metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Pátek, 5. března 2021. Svátek má Kazimír.
Některé knihy jsou schované na různých místech.
Větší foto
Některé knihy jsou schované na různých místech. | foto: Luxor.czMetro.cz

Lov knih. V ulicích měst jsou schované desítky titulů

30. dubna 2019  11:11 Anna Portešová, Metro.cz
Knižní influencerka Lucie Zelinková rozjela literární projekt, v rámci kterého putují knižní novinky do rukou více či méně náhodných nálezců.

Inspirovala se aktivitami britské herečky a feministky Emmy Watsonové, která má vlastní knižní klub a jeho prostřednictvím šíří knihy konkrétního zaměření.

Poprvé náhodné čtenáře Zelinková potěšila 14. února. Místo Valentýna se rozhodla oslavit mezinárodní den darování knihy. Ve spolupráci s knihkupectvím Luxor schovávala díla jako například Hana od Aleny Mornštajnové nebo kultovní Hvězdy nám nepřály od Johna Greena.

„Sebrali jsme po redakcích desítku zajímavých a čtenářsky oblíbených titulů a vyrazili do centra Prahy, kde jsme je poschovávali – na Smíchově či na náplavce,“ popisuje Zelinková.

Příští místa a názvy titulů se další zájemci mohou dozvědět prostřednictvím sociální sítě Instagram. Tam je na oficiálním účtu knihkupectví Luxor vše poctivě zdokumentováno.

„Tisíce lidí se mohou podívat, kde knížka je. Mohou pro ni vyrazit buď oni, nebo si ji vezme náhodný kolemjdoucí. V knížce se vždy nachází vlepený vzkaz pro budoucího čtenáře,“ dodává Zelinková.

Projekt se zároveň šíří i mimo hlavní město a čtenáři se na lov mohli vydat například v Plzni. „Knihkupectví Luxor jsou vlastně po celé republice, takže se snažíme nebýt pragocentričtí a rozšířit ten trend i do dalších lokalit,“ slibuje Helena Frantová ze společnosti Euromedia, která knížky do této akce dodává.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jak se stát hodinářem. Nesmí chybět nadšení a pevná ruka

Hodináři z Podskalí: Faruk Mahrezi a Zdeněk Rott
vydáno 4. března 2021  21:59

Jak se z elektrikáře a hodinového manžela či státního úředníka stane šikovný hodinář? Někdo změní profesi, protože musí. A pak jsou tu tací, kteří kvůli...  celý článek

Nový šedočervený kabát má už také jedna tramvaj

Polep tramvaje Škoda 14T Elektra.
vydáno 4. března 2021  9:52

V dílnách dopravního podniku Praha (DPP) bylo živo. Tramvaj Škoda 14T tu totiž jako vůbec první svého druhu fasovala nový šedočervený vizuál Pražské...  celý článek

Pytle s odpadky stříkejte dezinfekcí, radí Pražské služby

Ilustrační fotografie
vydáno 4. března 2021  6:58

Vzít, strčit do plastového pytlíčku, zauzlovat ho, pak ho strčit do druhého sáčku, ten taky zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tenhle komplikovaný, nicméně...  celý článek

Praktičtí lékaři očkují bez humbuku. Pacienty dobře znají

Lékař Petr Šonka
vydáno 3. března 2021  17:53

Nad debatami kolem očkování a vakcín kroutí mnozí praktičtí lékaři nevěřícně hlavou. Nechápou například odpor vůči produktu od firmy AstraZeneca. „Po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy