metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Sobota, 18. září 2021. Svátek má Kryštof.

Větší foto
Přívoz spojí Holešovice, Štvanici a Karlín. | foto: ČTK

Lodička se samými „nej“. Vltavské břehy propojí přes Štvanici nový přívoz

  8:50
Metropole má nový přívoz P7. Spojuje Holešovice, Štvanici a Karlín. Podle jeho tvůrců z Pražské paroplavby bude mít nový přívoz hned několik „nej“.

Pražská paroplavba na nový přívoz nasadí nejnovější a nejmodernější převozní loď, která je navíc plně bezbariérová. „Pořídili jsme ji s ­ohledem na místní specifické podmínky. Jedná se o rychlý a snadno ovladatelný katamarán, který má pohodlné sezení pro cestující i prostor pro kola a kočárky,“ popisuje ředitel PPS Štěpán Rusňák.

Loď disponuje ponorem 40 centimetrů, který je nezbytný pro překonání mělkého kamenitého ramene Vltavy pod Helmovským jezem. Klasická kýlová loď by zde podle Rusňáka nebyla vhodná. „Loď je navíc vybavena moderním echolotem, aby mohl převozník i cestující sledovat hloubku vltavského dna,“ popisuje Rusňák.

Dřív tu plula Vlasta

Pražská paroplavební společnost se vrací k provozování přívozu v Praze po 85 letech. Od třicátých let minulého století až do roku 1944 zajišťovala spojení mezi Císařskou loukou a Vyšehradem vrtulovým parníčkem Vlasta.

Nová sezonní linka P7 doplní současných pět přívozů zapojených v systému Pražské integrované dopravy, které zkracují cestu mezi vltavskými břehy na různých místech Prahy. „Když jsme ještě před volbami přišli s myšlenkou na nový přívoz a s kolegy dva dny vozili lidi po trase lodičkou, nebylo zdaleka jasné, jak naše iniciativa dopadne. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se o realizaci přívozu zasadili,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Zkušební provoz bude slavnostně zahájen dnes a potrvá do 1. listopadu. Přívoz bude přepravovat cestující každý den od 8 do 20 hodin v intervalu 30 minut. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Sto kroků do nebe. Tip na rychlý výlet

vydáno 17. září 2021  5:24

Z rozhledny Máminka uvidíte klidně i Krkonoše nebo Šumavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy