metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Pátek 20. května 2022. Svátek má Zbyšek
Alena Krásná, vedouci Linky seniorů | foto: ELPIDAMetro.cz

Luftování ve skříních pomůže seniorům, zpěvačky zapějí ohroženým dětem

  9:00
Blížící se Vánoce spouštějí tradičně benefiční akce pomáhající lidem. Jednou z nich je bazar, kde může pomoci každý darováním nebo koupí.

Další tipy

Akce, které pomáhají

  • Oblečení pro bezdomovce:
    Lidé mohou darovat bezdomovcům své starší oblečení. Veřejnou sbírku na první polovinu prosince vyhlásilo Centrum sociálních služeb Praha. Především zimní ošacení mohou lidé nosit do sídla organizace v Chelčického ulici.
  • Peníze pro ohrožené děti: Divadlo Broadway dnes večer hostí benefiční koncert s názvem Mr. Muzikál, tvářemi a hlasy jsou Petra Janů a Leona Machálková. Akce má za cíl podpořit projekt Klokánek Fondu ohrožených dětí.
  • Aukce na očkování: Téměř třicet autorských panenek od známých osobností se dnes večer draží na aukci, kterou pořádá český UNICEF. Peníze poslouží na očkování dětí v rozvojových zemích.

Máte doma cokoliv, co už nepotřebujete, ale jiným ještě poslouží? Oblečení, šperky, knihy, umění... Mikulášské luftování skříní je dobročinný bazar, který vám příští víkend pomůže zbavit se věcí smysluplně. Všechny peníze z jejich prodeje, který se letos opět uskuteční v Literární kavárně na Karlově náměstí, pomůžou telefonické Lince seniorů společnosti Elpida.

"Linka se letos dostala do obtížné finanční situace. Hrozí, že služba, která ročně pomůže třiceti tisícům seniorů, bude muset omezit provoz nebo skončit," uvedl ředitel Jiří Hrabě. O podpoře akce se dozvíte na www.luftovani.cz, bazar se pak koná 7. a 8. prosince. Akce dobrovolníků navíc získala grant nadace Divoké husy, která zdvojnásobí výtěžek až do výše 60 tisíc.

Pomoc pro 150 tisíc lidí

Linka seniorů 800 200 007 je bezplatná anonymní telefonická služba pro seniory, osoby o seniory pečující a osoby v krizi. Je dostupná každý všední den a během vánočních svátků, a to již jedenáctým rokem. Volajícím nabízí důvěrný prostor ke sdílení, průvodce náročnou životní situací a nabídku smysluplných kontaktů na další služby a instituce.

"Ještě že existujete, to bych neměl už nikoho! Hovor s vámi mi dal znovu naději, změnil mi život," říkají senioři, kteří se na Linku obracejí. V prvních deseti let existence jich sem zavolalo více než 150 tisíc.

Společně z kruhu samoty

"Mnoho lidí na linku volá už jen pro ten prostý fakt, že je někdo ochoten je vyslechnout a sdílet s nimi jejich pocity. Nikdo jiný je totiž neposlouchá, nikdo jiný nemá čas nebo chuť je vyslechnout, sdílet, pomoci. Na lince mohou o všem mluvit beze strachu. Jsou vždy respektováni a se zájmem jim naslouchají lidé s dlouholetými odbornými zkušenostmi. Společně pak hledají cestu z bludného kruhu samoty a jiných těžkých krizových situací,“ uvedla Alena Krásná, vedoucí Linky seniorů.

Linka seniorů

Má číslo 800 200 007

Linku provozuje obecně prospěšná společnost Elpida, která již od roku 2002 pomáhá seniorům stát se samozřejmou, sebevědomou a respektovanou součástí společnosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

vydáno 19. května 2022  10:20

Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu...  celý článek

Bankéři vám radí. Na zdražování a inflaci podle nich jen jedna práce nestačí

vydáno 19. května 2022  5:07

Inflace. Zdražování. Složenky, krávy zelené. Z čeho platit vyšší účty za plyn, elektřinu nebo palivo do auta? A šéf vám přidat nechce ani korunu? S radami...  celý článek

Komerční sdělení

Steelers čeká ve Snapbacks lize klíčový zápas na Bazalech

vydáno 19. května 2022

ISMM Ostrava Steelers se v rámci dohrávky 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu bude snažit udržet naděje na play-off. Steelers v neděli na Bazalech...  celý článek