metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Pátek, 22. ledna 2021. Svátek má Slavomír.
Ve všech tramvajích v rámci pražské MHD lze koupit jízdenku bezkontaktní kartou.
Větší foto
Ve všech tramvajích v rámci pražské MHD lze koupit jízdenku bezkontaktní kartou. | foto: Petr HejnaMetro.cz

Lístek si kupte i za jízdy, ale urychleně

30. dubna 2019  6:46 Filip Jaroševský Metro.cz
Bezkontaktní nákup jízdenky je možný v každé tramvaji. Musíte však nastoupit do těch správných dveří.

Dvacet vteřin po zavření dveří. Taková je podle nedávného rozhodnutí plzeňského soudu ideální doba, do kdy by si měl podle smluvních přepravních podmínek cestující pořídit platnou jízdenku a řádně si ji označit.

Od minulého týdne je ve všech pražských tramvajích možné pořídit si jízdenku bezkontaktní kartou v terminálech umístěných přímo ve vozech. Ta už je rovnou označená. Někteří cestující se ale obávají, že se při příliš pomalém nákupu jízdenky mohou dostat do křížku s revizorem.

„Pokud cestující splní povinnosti ukládané tarifem, tedy nástup dveřmi označenými příslušným piktogramem a bezodkladný nákup jízdenky, tak se rozhodně ničeho obávat nemusí,“ říká pro deník Metro mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Oranžové automaty se nacházejí ve všech tramvajových vozech u prostředních dveří, v tramvajích typu 14T jsou umístěny dva. Co ale dělat v případě fronty u terminálu, kdy cestující chtě nechtě stráví ve vozidle určitý čas čekáním bez platného jízdního dokladu? Podle dopravce se s podobnými situacemi počítá. „Cestující musí vyčkat a zakoupit jízdenku neprodleně, jak to bude možné. Sporné případy jsme schopni řešit individuálně,“ dodává Řehková.

Podle smluvních přepravních podmínek je cestující povinen provést nákup jízdenky bezodkladně. Celá transakce trvá jen několik sekund. Platební kartu by si pak měl každý zájemce o lístek zakoupený uvnitř vozu připravit již před nástupem do tramvaje. Uvnitř lze zakoupit pouze již označené jízdenky, takže by se u automatů neměli zdržovat ti, kteří si lístky shromažďují na později.

„V případě nefunkčnosti zařízení si musí cestující zajistit jízdenku jiným způsobem, například prostřednictvím SMS nebo mobilní aplikace PID Lítačka. Musí tak učinit neprodleně po zjištění nefunkčnosti zařízení, jinak musí vystoupit na následující zastávce,“ uvádí dopravní podnik.

Dodavatelem oranžových terminálů je ČSOB prostřednictvím společnosti Bankovní informační technologie. Ta má poskytovat služby bezkontaktních plateb po dobu čtyř let. Cestující má možnost zakoupit si jednotlivé jízdné v hodnotě 24 a 32 korun a celodenní jízdné za 110 korun, zároveň i zlevněné jízdné pro děti a seniory za 12, 16 a 55 korun. Na terminálech bude možné platit také pomocí aplikací Apple Pay a Google Pay. Samotná platba je jednoduchá, cestující na displeji automatu zvolí jazyk a druh jízdného, následně přiloží svou platební kartu a přístroj mu vydá jeden lístek.

Zkušební provoz bezkontaktních terminálů probíhal v předchozích měsících na linkách číslo 18 a 22. Ze statistik vyplynulo, že z celkového počtu cestujících, kteří si jízdenku koupili bezkontaktně, bylo 54 procent Čechů a 46 procent zahraničních návštěvníků. Na letošek dopravce chystá výběrové řízení na terminály v autobusech. Během příštího roku by měl být bezkontaktní nákup kartou k dispozici ve všech prostředcích MHD.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pastrami. Vyzkoušejte další chutě street foodu

Zleva Vlastimil Pavlica a Martin Zvěřina v jednom ze svých bister
vydáno 22. ledna 2021  6:00

Bistro Meat Vandals rozšiřuje obzory, že jíst narychlo může znamenat i chutně.  celý článek

Kvůli opravě jely pražské retro tramvaje až do Ostravy

Tramvaj ev.č. 7269 se po opravě z Ostravy vrátila v prosinci 2020. Na snímku je...
vydáno 21. ledna 2021  17:30

Vozy, které prošly omlazovací kúrou, se do ulic vydají už v únoru. Na východě republiky absolvovat testovací jízdy nemohly.   celý článek

Postavil dům z kontejnerů. Teď chce know-how předat dál

Kontejnerový dům v Hranicích na Moravě při dokončování fasády.
vydáno 21. ledna 2021  7:24

Když začal loni v březnu stavět Marek Popálený v Hranicích na Moravě dům z kontejnerů, začali se u něj stavovat místní, ale i další, kteří projížděli....  celý článek

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Vaše fotky z Prahy