metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. listopadu 2019. Svátek má Albert.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Majitelé bytů žádají lidi o trestní rejstřík

6. listopadu 2019  11:46 Pavel Hrabica Metro.cz
Máte psa? Kouříte? Byl jste trestán? Jsme sice tolerantní, ale důvěra odtud až potud.

Čtvrté patro s výtahem nedaleko metra Vyšehrad. Nájem se platí předem po podpisu smlouvy. Cena je osmnáct tisíc korun plus poplatky měsíčně. Tak zní jeden z tisíců inzerátů k pronájmu.

Ukažte, kolik berete

  • Pronájmy bydlení se dostaly už i na stůl ombudsmance. V roce 2013 během testu realitních kanceláří se makléř figurantky zeptal, zda je Romka. Ta mu odpověděla, že ano. Makléř na to zareagoval slovy, že Romy majitel bytu nechce, protože s nimi má špatné zkušenosti.
  • Co majitel bytu může? „Například požadovat informace o průměrných příjmech zájemce o byt, případně žádat i reference z předchozího bydliště,“ říká ombudsmanka.

V dalších podmínkách si majitelka uvedeného bytu nárokuje podrobnější informace. „Dále po vás budu chtít výpis z trestního rejstříku k nahlédnutí, abychom věděli, zda máte, či nemáte trestnou minulost. Požadujeme i reference od předchozího majitele bytu, ve kterém jste bydleli. Požaduji potvrzení o zaměstnání. Pokud tyto věci splňujete, pište,“ vzkazuje případným zájemcům o bydlení majitelka bytu na jedné z mnoha facebookových skupin, které se na bydlení zaměřují. Pro českého zájemce se jedná o data, která mu možná připadají jako nevhodný vpád do osobních údajů. Jenže v Evropě platí jiná pravidla a pomalu se prosazují i u nás. „Například v Německu je běžné, že při jednání o pronájmu zájemce doloží reference od předchozích majitelů, zaměstnavatele nebo například doklad, že řádně platí své účty za telefon. Tím jasně dává najevo, že je pro majitele zodpovědným partnerem,“ zmiňuje Hendrik Meyer, výkonný ředitel serveru Bezrealitky.

Právě podrobné informace o případných obyvatelích pronajímaného bytu vedou k tomu, že jsou jinak Češi vůči budoucím nájemníkům poměrně tolerantní. „Ti, kteří o sobě podají dostatek informací, mají šanci, že najdou bydlení asi pětkrát rychleji,“ upřesňuje Meyer. Problémem naopak může být, pokud o sobě a své domácnosti zájemce o bydlení nechce podat žádné informace či zastupuje-li zájemce třetí strana. Stejně tak když majitel přes kontrolu bezdlužnosti zjistí, že je zájemce zadlužený, šance na domluvu je nízká.

Poměrně důležité je pro Čechy například to, jestli mají potenciální nájemníci jejich nemovitosti domácí zvíře. Jedná se o poměrně častý požadavek uváděný v nabídkových inzerátech. Podle zákona nelze držení psa či kočky zakázat, majitel bytu však může kvůli domácímu mazlíčkovi stanovit o něco vyšší nájem. 

Ideál. Solventní nekuřák

Po kom touží Češi pronajímající své byty? „V ideálním případě by si pronajímatelé přáli solventního jednotlivce, který má zájem o dlouhodobý pronájem. Nekuřáka a bez zvířat, to řeší nejčastěji,“ řekl pro deník Metro Jan Martina, oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality. Všechny ostatní varianty už podle něho znamenají určitá rizika z hlediska stability nájemního vztahu či potenciálního poškození vybavení bytu. „Ideálních případů ale v reálném životě není mnoho,“ dodává Jan Martina. „Preference majitele je čistě na něm, takže ji může reflektovat i ve svém inzerátu na byt,“ uvádí pro deník Metro Martin Březina, spoluzakladatel portálu UlovDomov.cz a další služby s názvem Ideální nájemce. Je tak na pronajímateli, koho si do bytu vybere. Ušetří čas sobě i zájemcům při zbytečné prohlídce bytu. „Problém by nastal až v okamžiku, kdy by chtěl dodržení svých požadavků mít v nájemní smlouvě. Ze zákona totiž nelze v nájemní smlouvě diskriminovat, nelze zakázat ani domácí mazlíčky, děti a podobně. „Co lze ale v nájemní smlouvě zakázat, to jsou stavební úpravy v bytě a kouření,“ dodává Martin Březina. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Příští stanice: nákupák. Linka 156 staví před OC Stromovka

Busy do Europarku jezdí ze Zbraslavic, Zruče a Žlebu.
vydáno 21. listopadu 2019  13:54

Vlastní autobus má štěrboholský Europark či Ikea na Černém Mostě. Do obchoďáku v Michli zákazníci jezdí na proud.  celý článek

Kouříš? Tak plať do zdravotního pojištění víc než nekuřáci! V Česku zatím bez šance

Ilustrační snímek.
vydáno 21. listopadu 2019  11:34

Ti, co dbají na zdraví, platí za hříšníky miliardy korun ročně.  celý článek

Pražské kachny umírají zbytečně. I kvůli pečivu

Zachráněná kachna
vydáno 21. listopadu 2019  5:02

Lidé z Modřan chtějí u rybníka varovnou ceduli. Ve Stromovce však nepomohla.  celý článek

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám