metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.

Větší foto
Ve všech tramvajích v rámci pražské MHD lze koupit jízdenku bezkontaktní kartou. | foto: Petr HejnaMetro.cz

Lístek si kupte i za jízdy, ale urychleně

  6:46
Bezkontaktní nákup jízdenky je možný v každé tramvaji. Musíte však nastoupit do těch správných dveří.

Dvacet vteřin po zavření dveří. Taková je podle nedávného rozhodnutí plzeňského soudu ideální doba, do kdy by si měl podle smluvních přepravních podmínek cestující pořídit platnou jízdenku a řádně si ji označit.

Od minulého týdne je ve všech pražských tramvajích možné pořídit si jízdenku bezkontaktní kartou v terminálech umístěných přímo ve vozech. Ta už je rovnou označená. Někteří cestující se ale obávají, že se při příliš pomalém nákupu jízdenky mohou dostat do křížku s revizorem.

„Pokud cestující splní povinnosti ukládané tarifem, tedy nástup dveřmi označenými příslušným piktogramem a bezodkladný nákup jízdenky, tak se rozhodně ničeho obávat nemusí,“ říká pro deník Metro mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Oranžové automaty se nacházejí ve všech tramvajových vozech u prostředních dveří, v tramvajích typu 14T jsou umístěny dva. Co ale dělat v případě fronty u terminálu, kdy cestující chtě nechtě stráví ve vozidle určitý čas čekáním bez platného jízdního dokladu? Podle dopravce se s podobnými situacemi počítá. „Cestující musí vyčkat a zakoupit jízdenku neprodleně, jak to bude možné. Sporné případy jsme schopni řešit individuálně,“ dodává Řehková.

Podle smluvních přepravních podmínek je cestující povinen provést nákup jízdenky bezodkladně. Celá transakce trvá jen několik sekund. Platební kartu by si pak měl každý zájemce o lístek zakoupený uvnitř vozu připravit již před nástupem do tramvaje. Uvnitř lze zakoupit pouze již označené jízdenky, takže by se u automatů neměli zdržovat ti, kteří si lístky shromažďují na později.

„V případě nefunkčnosti zařízení si musí cestující zajistit jízdenku jiným způsobem, například prostřednictvím SMS nebo mobilní aplikace PID Lítačka. Musí tak učinit neprodleně po zjištění nefunkčnosti zařízení, jinak musí vystoupit na následující zastávce,“ uvádí dopravní podnik.

Dodavatelem oranžových terminálů je ČSOB prostřednictvím společnosti Bankovní informační technologie. Ta má poskytovat služby bezkontaktních plateb po dobu čtyř let. Cestující má možnost zakoupit si jednotlivé jízdné v hodnotě 24 a 32 korun a celodenní jízdné za 110 korun, zároveň i zlevněné jízdné pro děti a seniory za 12, 16 a 55 korun. Na terminálech bude možné platit také pomocí aplikací Apple Pay a Google Pay. Samotná platba je jednoduchá, cestující na displeji automatu zvolí jazyk a druh jízdného, následně přiloží svou platební kartu a přístroj mu vydá jeden lístek.

Zkušební provoz bezkontaktních terminálů probíhal v předchozích měsících na linkách číslo 18 a 22. Ze statistik vyplynulo, že z celkového počtu cestujících, kteří si jízdenku koupili bezkontaktně, bylo 54 procent Čechů a 46 procent zahraničních návštěvníků. Na letošek dopravce chystá výběrové řízení na terminály v autobusech. Během příštího roku by měl být bezkontaktní nákup kartou k dispozici ve všech prostředcích MHD.

Komentáře

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy