metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Majitel práv k Opencard zastavil jednání s Prahou. Důvodem jsou blížící se volby

  13:27,  aktualizováno  14:37
Firma eMoneyServices, která je vlastní autorská práva k Opencard, stáhla všechny nabídky, které dosud Praze v souvislosti s problematickým projektem Opencard předložila. Zastavila tak jednání o prodeji části firmy, o kterou mělo město zájem. Důvodem jsou blížící se komunální volby. Uvedl to mluvčí společnosti Martin Opatrný. Podle primátora Tomáše Hudečka firma ani jednou nepřišla s realistickým řešením. Funkčnost karty, která slouží především jako tramvajenka, EMS podle Opatrného omezovat nebude.

O osudu karty Opencard, která dosud stála 1,35 miliardy korun, vedou Praha a EMS jednání už několik měsíců. Praha chce k problematickému projektu získat práva a provozovat jej sama. Kromě dohody na odkupu licencí ale vyostřené debaty žádný výrazný výsledek nepřinesly.

Firma chce kolem 500 milionů korun

EMS v průběhu uplynulých měsíců předložila Praze celkem tři nabídky na řešení dalšího vztahu vůči Opencard. Žádala kolem 500 milionů korun. Vedení města ale žádnou z nich neakceptovalo. "Považujeme proto za nereálné, aby k takovému kroku došlo těsně před komunálními volbami. Jsme připraveni po volbách o řešení Opencard znovu jednat," uvedl dnes mluvčí. „Společnost EMS nám pouze předkládala variace původní nabídky za téměř 500 milionů," uvedl primátor. „Nepřesvědčili nás, že jejich požadavky jsou alespoň vzdáleně realistické, cena by měla být řádově nižší,“ doplnil.

Projekt Opencard, který pochází z doby exprimátora Pavla Béma, má 1,2 milionu zákazníků. Zájem o vstup do projektu kvůli počtu klientů už dřív projevily mimo jiné bankovní instituce. Praha vyjednává o možnosti propojení s Inkartou Českých drah nebo s plzeňskou kartou. V případu padlo několik žalob. Na soud se obrátily dopravní podnik i EMS. Kvůli prodloužení smlouvy s EMS čelí deset minulých i současných radních obžalobě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Testování systému zálohování PET lahví a plechovek. Některé výsledky jsou překvapivé

vydáno 7. června 2023  15:56

Za první tři měsíce vrátili přes čtvrt milionu obalů.  celý článek

Jaderná Vrána už letí. Deník Metro byl u spuštění desátého jaderného reaktoru v Česku

vydáno 7. června 2023  12:41

„Zbraně a výbušniny si do reaktorové haly, prosím, neberte. Pokud jsou některé dámy těhotné nebo právě kojí, prosím, aby se prohlídky nezúčastňovaly,“...  celý článek

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek