metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Neděle 27. listopadu 2022. Svátek má Xenie

Další 3 fotografie v galerii
Pozor, letíme! | foto: Red Bull

Magoři poletí Černobylskou bestií do Vltavy. Red Bull opět zve na letecké dny

  17:23
Že český národ je kutilů a zlatých ručiček, už víme. Zájem o účast na závodech Red Bull letecký den dává jasně najevo, že jsme i šílenci. Akce, v níž se představí čtyřicítka konstruktérů strojů, které prostě nemohou létat, se chystá na neděli na Dvořákově nábřeží.

Do českého vzdušného prostoru zavítá letos již potřetí v historii slavná soutěž stvořená pro všechny dobrodruhy i kreativní konstruktéry – Red Bull Letecký den. Naposledy se divoké stroje "proháněly" nad pražskou Vltavou před sedmi roky. A podle organizátorů se opět bude přepisovat historie. Strojů, které se alespoň na chvíli udrží ve vzduchu, a to směrem k zemi (o to přeci v této taškařici jde) bude spousta." Z těch nejzajímavějších bych určitě zmínil například Bestii černobylskou, Hvězdu smrti nebo například Hladového ještěra. Myslíme, že diváci si rozhodně přijdou na své. Navíc, když je po celou dobu akce budou hýčkat hlasivky mistra slova Tomáše Hanáka," řekl pro Metro za organizátory Ivan Krákora.

Šílenců, kteří dostali díky porotě příležitost zhmotnit své bláznivé představy a ukázat je světu bude letos čtyřicet. "Kritérií bylo více. K těm nejdůležitějším patří určitě kreativita, originální myšlenka či nápad, se kterými týmy přišly. Dále pak také celkový vzhled dle zaslaného návrhu a třeba samozřejmě letuschopnost, kterou posuzoval mistr oboru, akrobatický pilot Martin Šonka," uvedl.  Podle něj jim přišlo několik set návrhů. Vybírat prý bylo velmi těžké.

Jde hlavně o zábavu, nejlepší ale dostane čtvrt milionu

Ani tentokrát nepůjde jen o to, kdo doletí nejdál. Hodnotit se bude délka letu, kreativita a předletová show na šest metrů vysoké letecké rampě. Přesto Praha doufá, že se některý z týmů pokusí nad Vltavou zlomit současný světový rekord, který dělá zhruba 70 metrů. Skvělá show je ale zaručená v každém případě. Vzdušná kreativní bitva má více než dvacetiletou tradici. Ta první se uskutečnila ve Vídni v roce 1992 a nalákala tehdy desítky tisíc diváků. Od té doby slaví úspěchy po celém světě.

Red Bulll Letecký den

Chybět nebudou ani známé tváře - moderátoři Evropy 2 Patrik Hezucký, Lucie Šilhanová a Pavel Cejnar představí své Superpéro. A o co že se vlastně posádky utkají? Kromě bezmezné slávy a obdivu lidí si nejlepší z nejlepších odnese i 250 tisíc korun. V porotě zasednou hudebník a výtvarník Milan Cais, zpěvák Matěj  Ruppert, tanečník Yemi A.D., mistr světa a stříbrný olympionista v kajaku Vavřinec Hradilek, výtvarník a rapper Vladimir 518 a herečkaTereza Brodská.

Komentáře

Hlavní zprávy

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek