metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 0 °C

Sobota, 19. ledna 2019. Svátek má Doubravka.
Bezpečnostní agentura. Ilustrační snímek
Bezpečnostní agentura. Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Lupiči gentlemani jsou už minulostí

4. června 2018  10:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Při krádežích v obchodech a velkých nákupních centrech se stále víc prosazuje síla.

Jen v Praze zabránila loni ostraha společnosti M2C, která v hlavním městě chrání přes dvě desítky obchodních center, 4231 krádežím za víc než 2,1 milionu korun. Ochranky se stále častěji setkávají se stoupající agresivitou zlodějů, kteří neváhají ohrožovat personál prodejen třeba nožem.

Často se také jedná o krádeže velice rychlé, kdy zloděj vezme jednu, maximálně dvě věci a z obchodu rychle uteče. „Pachatel vjel hned po otevření do obchodu na kole, vzal lahev alkoholu a zase z prodejny vyjel bez toho, aby někdo stihl zareagovat,“ ilustruje přímočarost zlodějů Jaromír Průša, předseda české pobočky Mezinárodní asociace bezpečnostního managementu.

Číslo dne

200

  • Téměř tolik nákupních parků všech velikostí je nyní v Česku. Jako „nákupní park“ je definován objekt, kde jsou tři a více obchodů s plochou nad 1000 metrů čtverečních.
  • Do dvou let by mělo přibýt dalších téměř 70 obchodních center o celkové výměře asi 300 tisíc metrů čtverečních. Největším nákupním centrem je pražský OC Chodov, na druhém místě je ostravské Forum Nová Karolina.

Najdou se ale i koumáci. Služba odhalila ženu, která předstírala vysoký stupeň těhotenství a do „břicha“ doslova naládovala stovky holicích břitů za desítky tisíc korun.

„Častěji se setkáváme s organizovanými skupinami, které putují po obchodních centrech po celé zemi. Specifickou skupinou jsou v tomto ohledu mladiství a děti,“ doplňuje informace Jaroslav Zoubek, ředitel divize obchodních center společnosti M2C, a vysvětluje, že roste význam technologií a sociálních sítí.

„V jednom obchodním řetězci se nenechavci napojili na veřejnou wi-fi, a když zjistili, že je v obchodě i wi-fi s názvem bezpečnostní agentury, vytušili přítomnost skryté ostrahy v civilu a s kamerovým systémem, takže tam ten den nešli krást,“ upozorňuje na dvousečnost výhod wi-fi v prostoru obchodního centra Průša. Sociální sítě pak podle něj často slouží k prodeji nejen kradených věcí, ale i kradených bodů věrnostních soutěží obchodních center. Oldřich Rutar, který je vedoucím výboru na ochranu měkkých cílů české pobočky mezinárodního sdružení bezpečnostních profesionálů, upozorňuje na stále užší spolupráci s policií a všemi složkami Integrovaného záchranného systému. Vedle krádeží se bezpečnostní agentury stále důkladněji zaměřují i na celkové zabezpečení obchodních center proti případným útokům včetně teroristických.

Samozřejmostí je sledování podezřelých zavazadel. Nic z toho ale neberou pracovníci ostrahy na lehkou váhu, okamžitě volají na pomoc policii. „Myslím, že úroveň bezpečnosti, kterou poskytujeme, je na stejné úrovni jako v kterékoli jiné zemi v západní Evropě,“ připomíná Jaroslav Zoubek.

Loni se kradlo máslo

  • Na krádežích zboží se projeví i sezonní nabídka nebo zdražování určitého sortimentu.
  • Krádeže másla se loni na podzim zvýšily až o deset procent. Někde je opatřovali ochrannými čipy. V Mostě se pokusil muž odnést z obchodu 150 másel v ceně téměř deset tisíc korun.
  • Jiný filuta z Karlovarska vynesl na více pokusů z obchodů téměř dvě stě másel za více než deset tisíc korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Petra Justa: Pod Tatrami

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 19. ledna 2019  5:55

Slovensko je stále výrazně ovlivněno loňskou vraždou novináře Jána Kuciaka, píše Petr Just ve sloupku pro deník Metro.  celý článek

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny.
vydáno 18. ledna 2019  12:20

Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.  celý článek

Nový hlas v devíti stanicích metra

Stanice metra Budějovická
vydáno 18. ledna 2019  5:55

Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.  celý článek

Mladí filozofují, staří rovnou třídí

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  13:25

Sáčky, plastové krabičky, papír. Na třídění odpadu jsme kabrňáci.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám