metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 6 °C

Pátek, 22. února 2019. Svátek má Petr.
Hra Macocha se v Praze hraje ve Studiu Hrdinů
Větší foto
Hra Macocha se v Praze hraje ve Studiu Hrdinů | foto: ArchivMetro.cz

Nová hra Macocha uhrane vizualitou

17. září 2017  11:33 Marcela Magdová
Divadelní adaptace novely Petry Hůlové je doma v Praze i v Brně.

V brněnském HaDivadle měla Macocha premiéru ještě před létem, nyní se představila v pražském Studiu Hrdinů. A jelikož vznikla v koprodukci, bude se pravidelně objevovat na obou zmíněných scénách.

Macocha

  • Autorkami hry jsou Petra Hůlová a Kamila Polívková.
  • režie: Kamila Polívková
  • dramaturgie: Matěj Nytra
  • scéna, live projekce a světla: Antonín Šilar
  • kostýmy: Zuzana Formánková
  • hudba: Ivan Acher
  • hrají: Lucie Andělová, Marie Ludvíková, Táňa Malíková, Simona Peková, Kamila Valůšková
  • brněnská premiéra: 6. června, pražská premiéra: 9. září.

Macocha není prvním prozaickým textem, kterému dala režisérka Kamila Polívková divadelní podobu. V minulosti pracovala s herečkou Terezou Hofovou na současném islandském románu Skugga Baldur, nedávno uvedla dramatický debut prozaika Davida Zábranského Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny. Inscenace Macocha je zpovědí ženy středního věku, spisovatelky brakové literatury, ale také matky dvou dětí, která prožívá osobní poločas rozpadu.

S rozpadající se perspektivou se zároveň tříští i osobnost vypravěčky, která nevybíravě reflektuje samu sebe v jednotlivých sociálních rolích, tak jak je stanovuje společenský diktát.

Toho využila Kamila Polívková a rozdělila part mezi pětici hereček různého věku i fyziognomie: Táňu Malíkovou, Lucii Andělovou, Simonu Pekovou, Kamilu Valůškovou a Marii Ludvíkovou.

Text herečky interpretují civilně a velmi úsporně, o to víc pak vyniká výtvarné řešení inscenace nebo do grotesky výrazně stylizovaná etuda Kamily Valůškové, která se notně posilněna alkoholem snaží zbavit těsných šatů a zapálit si cigaretu. Polívková používá namísto stavebně okázalé scénografie kameru na kladce, prostřednictvím jejího přibližování a oddalování dociluje řady efektů.

Kamera snímá detail hereččiny tváře, barevný ornament části kostýmu nebo celé jeviště z horní perspektivy. Vzniká dojem, jako by divák skutečně hleděl shora do propasti. Jako by z horní lávky mohl nahlédnout až do hrdinčina nitra.

Macocha potvrzuje, že spojí-li se silné téma a jazyková vynalézavost předlohy se skvělým hereckým obsazením a výrazným, byť zdánlivě jednoduchým režijním vedením, vznikne inscenace, která obstojí i v mezinárodním kontextu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Cyklista Tomáš Tvrdík šel na Predátora z hecu, teď patří ke světové špičce

Tomáš Tvrdík při Spartanu
vydáno 21. února 2019  16:57

Táta mi byl i je ve sportu obrovskou oporou a podporoval mě, říká kutnohorský závodník v překážkových soutěžích Tomáš Tvrdík.  celý článek

Povinné zálohy na PET lahve jsou nesmysl, tvrdí evropští mistři třídění odpadu

Ilustrační snímek
vydáno 21. února 2019  15:46

Karlovarské minerální vody, největší středoevropský distributor nealkoholických nápojů, uvažují po vzoru některých evropských zemí o zavedení zpětného...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám