metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Lucerna Music Bar.
Větší foto
Lucerna Music Bar. | foto: Archiv Jiřího NeumannaMetro.cz

Lucerna Music Baru je 20 let, narozeniny slaví i další kluby

22. října 2015  15:59 Marek Peška Metro.cz
Uteklo to jako voda. Pražské podniky dosáhly druhého desetiletí. Není to ani tak dávno, co mnoho klubů vonělo novotou. Dnes jsou to podniky ve věku končící puberty. Třeba Lucerna Music Bar po celý podzim oslavuje dvacet let fungování.

Staříci, do kterých chodí mladí lidé za zábavou

Kluby v Praze fungují dlouhá desetiletí.

  • Klub Futurum. Smíchovský podnik se poprvé otevřel 20. března 1968. Hráli tu Primitives Group, publikum bylo kropeno vodou a přes lidi hodili rybářskou síť. Na svou dobu šílený mejdan. Organizoval ho Martin Magor Jirous.
  • Klub Chapeau Rouge. V prostorách, kde dnes funguje, se zábava rozjížděla před neuvěřitelnými 96 lety. Nejstarší hudební podnik ve městě byl v Jakubské 2 otevřen v roce 1919. Ačkoli je dnes klub několika patrech, původně se flamendrovalo v místnosti podobné útulnému pokojíku pro dvacet hostů s patnácti povolnými dívkami. Chodila sem pražská smetánka, továrníci, umělci. Třeba Hugo Haas nebo R. A. Dvorský.

„Povedla se nám spousta věcí. Každý rok se u nás konají dvě stovky akcí. A jsme rádi, že ve většině jsou to super koncerty. Největší zážitek? Hodně adrenalinu jsme si zažili, když se raper Redman rozhodl skočit z balkonu, který je víc než pět metrů nad zemí, do lidí. Ale true fans jsou true fans. Podrželi,“ ohlíží se s úsměvem zpět Jaromír Telenský, který se v klubu stará o propagaci.

Právě v Lucerna Music Baru se poprvé rozjela tehdy unikátní diskotéka s promítáním klipů. Za ní stojí DJ Jirka Neumann. „Druhou polovinu 80. let jsem dělal klasické diskotéky. Vždy, když jsem se v té době dostal k vysílání nějaké ‚západní‘ televize, říkal jsem si, že s videoklipy je zážitek z hudby mnohem zajímavější. A tak jsem začal videoklipy v 90. letech sbírat. Poprvé jsem videa s písničkami v Lucerna Music Baru pustil v roce 1996 na koncertě kapely Shannen Grey. Mělo to obrovský úspěch. A od té doby party každý pátek a sobotu spolehlivě plní klub,“ říká pro deník Metro Neumann.

K 20. výročí Lucerna Music Baru si připravili dvacet speciálních narozeninových koncertů – čtrnáct zahraničních a sedm domácích kapel. „Startovali jsme 7. října a končíme 14. prosince. K narozeninám nám poblahopřejí Dub FX, Marina and the Diamonds, The Cinematic Orchestra, Incognito, Asian Dub Foundation, Monkey Business, Mig 21 a další,“ chlubí se Telenský. K oslavování spustili soutěže o stovky vstupenek a speciální drinky. A co do budoucna? „Nechceme být žánrově vymezení, přivezeme zajímavá jména ze zahraničí a prostor dostanou i noví umělci z Česka,“ říká Jaromír.

Právě v říjnu slaví narozeniny další pražské kluby. Své 96. narozeniny 27. října bude mít prostor, v němž se dnes nachází klub Chapeau Rouge (více informací v boxu). V devadesátých letech jeden z nejlepších klubů v Evropě, Roxy, oslaví 23. října své 23. narozeniny. V prosinci to bude 16 let, kdy byl otevřen klub Karlovy Lázně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čeština pro mě byla výzva, říká Mirka Miškechová

Slovenská písničkářka Mirka Miškechová
vydáno 24. února 2019  6:05

Slovenská písničkářka Mirka Miškechová korzuje po pódiích již několik let. Osudovým se jí stalo vítězství v soutěži a následné předskakování na turné...  celý článek

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám