metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Budova magistrátu na Mariánském náměstí (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Magistrát je v rukou žen, jeho ředitelkou se stala právnička Děvěrová

  17:25
Po dlouholeté vládě primátorů a ředitelů magistrátu, zaznamenala Praha po zvolení Ardiany Krnáčové i výměnu na postu ředitele úřadu. Na začátku měsíce ministerstvo vnitra potvrdilo do funkce Martinu Děvěrovou.

Novou ředitelkou pražského magistrátu je sedmačtyřicetiletá právnička Martina Děvěrová. V uplynulých týdnech byla pověřena řízením magistrátu, funkce ředitelky se ujala začátkem února.

„Její jmenování již schválilo ministerstvo vnitra, a začala tak úřadovat,“ řekla dnes primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Magistrát neměl ředitele od ledna loňského roku, kdy z funkce odešel Martin Trnka.

Děvěrová byla dosud z titulu funkce zástupkyně ředitele pověřena řízením magistrátu. Ve vedení úřadu se zhruba dvěma tisíci zaměstnanci před několika týdny po nástupu vládnoucí koalice nahradila zástupce ředitele Radovana Košťála, který byl pověřen řízením magistrátu po Trnkově odvolání.

Na magistrátu před lety zastávala rovněž funkci ředitelky kanceláře primátora a v minulosti pak mimo jiné působila i na ministerstvu vnitra.

Před koncem funkčního období TOP 09 vypsala výběrové řízení na ředitele a sedm šéfů odborů s tím, že výběr bude na nové radě města. Krnáčová všechna výběrová řízení zrušila a nechala vypsat nová.

Kvůli Košťálově pověření řízením úřadu se před říjnovými volbami snesla kritika na tehdy vládnoucí TOP 09. Opoziční ODS tvrdila, že Košťálova rozhodnutí jsou neplatná. TOP 09 to odmítla.

Dlouholetý ředitel Trnka se funkce vzdal několik dní poté, co tehdejší primátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09) oznámil, že ho chce odvolat. Podle Hudečka pochybil, když podepsal zakázku za půl miliardy korun. Trnka, který na magistrátu působil bezmála dvacet let, svůj odchod zdůvodnil nedůvěrou primátora a opotřebením.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek