metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 19 °C

Sobota 24. září 2022. Svátek má Jaromír

Větší foto
Přívoz spojí Holešovice, Štvanici a Karlín. | foto: ČTK

Lodička se samými „nej“. Vltavské břehy propojí přes Štvanici nový přívoz

  8:50
Metropole má nový přívoz P7. Spojuje Holešovice, Štvanici a Karlín. Podle jeho tvůrců z Pražské paroplavby bude mít nový přívoz hned několik „nej“.

Pražská paroplavba na nový přívoz nasadí nejnovější a nejmodernější převozní loď, která je navíc plně bezbariérová. „Pořídili jsme ji s ­ohledem na místní specifické podmínky. Jedná se o rychlý a snadno ovladatelný katamarán, který má pohodlné sezení pro cestující i prostor pro kola a kočárky,“ popisuje ředitel PPS Štěpán Rusňák.

Loď disponuje ponorem 40 centimetrů, který je nezbytný pro překonání mělkého kamenitého ramene Vltavy pod Helmovským jezem. Klasická kýlová loď by zde podle Rusňáka nebyla vhodná. „Loď je navíc vybavena moderním echolotem, aby mohl převozník i cestující sledovat hloubku vltavského dna,“ popisuje Rusňák.

Dřív tu plula Vlasta

Pražská paroplavební společnost se vrací k provozování přívozu v Praze po 85 letech. Od třicátých let minulého století až do roku 1944 zajišťovala spojení mezi Císařskou loukou a Vyšehradem vrtulovým parníčkem Vlasta.

Nová sezonní linka P7 doplní současných pět přívozů zapojených v systému Pražské integrované dopravy, které zkracují cestu mezi vltavskými břehy na různých místech Prahy. „Když jsme ještě před volbami přišli s myšlenkou na nový přívoz a s kolegy dva dny vozili lidi po trase lodičkou, nebylo zdaleka jasné, jak naše iniciativa dopadne. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se o realizaci přívozu zasadili,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Zkušební provoz bude slavnostně zahájen dnes a potrvá do 1. listopadu. Přívoz bude přepravovat cestující každý den od 8 do 20 hodin v intervalu 30 minut. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek

Pátá řada Cobra Kai je opět boží. Z nenápadného sequelu Karate Kida je návyková pecka

Strážce streamu
vydáno 23. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Značka Karate Kid je u nás známá především díky VHS kazetám. Právě ony jsou důvodem, proč na tomhle fenoménu vyrostla řada dnešních (nejen) pozdních...  celý článek

Šatníkoví šíbři operují na YouTube či TikToku. Radí nám, co máme nosit

vydáno 23. září 2022  6:18

Módní hra je na poli sociálních médií čím dál vyhledávanějším tématem. Elegánů, kteří se nebojí se svým šatníkem experimentovat, přitom v tuzemsku zase...  celý článek