metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 1 °C

Pátek, 18. ledna 2019. Svátek má Vladislav.
Zde můžete platit kartou
Větší foto
Zde můžete platit kartou | foto: Petr Hejna

Lístky zaplatíte v tramvaji kartou do půl roku

9. listopadu 2018  6:40 Filip Jaroševský Metro.cz
Bezkontaktní platby za jednorázové jízdenky budou možné vždy u prostředních dveří.

Kupování lístků bezkontaktní kartou přímo v tramvajích byl ještě donedávna v hlavním městě unikát. Žlutou krabičku, která cestujícím po přiložení karty vydá jednorázovou jízdenku, je v těchto dnech možné využít jen v několika vozech, například linek číslo 18 a 22. Nyní se dopravní podnik rozhodl, že tuto službu umožní v každé tramvaji.

„Všechny tramvaje budou osazeny těmito zařízeními do šesti měsíců od podpisu smlouvy, tedy ve druhém čtvrtletí příštího roku,“ upřesňuje mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Nákup jízdenek kartou je v tramvajích možný od dubna 2016. Tehdy byly samoobslužnými žlutými krabičkami osazeny první dvě tramvaje na lince číslo 22. Od srpna téhož roku byl pak projekt rozšířen o celou linku číslo 18.

Cestující si ho podle dopravce oblíbili. „Bezkontaktní placení je trend dnešní doby a my rádi vyhovíme potřebám našich pasažérů, pro které to bude jednoznačně znamenat zvýšení komfortu a kvality poskytovaných služeb,“ dodává generální ředitel a předseda představenstva podniku Martin Gillar.

Dopravní podnik plánuje, že bezkontaktní platby budou možné u prostředních dveří. U tramvají 14T budou zařízení na platby dvě, prostřední vstup totiž nemají. V současné době je možné platit bezkontaktně za lístek také například na autobusové lince číslo 119 a na lince AE.

„V metru se o bezkontaktním placení přímo ve vozech v současné době neuvažuje. Postupně jsou však obnovovány výdejní jízdenkové automaty přístroji nového typu. Ty svojí vybaveností oproti původním umožňují kromě hotovostní i bezhotovostní platbu jízdného, ovládání dotykovým displejem a vyhledávání dopravního spojení. Během první poloviny příštího roku bude vyměněno dalších sto kusů,“ doplňuje dopravce.

Pražané si jen za loňský rok pořídili zhruba 63 600 000 jízdenek. Samoobslužnými zařízeními pro jejich nákup tramvaje na své náklady dovybaví společnost Bankovní informační technologie, jejímž vlastníkem je ČSOB. Službu bude pro dopravní podnik zajišťovat po dobu čtyř let od zprovoznění. Dopravce firmě za uvedenou službu zaplatí necelá dvě procenta z ceny jízdného. Ze všech prodejních kanálů se tak nákup lístků bezkontaktní platbou stane nejlevnějším.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny.
vydáno 18. ledna 2019  12:20

Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.  celý článek

Nový hlas v devíti stanicích metra

Stanice metra Budějovická
vydáno 18. ledna 2019  5:55

Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.  celý článek

Mladí filozofují, staří rovnou třídí

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  13:25

Sáčky, plastové krabičky, papír. Na třídění odpadu jsme kabrňáci.  celý článek

Výluky potrápí Střešovice i centrum

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  9:59

Krátkodobých výluk se koná v hlavním městě více než stovka ročně. Většinou za ně mohou nejrůznější opravy, jejichž cena se podle mluvčí dopravního podniku...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám