metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Majitelé bytů žádají lidi o trestní rejstřík

  11:46
Máte psa? Kouříte? Byl jste trestán? Jsme sice tolerantní, ale důvěra odtud až potud.

Čtvrté patro s výtahem nedaleko metra Vyšehrad. Nájem se platí předem po podpisu smlouvy. Cena je osmnáct tisíc korun plus poplatky měsíčně. Tak zní jeden z tisíců inzerátů k pronájmu.

Ukažte, kolik berete

  • Pronájmy bydlení se dostaly už i na stůl ombudsmance. V roce 2013 během testu realitních kanceláří se makléř figurantky zeptal, zda je Romka. Ta mu odpověděla, že ano. Makléř na to zareagoval slovy, že Romy majitel bytu nechce, protože s nimi má špatné zkušenosti.
  • Co majitel bytu může? „Například požadovat informace o průměrných příjmech zájemce o byt, případně žádat i reference z předchozího bydliště,“ říká ombudsmanka.

V dalších podmínkách si majitelka uvedeného bytu nárokuje podrobnější informace. „Dále po vás budu chtít výpis z trestního rejstříku k nahlédnutí, abychom věděli, zda máte, či nemáte trestnou minulost. Požadujeme i reference od předchozího majitele bytu, ve kterém jste bydleli. Požaduji potvrzení o zaměstnání. Pokud tyto věci splňujete, pište,“ vzkazuje případným zájemcům o bydlení majitelka bytu na jedné z mnoha facebookových skupin, které se na bydlení zaměřují. Pro českého zájemce se jedná o data, která mu možná připadají jako nevhodný vpád do osobních údajů. Jenže v Evropě platí jiná pravidla a pomalu se prosazují i u nás. „Například v Německu je běžné, že při jednání o pronájmu zájemce doloží reference od předchozích majitelů, zaměstnavatele nebo například doklad, že řádně platí své účty za telefon. Tím jasně dává najevo, že je pro majitele zodpovědným partnerem,“ zmiňuje Hendrik Meyer, výkonný ředitel serveru Bezrealitky.

Právě podrobné informace o případných obyvatelích pronajímaného bytu vedou k tomu, že jsou jinak Češi vůči budoucím nájemníkům poměrně tolerantní. „Ti, kteří o sobě podají dostatek informací, mají šanci, že najdou bydlení asi pětkrát rychleji,“ upřesňuje Meyer. Problémem naopak může být, pokud o sobě a své domácnosti zájemce o bydlení nechce podat žádné informace či zastupuje-li zájemce třetí strana. Stejně tak když majitel přes kontrolu bezdlužnosti zjistí, že je zájemce zadlužený, šance na domluvu je nízká.

Poměrně důležité je pro Čechy například to, jestli mají potenciální nájemníci jejich nemovitosti domácí zvíře. Jedná se o poměrně častý požadavek uváděný v nabídkových inzerátech. Podle zákona nelze držení psa či kočky zakázat, majitel bytu však může kvůli domácímu mazlíčkovi stanovit o něco vyšší nájem. 

Ideál. Solventní nekuřák

Po kom touží Češi pronajímající své byty? „V ideálním případě by si pronajímatelé přáli solventního jednotlivce, který má zájem o dlouhodobý pronájem. Nekuřáka a bez zvířat, to řeší nejčastěji,“ řekl pro deník Metro Jan Martina, oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality. Všechny ostatní varianty už podle něho znamenají určitá rizika z hlediska stability nájemního vztahu či potenciálního poškození vybavení bytu. „Ideálních případů ale v reálném životě není mnoho,“ dodává Jan Martina. „Preference majitele je čistě na něm, takže ji může reflektovat i ve svém inzerátu na byt,“ uvádí pro deník Metro Martin Březina, spoluzakladatel portálu UlovDomov.cz a další služby s názvem Ideální nájemce. Je tak na pronajímateli, koho si do bytu vybere. Ušetří čas sobě i zájemcům při zbytečné prohlídce bytu. „Problém by nastal až v okamžiku, kdy by chtěl dodržení svých požadavků mít v nájemní smlouvě. Ze zákona totiž nelze v nájemní smlouvě diskriminovat, nelze zakázat ani domácí mazlíčky, děti a podobně. „Co lze ale v nájemní smlouvě zakázat, to jsou stavební úpravy v bytě a kouření,“ dodává Martin Březina. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek