metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Čtvrtek, 23. května 2019. Svátek má Vladimír.
Zkušené rybáře lovící technikou na umělé nástrahy, takzvané mouchy, v Trentinu...
Další 3 fotografie v galerii
Zkušené rybáře lovící technikou na umělé nástrahy, takzvané mouchy, v Trentinu nadchnou horské řeky. | foto: Ondřej Katz

Lyžovat a rybařit v jeden den? Jde to

5. května 2019  16:24 Ondřej Katz
Trentino na jaře? Vysoké hory, krásné sjezdovky, ale také nekonečné lesy a jezera. A řeky! Když se trochu oteplí, můžete místo après-ski na ryby. No jasně! Lyžáky vyměníte za vysoké holínky a hůlky za pruty. Tady to jde. Ráno hranami lyží proříznete manšestr, odpoledne už máte na udici půlmetrového pstruha.

Na Paganele, v italském lyžařském středisku, které je i mezi Čechy hodně populární, se většinou bez problémů lyžuje až dokonce března, často i déle. Zrovna letos byly ještě v pozdním jaře podmínky vynikající, sjezdovky nad Andalem byly přinejmenším po celé dopoledne ve skvělé kondici, a tak jsme je bez milosti, ba přímo s gustem trápili hranami svých carvingových lyží. A protože na konci března už na Paganele ve všední dny moc lyžařů nepotkáte, byli jsme už před polednem vylyžovaní tak, že jsme na odpoledne spřádali plány méně i více bláznivé. Na terase s výhledem na Lago Molveno to myslím zaznělo poprvé – pojďme odpoledne na ryby!

Těžko se v Trentinu na jaře ubránit myšlenkám na letní aktivity.

Těžko se v Trentinu na jaře ubránit myšlenkám na letní aktivity.

Co se sluncem?
Jakkoli jsme původně vyrazili hlavně lyžovat, těžko se v Trentinu na jaře ubránit myšlenkám na letní aktivity. Teploty dole v údolích už bývají velice příjemné, v parcích okolo jezer Molveno, Caldonazzo nebo Levico se na konci března odpoledne běžně chodí v triku. Taková procházka po městě je prima, ale nás to dlouho nebaví. Někdo se pak nechá zlákat na in-line brusle, nebo dokonce na kolo, v tom už je o poznání víc akce, ale pořád je to celkem běžná zábava. Co takhle vyrazit si na ryby? Ne, nezbláznili jsme se. Chceme prostě do přírody a chceme se bavit!

Lago Caldonazzo

  • Rybářská povolenka na Lago Caldonazzo stojí 12 eur na den, na pstruhovou řeku Avisio protékající hned pod lyžařským areálem v Cavalese 20 eur a na řeku Noce, která má i takzvaný trofejní úsek s kapitálně urostlými pstruhy, 25 eur na den. 
  • Obzvláště na řeky je vhodné najmout si rybářského průvodce, šance na úspěch v neznámých vodách se tím výrazně zvýší.

Objevte vodu!
Jezera v podhůří jsou samozřejmě plná ryb. Luisa Bertoldi z turistických informací pro oblast zvanou Valsugana, jíž dominují jezera Caldonazzo a Levico, podotýká: „Rybaření na těchto jezerech nebylo až do nedávna provozováno jako zábava. Historicky tu mělo právo rybařit jen pár rodin, dělo se tak zčistě existenčních důvodů. Natahovaly se sítě a čekalo se, co se do nich chytí.“ Zhruba deset let už se ale na jezerech objevují loďky se sportovními rybáři, kteří se chytáním ryb prostě baví. A když se zadaří, rozhodně nepohrdnou dobrou rybou k večeři. Sportovní rybařina je v celém světě a stejně tak v Itálii stále populárnější. Přitom málokomu už jde o maso, to si může každý koupit v supermarketu. Jde o zážitek z lovu. A věřte mi, když máte na prutu půlmetrového pstruha, je to adrenalin jako… 

Na Paganele, v italském lyžařském středisku, které je i mezi Čechy hodně populární, se většinou bez problémů lyžuje až dokonce března, často i déle.

Na Paganele, v italském lyžařském středisku, které je i mezi Čechy hodně populární, se většinou bez problémů lyžuje až dokonce března, často i déle.

No, na sjezdovkách už dneska nic takového nezažívám. Živí mě lyžování, přesněji řečeno psaní o lyžování, rybaření je ale mým druhým celoživotním koníčkem. Donedávna by mě ani nenapadlo, že se tyto záliby někde na světě dají spojit. Vlastně to ani nebyl můj nápad, původně s ním přišel můj kamarád, obrovský fanda do rybaření. Na jaře byl lyžovat v Cavalese, a když ze silnice viděl, že řekou už brodí rybáři, nevěřil vlastním očím. Hned by prý vyměnil lyže za muškařský prut! V Česku se rybářská sezona s tou lyžařskou tak akorát míjí, pstruhy můžete na horských řekách chytat nejdříve od 16. dubna, a to už se lanovky netočí. V italských horách je tomu jinak, určitě díky unikátním přírodním podmínkám.

Marénu k večeři
Nemusíte být v rybaření nijak zkušení, abyste si v Trentinu mohli exotickou kombinaci ranního lyžování a odpoledního rybolovu vyzkoušet. Třeba na jezeře Caldonazzo se dá chytat z loďky a můžete si k ní najmout i průvodce, který vám půjčí veškeré vybavení a se vším poradí. Chytat se tu dá mnoha způsoby a také výsledky mohou být různé, jak už to tak na rybách chodí. Asi nejvíce zastoupenou rybou v jezerech náležících k půvabnému lázeňskému městečku Levico Terme je maréna, které Italové říkají coregone. Dorůstá tu do pěkných délek, půl metrový kus není výjimkou! Místní rybáři, co vědí, jak na věc, chytají i větší. Zkuste si to.

Jezera v podhůří jsou samozřejmě plná ryb.

Jezera v podhůří jsou samozřejmě plná ryb.

Pstruha pustit
Zkušené rybáře lovící technikou na umělé nástrahy, takzvané mouchy, v Trentinu nadchnou horské řeky. Chytat pstruhy v několika podobách včetně vzácného pstruha mramorového, ale také třeba lipany v kouzelném prostředí, kdy vám pod nohama šumí ledová bystřina a za zády se zdvihají kopce, jejichž vrcholy jsou na jaře ještě štědře pokryté sněhem, to je prostě sen každého muškaře. Je to neskutečná nádhera! Brzy odpoledne už bývá teplo, líhne se první hmyz a ryby začínají být aktivní. Chytit v ledové tůni krásně zbarveného pstruha, vyfotit se sním a zase ho vrátit do potoka, to je fakt silný zážitek. Člověk si tu horskou přírodu užije na maximum. Když si pak při západu slunce uvědomíte, že ráno jste se proháněli na lyžích a odpoledne jste strávili u vody, je to bláznivé. Nádherně bláznivé. 

Komentáře

Hlavní zprávy

The Atavists hrají před Muse či na United Islands

Kapela The Atavists s cenou za objev roku (5. března 2019).
vydáno 23. května 2019  15:46

Až donedávna je nikdo moc neznal. Pak ale The Atavists vyhráli na jaře dvě Ceny Anděl za Objev roku i nejlepší rockové album a začalo se o nich hovořit...  celý článek

Marnotratné ženy? Mýtus! Jsou jen víc vidět v obchodech

Ilustrační snímek
vydáno 23. května 2019  12:25

Pověsti o tom, že ženy často a hlavně hodně utrácejí, berou podle statistik bankovních společností za své. Důkazem jsou především údaje o platbách kartami...  celý článek

Klánovice opět v ráži. Hrozí odchod šoférů

Midibusu linky 212 v Klánovicích nikdo neřekne jinak než „malý busík“.
vydáno 23. května 2019  10:18

Linku 212, jež vozí cestující na vlak, čeká od ledna změna dopravce. Místní o něj však nestojí.  celý článek

Mokřad už není jen v Holešovicích. Letenský institut se pustil i do Prahy 8

Informační cedule
vydáno 23. května 2019  5:57

Žádné Holešovice, ale Mokřad. Tuhle přezdívku zmíněné městské části již několik let šíří na sociální síti Facebook skupina Letenský institut pro urážení...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám