovníci udělat zimní přestávku, bylo by vše hotovo až koncem října. Nejambicióznější varianta počítala s termínem otevření mostu koncem května. Ten se nepodaří dodržet jen o pár dní.

Slavná Řitka

  • Obec Řitka proslavila píseň kapely Yo Yo Band, ale také obyvatelka Helena Vondráčková. Zpěvačka se zde neváhá občansky angažovat.
  • Vondráčková minulý týden prohrála soud s obcí Řitka kvůli pokáceným tújím na obecním pozemku před jejím domem. Zpěvačka tvrdila, že keře byly její a odstranění dřevin jí způsobilo majetkovou i duševní újmu.

„Teď by nás zajímalo, jak to bude s autobusy a jejich návratem do obce. Od organizátorů dopravy jsme zatím nebyli informováni,“ dodává Abbid. Pokud kolaudace mostu proběhne v pořádku, vrátí se podle mluvčího Ropidu Filipa Drápala spoje do Řitky v pondělí 15. června. K navyšování spojů ale podle jeho mínění nedojde ani po dlouhé době strádání. A to přesto, že během uzavření mostu navyšoval Ropid počet spojů na mnoha místech metropole i na jejím okraji. „Měl by se vrátit původní rozsah provozu i podoba linkového vedení jako před výlukou. Žádné další úpravy jízdních řádů a změny počtu spojů v tuto chvíli neočekáváme,“ vysvětluje pro Metro Drápal.

Na strakonické D4 se za poslední rok děly věci. Koncem loňského roku tu došlo k demolici dalšího mostu, tentokrát u Zbraslavi. Jeho náhradník má být hotov v srpnu.

O poslední kontroverznější počin se postarali pražští zastupitelé. Na místě využívaného přechodu kousek od nájezdu na dálnici D4 nutí řidiče již pěknou řádku let zpomalit z 90 na 50 kilometrů v hodině a snižují tu plynulost dopravy. Pražští radní v květnu schválili výběr dodavatele projektové dokumentace, která má v budoucnu vést k vybudování podchodu mezi ulicemi Lesáků a Za Dálnicí v městské části Praha-Zbraslav. Stavět se má dle odhadů začít na přelomu roku 2021 a 2022, a to i přesto, že předchozí vedení metropole možnost zbudování podchodu vylučovalo.

Dopravní odborníci tehdy preferovali nadchod. Důvodem byl především příliš velký dopad prací na dopravu směrem na Příbram a Strakonice i vysoké potenciální náklady. „Dlouho se s tím nic nedělalo. Až mně se podařilo věc prosadit a někam posunout,“ okomentoval pro Metro plánovaný podchod náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek