metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 18 °C

Středa 25. května 2022. Svátek má Viola

Větší foto
Některé knihy jsou schované na různých místech. | foto: Luxor.czMetro.cz

Lov knih. V ulicích měst jsou schované desítky titulů

  11:11
Knižní influencerka Lucie Zelinková rozjela literární projekt, v rámci kterého putují knižní novinky do rukou více či méně náhodných nálezců.

Inspirovala se aktivitami britské herečky a feministky Emmy Watsonové, která má vlastní knižní klub a jeho prostřednictvím šíří knihy konkrétního zaměření.

Poprvé náhodné čtenáře Zelinková potěšila 14. února. Místo Valentýna se rozhodla oslavit mezinárodní den darování knihy. Ve spolupráci s knihkupectvím Luxor schovávala díla jako například Hana od Aleny Mornštajnové nebo kultovní Hvězdy nám nepřály od Johna Greena.

„Sebrali jsme po redakcích desítku zajímavých a čtenářsky oblíbených titulů a vyrazili do centra Prahy, kde jsme je poschovávali – na Smíchově či na náplavce,“ popisuje Zelinková.

Příští místa a názvy titulů se další zájemci mohou dozvědět prostřednictvím sociální sítě Instagram. Tam je na oficiálním účtu knihkupectví Luxor vše poctivě zdokumentováno.

„Tisíce lidí se mohou podívat, kde knížka je. Mohou pro ni vyrazit buď oni, nebo si ji vezme náhodný kolemjdoucí. V knížce se vždy nachází vlepený vzkaz pro budoucího čtenáře,“ dodává Zelinková.

Projekt se zároveň šíří i mimo hlavní město a čtenáři se na lov mohli vydat například v Plzni. „Knihkupectví Luxor jsou vlastně po celé republice, takže se snažíme nebýt pragocentričtí a rozšířit ten trend i do dalších lokalit,“ slibuje Helena Frantová ze společnosti Euromedia, která knížky do této akce dodává.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hra Macbeth odkrývá temné stránky každého člověka, tvrdí režisér Jakub Krofta

vydáno 25. května 2022  12:00

Praha koncem června ožije tradičními Letními Shakespearovskými slavnostmi. Premiéru budou mít hned čtyři hry anglického velikána dramatu Williama...  celý článek

I v Dejvicích létají piliny a větve. Do prořezávky se pustili arboristé TSK. Hotovo bude za osm let

vydáno 25. května 2022  5:14

Obyvatelé Prahy 6 musejí dávat při procházkách větší pozor, kam šlapou. Snadno totiž mohou při pozorování šikovné partičky arboristů, která zde v těchto...  celý článek

Komerční sdělení

Trnava Xrace zve na závody na nejtěžším slalomovém kanále Evropy

vydáno 25. května 2022

Ve stínu Santiniho klášterního komplexu v obci Želiv na Vysočině leží jeden z nejnáročnějších slalomových kanálů světa a dokonce ten nejobtížnější, pokud...  celý článek

Městská mobilita: Aneb jak se rozumně a hbitě pohybovat po městských a příměstských aglomeracích

vydáno 24. května 2022  19:38

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek