metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Úterý, 30. listopadu 2021. Svátek má Ondřej.

Další 1 fotografie v galerii
Hasič pátrali po utonulém hledači pod Smíchovem. | foto: MAFRA

Loňská smrt dvou lidí v Motolském potoce navždy změnila geocaching

  6:05
Skupinu hledačů skryté schránky, takzvané kešky, překvapil v sobotu 8. června loňského roku v soustavě kanálů Motolského potoka náhlý příval vody z prudkých bouřek. Následkem toho zemřeli nejen dva mladí vyznavači geocachingu, oblíbené aktivity na pomezí turistiky a sportu, ale také se znovu rozvířila debata, zda není v tuzemsku oblíbený fenomén příliš nebezpečný.

„V každé činnosti, ať se jedná o turismus, cyklistiku, lyžování, plavání, či geocaching, se mohou přihodit nepředpokládané nehody. Nemyslím si, že by se připomínalo výročí, že například někdo upadl na kole a při tom zahynul. Vždy se může přihodit nepředpokládaná souhra okolností. Navíc motolská keš již není v provozu, stejně tak jako keše, jež jsou jí svým charakterem podobné,“ říká pro deník Metro jeden z hlavních provozovatelů kešerského webu geocaching.cz Marian, jenž zde vystupuje pod nickem Mikisi.

Geocaching

  • Hra na pomezí turistiky a sportu, kdy jeden či více hledačů s použitím GPS hledá skryté schránky neboli keše, má stále řadu příznivců. 
  • Keš bývá většinou plastová, voděodolná schránka, ve které je schován deník, kam se zapisují její nálezci. 
  • Kešku s názvem Motolský potok před několika lety ulovil i autor tohoto článku. U ústí Motolského potoka tehdy však ještě nebyl vybudovaný rybník Kotlářka. Ten tu vstup do podzemí značně znesnadňuje.
  • Zájemci se mohou zaregistrovat na webu www.geocaching.com. Poté získají přístup k informacím o jednotlivých keškám, jejich souřadnicím a popisům včetně klasifikace rizik při hledání. Schránky bývají umístěné v terénu v blízkosti turisticky atraktivních míst i v ulicích měst.

Nebezpečnou činnost podle něj z geocachingu nedělají ani tak nehody, které se kešerům čas od času stávají, ale média, jež téma neumějí citlivě uchopit. „Už několikrát jej prezentovala jako rizikovou zábavu, což je velice nepřesné a zavádějící. Takové příspěvky pramení z neznalosti autorů textů, o geocachingu většinou nemají ověřené informace. Je to přitom krásná hra, která vytáhne lidi od počítačů do přírody nebo v případě městských keší ven. Lidem obecně pohyb chybí a geocaching se může stát jedním z důvodů, proč vyvíjet aktivitu a jít na výlet nebo alespoň na procházku,“ míní Marian.

Deník Metro vyrazil v minulém týdnu, kdy bylo podobně deštivo jako v době tragédie, k rybníku Kotlářka. Zde se před rokem skupinka hledačů v odpoledních hodinách spustila na laně k odtokové rouře, kudy z rybníku proudí voda do relativně nedaleké Vltavy. Tehdy ještě nevěděli, že je během pár desítek minut překvapí obrovský příval vody. Policie nejprve nalezla vyplavené tělo mrtvé mladé ženy, následně s pomocí hasičů mladého muže. Příznivci i odpůrci geocachingu se tehdy shodli na jediném: skupinka tragicky podcenila přípravu.

„Každý si musí vybrat takový cíl, na který má síly, zkušenosti, vybavení – a výlet plánovat s ohledem na počasí, denní a roční dobu,“ sdělil deníku Metro Jiří Ledahudec z České asociace geocachingu.

Ten si klade za cíl hlavně šířit osvětu mezi kešery, aby k podobným tragédiím v budoucnu nedocházelo. „Geocaching se neustále vyvíjí, je to platforma pro širokou škálu aktivit – od vyhledávání vlastivědných cílů výletů až po zdolávání překážek intelektuálních, jako je řešení rébusů, i fyzických. Mezi ně lze zařadit takzvané turistické multikešky vyžadující absolvování desítek a stovek kilometrů po horských hřebenech,“ vysvětluje Ledahudec.

Tudy hledači vstoupili do kanálů Motolského potoka.

Tudy hledači vstoupili do kanálů Motolského potoka.

Cestu ke keši v podzemní části Motolského potoka popisoval její autor na webu Geocaching jako „strastiplnou“. Těm, kteří se ji vydají hledat, zde doporučoval, aby se řídili zásadami pohybu v podzemí a dbali na bezpečí. Velkou část návštěvníků útrob potoka tehdy tvořili právě hledači kešek. Podle místních, které deník Metro u ústí zatrubněné části potoka oslovil, sem ale od dob tragédie již mladí nelezou.

„O něčem podobném je tu slyšet jen výjimečně. Všichni si tu dobře pamatují, co se před rokem odehrálo,“ svěřila se deníku Metro důchodkyně Božena, která si nepřála uvést příjmení.

Kešeři

80

Tolik tisíc aktivních vyznavačů geocachingu se nachází na území Česka. Přihlášení do hry je zdarma, a tak si ji může vyzkoušet kdokoli. Stačí mít telefon s navigací a můžete vyrazit do terénu hledat keše. Jen je třeba být opatrní.

Na území Česka se nachází zhruba šedesát tisíc kešek. Ty jsou na webových stránkách geocachingu označené podle obtížnosti a podle Ledahudce denně vznikají další. Ačkoli to řada vyznavačů hledání skrytých schránek podle GPS souřadnic jen nerada přiznává, obliba tohoto sportu rok od roku mírně klesá. To potvrzuje i Ledahudec.

„Hlavní boom již odezněl, ale počet aktivních hráčů je stabilizovaný. Nové kešky stále vznikají, ale ne již tak výrazně jako před dvěma, třemi či pěti lety,“ míní Ledahudec, podle něhož se navzdory tomu stane Praha příští rok Mekkou kešerů. Začátkem května bude hostit velké mezinárodní setkání hráčů geocachingu k 20. výročí vzniku této hry.

„Očekává se účast až deseti tisíc hráčů z celého světa,“ uzavírá Ledahudec a doplňuje, že akce se odehraje ve Žlutých lázních. Mimo jiné se tu mají učit postup pro odlov stromolezeckých keší či jejich hledání detektorem kovů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Někomu stačí železo doplnit krvavým steakem nebo sýrem

vydáno 29. listopadu 2021  10:55

Když je málo kovů, stojí třeba výroba aut a dalších věcí. Jejich nedostatek trápí také zdravotníky. Mnozí lidé mají v těle nedostatek železa.  celý článek

Tady žádné domy nebudou. Paví vrch nezastaví kvůli dubům

vydáno 28. listopadu 2021  11:34

Stavět? Nestavět? Odolávat je pro městské části někdy nesnadné. Za poslední půlrok dala Praha 5 několikrát stopku výstavbě v zeleni.  celý článek

„Hadí směs je tajná, hlídáme si složení jako recept becherovky“

vydáno 28. listopadu 2021  8:24

Český sklářský design má novou značku. Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, spolužáci z pražské UMPRUM, si řekli, že společné nápady zrealizují ve společné...  celý článek

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

Vaše fotky z Prahy