metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 10 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Větší foto
Pietní místo u vily Karla Gotta na pražské Bertramce. (6. října 2019) | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

Loučení s Karlem Gottem, fotbal a festival. Metropoli čeká v pátek nával

  12:22
Prahu čekají perné dny. Do města zamíří statisíce lidí. Město bude hlídat také britská policie.

V pátek od osmi hodin ráno začne poslední rozloučení s Karlem Gottem. Očekává se, že na Žofín přijede obrovské množství jeho fanoušků. Další davy zamíří také na festival videomappingu Signal. Každoročně tato akce přiláká do ulic a náměstí během tří dní kolem půl milionu lidí. Tématem letošního festivalu je oslava 30 let od pádu komunismu v Česku. Program bude ale připomínat nejpopulárnějšího českého zpěváka. 

„Paní Ivana Gottová a zástupci Signal Festivalu byli konfrontováni se situací, kdy se v pátek bude konat v Paláci Žofín veřejné rozloučení se zesnulým Karlem Gottem a na nedalekém Smetanově nábřeží má od 19 hodin večer probíhat část Signal Festivalu v podobě světelné instalace. Proto se dohodli, že se obě události uskuteční, a to se vzájemným porozuměním, respektem a úctou. Karel Gott by si žádné rušení kulturní události nepřál. Vzájemný respekt paní Ivany Gottové a Signal Festivalu je dobrým signálem pro návštěvníky obou událostí a může jít příkladem návštěvníkům obou událostí,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí festivalu Helena Novotná.

Během pátku bude ve střehu nejen česká policie a záchranka. Prahu bude hlídat také britská policie. V Edenu se uskuteční reprezentační zápas s Anglií. Češi budou hrát o postup na mistrovství Evropy. Do Prahy totiž přijede několik tisíc divokých anglických fanoušků. Ačkoli bylo v prodeji pro Angličany 3800 lístků, podle informací listu The Guardian míří do hlavního města z ostrovního státu na šest tisíc fanoušků. Někteří z nich jsou neblaze proslulí výtržnostmi. Upozornili na sebe například při loňském březnovém utkání v Amsterodamu nebo letos v červnu v Portu. Opilí fanoušci rozmlátili několik barů a hospod, rvali se s policií. Navíc Praha má pověst „města s levným alkoholem“. A právě proto bude v centru města, které už i tak zažívá krušné chvíle, pořádné horko. To bude s velkou pravděpodobností i po celou sobotní noc. 

S ohledem na smuteční obřad Karla Gotta a uzavírku nábřeží podél Slovanského ostrova Prahu čekají následující dopravní opatření:

  • Linka č. 17 bude v rozsahu 5 až 24 hod. vedena odklonem přes zastávky Staroměstská – Národní divadlo – Národní třída – Myslíkova – Jiráskovo náměstí
  • Provoz metra bude posílen na všech trasách v rozsahu 7 až 24 hod., nejvýrazněji na lince metra B. 
  • „Řidiče individuální dopravy důrazně žádáme, aby se v maximální míře vyhnuli oblasti Národního divadla a přilehlých mostů a nábřeží. DPP doporučuje využít žlutou linku B pražského metra s výstupem ve stanici Anděl. Na tramvajových linkách jedoucích k Národnímu divadlu (2, 9, 17, 18, 22 a 23) očekává DPP zpoždění a nepravidelnosti,“ vzkazuje dopravní podnik. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

vydáno 7. května 2021  14:02

Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.  celý článek

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy