metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Čtvrtek, 24. října 2019. Svátek má Nina.
Strašnická škola od roku 2009 chátrá.
Strašnická škola od roku 2009 chátrá. | foto: Petr Vilgus - Wikimedia Commons

Magistrát dal Praze 10 ultimátum, musí opravit zanedbanou školu

24. června 2014  17:49 ČTK
Pražský magistrát dal radnici Prahy 10 ultimátum na nápravu zanedbané školy ve Strašnicích. Podle materiálu, který schválili radní, se městská část o památkovou budovu špatně stará. Pokud nedostatky neodstraní, může jí město školu odeprat ze správy.

"Městská část zanedbává povinnost chovat se ke svěřenému majetku s péčí řádného hospodáře, proto je radě hlavního města předkládán tento tisk," píše se v dokumentu. Na nápravu má radnice 60 dní od doručení usnesení.

Škola s areálem chátrají a od roku 2009 je nevyužíván. "Vstup na zahradu je uzavřen, ale prostory před budovou jsou díky otevřenému vstupnímu chodníku a navazujícímu nízkému oplocení přístupné vandalům. Omítka budovy je v dostupné výšce celoplošně poškozená sprejem," vytýká magistrát radnici. Obvodové zdi jsou na několika místech promáčené a plesnivé. Magistrát chtěl podle materiálu radnici areál odebrat již v listopadu loňského roku. Městská část s tím ale nesouhlasila.

Škola sídlí v zajímavé budově

  • Secesní budova školy a další přilehlá stavení byla postavena na začátku 20. století pro potřeby obecné školy a stala se i centrem života obce.
  • Ministerstvo kultury areál budov letos v dubnu prohlásilo za kulturní památku.
  • Podle odborníků jsou na budově školy kromě fasády cenné například vstupní vestibul, hlavní schodiště, dekorativní štuková výzdoba nebo kovové zábradlí.
  • V severozápadní části zahrady stojí pomník legionářů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Developer usiluje o vybudování komplexu přes deset let. Roztyly další výstavbu ale nechtějí

NOVÉ ROZTYLY
vydáno 24. října 2019  5:04

Tenhle příběh se táhne dlouho. O výstavbě na kraji Krčského lesa hlasovala Rada městské části Praha 11 už v říjnu 2007. Proti plánům firmy Passerinvest...  celý článek

Čtenář deníku Metro „narovnal“ lampu v Hybernské

Stav ze začátku října 2019
vydáno 23. října 2019  16:47

Na trase Metro Hlídač, aplikace Změňte.to a Technologie hlavního města Prahy putoval čtenářský podnět ohledně šikmé lampy. Ta je nyní už opravena.  celý článek

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch.
vydáno 23. října 2019  16:27

Legerova, jedna z nejprašnějších ulic v Česku, dnes měla malé místo, kde byl naopak nejčistší vzduch v Česku. V buňce kousek od Nuselského mostu nazvané...  celý článek

Spíme s partnery, ale i se svými psy

Ilustrační snímek
vydáno 23. října 2019  12:17

Polovina českých domácností má psa. Lidé mazlíčkům tolerují téměř všechno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám