metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Pátek, 15. listopadu 2019. Svátek má Leopold.
Lucerna Music Bar.
Větší foto
Lucerna Music Bar. | foto: Archiv Jiřího NeumannaMetro.cz

Lucerna Music Baru je 20 let, narozeniny slaví i další kluby

22. října 2015  15:59 Marek Peška Metro.cz
Uteklo to jako voda. Pražské podniky dosáhly druhého desetiletí. Není to ani tak dávno, co mnoho klubů vonělo novotou. Dnes jsou to podniky ve věku končící puberty. Třeba Lucerna Music Bar po celý podzim oslavuje dvacet let fungování.

Staříci, do kterých chodí mladí lidé za zábavou

Kluby v Praze fungují dlouhá desetiletí.

  • Klub Futurum. Smíchovský podnik se poprvé otevřel 20. března 1968. Hráli tu Primitives Group, publikum bylo kropeno vodou a přes lidi hodili rybářskou síť. Na svou dobu šílený mejdan. Organizoval ho Martin Magor Jirous.
  • Klub Chapeau Rouge. V prostorách, kde dnes funguje, se zábava rozjížděla před neuvěřitelnými 96 lety. Nejstarší hudební podnik ve městě byl v Jakubské 2 otevřen v roce 1919. Ačkoli je dnes klub několika patrech, původně se flamendrovalo v místnosti podobné útulnému pokojíku pro dvacet hostů s patnácti povolnými dívkami. Chodila sem pražská smetánka, továrníci, umělci. Třeba Hugo Haas nebo R. A. Dvorský.

„Povedla se nám spousta věcí. Každý rok se u nás konají dvě stovky akcí. A jsme rádi, že ve většině jsou to super koncerty. Největší zážitek? Hodně adrenalinu jsme si zažili, když se raper Redman rozhodl skočit z balkonu, který je víc než pět metrů nad zemí, do lidí. Ale true fans jsou true fans. Podrželi,“ ohlíží se s úsměvem zpět Jaromír Telenský, který se v klubu stará o propagaci.

Právě v Lucerna Music Baru se poprvé rozjela tehdy unikátní diskotéka s promítáním klipů. Za ní stojí DJ Jirka Neumann. „Druhou polovinu 80. let jsem dělal klasické diskotéky. Vždy, když jsem se v té době dostal k vysílání nějaké ‚západní‘ televize, říkal jsem si, že s videoklipy je zážitek z hudby mnohem zajímavější. A tak jsem začal videoklipy v 90. letech sbírat. Poprvé jsem videa s písničkami v Lucerna Music Baru pustil v roce 1996 na koncertě kapely Shannen Grey. Mělo to obrovský úspěch. A od té doby party každý pátek a sobotu spolehlivě plní klub,“ říká pro deník Metro Neumann.

K 20. výročí Lucerna Music Baru si připravili dvacet speciálních narozeninových koncertů – čtrnáct zahraničních a sedm domácích kapel. „Startovali jsme 7. října a končíme 14. prosince. K narozeninám nám poblahopřejí Dub FX, Marina and the Diamonds, The Cinematic Orchestra, Incognito, Asian Dub Foundation, Monkey Business, Mig 21 a další,“ chlubí se Telenský. K oslavování spustili soutěže o stovky vstupenek a speciální drinky. A co do budoucna? „Nechceme být žánrově vymezení, přivezeme zajímavá jména ze zahraničí a prostor dostanou i noví umělci z Česka,“ říká Jaromír.

Právě v říjnu slaví narozeniny další pražské kluby. Své 96. narozeniny 27. října bude mít prostor, v němž se dnes nachází klub Chapeau Rouge (více informací v boxu). V devadesátých letech jeden z nejlepších klubů v Evropě, Roxy, oslaví 23. října své 23. narozeniny. V prosinci to bude 16 let, kdy byl otevřen klub Karlovy Lázně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Rok pirátorem. Hřib ve funkci sází i zdražuje

V letech 1999 až 2006 vystudoval obor všeobecné lékařství na 3. lékařské...
vydáno 15. listopadu 2019  5:40

Během prvních 365 dní ve funkci se bývalý „ajťák“ hádal s Čínou i koaličními partnery. Zapracoval však na stavbě metra, okruhu i lávky v Troji.  celý článek

Gottwald, Fučík i budovatelé. Stanice měli ještě před 30 lety

Výhled z dnešního Vyšehradu,dříve stanice Gottwaldova
vydáno 14. listopadu 2019  14:14

Ideologické názvy zněly v metru ještě koncem sametového listopadu. Změna poté potkala i rozestavěné zastávky.  celý článek

Pohřby za peníze radnic. Praha 4 jich vypraví osmdesát

Pohřeb zemřelých v Praze 7
vydáno 14. listopadu 2019  10:45

Zemřelí bez příbuzných poprvé spočinou v Nuslích. Na sedmičce často „pánbíčkaří“.  celý článek

Komerční sdělení

Prague Black Panthers ovládli Paddock Junior Bowl a obhájili titul

Prague Black Panthers ovládli Paddock Junior Bowl a obhájili titul
vydáno 14. listopadu 2019  7:00

Hráči Prague Black Panthers se opět stali mistry ČR v americkém fotbale. Ve finálovém Paddock Junior Bowlu porazili Vysočinu Gladiators 29:6. Pražský...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám