metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Pátek, 18. října 2019. Svátek má Lukáš.
Pietní místo u vily Karla Gotta na pražské Bertramce. (6. října 2019)
Větší foto
Pietní místo u vily Karla Gotta na pražské Bertramce. (6. října 2019) | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

Loučení s Karlem Gottem, fotbal a festival. Metropoli čeká v pátek nával

9. října 2019  12:22 Marek Peška Metro.cz
Prahu čekají perné dny. Do města zamíří statisíce lidí. Město bude hlídat také britská policie.

V pátek od osmi hodin ráno začne poslední rozloučení s Karlem Gottem. Očekává se, že na Žofín přijede obrovské množství jeho fanoušků. Další davy zamíří také na festival videomappingu Signal. Každoročně tato akce přiláká do ulic a náměstí během tří dní kolem půl milionu lidí. Tématem letošního festivalu je oslava 30 let od pádu komunismu v Česku. Program bude ale připomínat nejpopulárnějšího českého zpěváka. 

„Paní Ivana Gottová a zástupci Signal Festivalu byli konfrontováni se situací, kdy se v pátek bude konat v Paláci Žofín veřejné rozloučení se zesnulým Karlem Gottem a na nedalekém Smetanově nábřeží má od 19 hodin večer probíhat část Signal Festivalu v podobě světelné instalace. Proto se dohodli, že se obě události uskuteční, a to se vzájemným porozuměním, respektem a úctou. Karel Gott by si žádné rušení kulturní události nepřál. Vzájemný respekt paní Ivany Gottové a Signal Festivalu je dobrým signálem pro návštěvníky obou událostí a může jít příkladem návštěvníkům obou událostí,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí festivalu Helena Novotná.

Během pátku bude ve střehu nejen česká policie a záchranka. Prahu bude hlídat také britská policie. V Edenu se uskuteční reprezentační zápas s Anglií. Češi budou hrát o postup na mistrovství Evropy. Do Prahy totiž přijede několik tisíc divokých anglických fanoušků. Ačkoli bylo v prodeji pro Angličany 3800 lístků, podle informací listu The Guardian míří do hlavního města z ostrovního státu na šest tisíc fanoušků. Někteří z nich jsou neblaze proslulí výtržnostmi. Upozornili na sebe například při loňském březnovém utkání v Amsterodamu nebo letos v červnu v Portu. Opilí fanoušci rozmlátili několik barů a hospod, rvali se s policií. Navíc Praha má pověst „města s levným alkoholem“. A právě proto bude v centru města, které už i tak zažívá krušné chvíle, pořádné horko. To bude s velkou pravděpodobností i po celou sobotní noc. 

S ohledem na smuteční obřad Karla Gotta a uzavírku nábřeží podél Slovanského ostrova Prahu čekají následující dopravní opatření:

  • Linka č. 17 bude v rozsahu 5 až 24 hod. vedena odklonem přes zastávky Staroměstská – Národní divadlo – Národní třída – Myslíkova – Jiráskovo náměstí
  • Provoz metra bude posílen na všech trasách v rozsahu 7 až 24 hod., nejvýrazněji na lince metra B. 
  • „Řidiče individuální dopravy důrazně žádáme, aby se v maximální míře vyhnuli oblasti Národního divadla a přilehlých mostů a nábřeží. DPP doporučuje využít žlutou linku B pražského metra s výstupem ve stanici Anděl. Na tramvajových linkách jedoucích k Národnímu divadlu (2, 9, 17, 18, 22 a 23) očekává DPP zpoždění a nepravidelnosti,“ vzkazuje dopravní podnik. 

Komentáře

Hlavní zprávy

V Kolodějích se osvědčily takzvané špačníky, v Karlíně „bouda na špačka“

Špačníky jsou v Kolodějích umístěny u miniknihovny a „Pražských židlí". PRAHA -...
vydáno 18. října 2019  15:50

Odhozené nedopalky v trávě, na chodnících i v záhonech kolem stromů nejsou v hlavním městě ničím neobvyklým. Někteří Pražané by neukázněné kuřáky rádi...  celý článek

Vyšší cena cigaret a alkoholu může posílit šedou ekonomiku

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 18. října 2019  9:59

Nový daňový balíček má nalít další miliardy do státní kasy. Vydělat mohou i podvodníci.  celý článek

Deskové hry zažívají comeback. Off-line hraní láká stále více lidí

Festival Deskohraní
vydáno 18. října 2019  5:34

Festival, kavárna, knihovna. Možností okusit kouzlo deskovek je mnoho.  celý článek

Skoro padesát odtahů za den. Strážníci museli přitvrdit

Ilustrační snímek
vydáno 17. října 2019  15:09

„Pozor! Od úterka jsme zpřísnili dohled v modrých zónách placeného stání, který se projeví zvýšeným počtem odtahů.“ S tímto varováním přišli začátkem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám