metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Pátek, 28. února 2020. Svátek má Lumír.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Majitelé bytů žádají lidi o trestní rejstřík

6. listopadu 2019  11:46 Pavel Hrabica Metro.cz
Máte psa? Kouříte? Byl jste trestán? Jsme sice tolerantní, ale důvěra odtud až potud.

Čtvrté patro s výtahem nedaleko metra Vyšehrad. Nájem se platí předem po podpisu smlouvy. Cena je osmnáct tisíc korun plus poplatky měsíčně. Tak zní jeden z tisíců inzerátů k pronájmu.

Ukažte, kolik berete

  • Pronájmy bydlení se dostaly už i na stůl ombudsmance. V roce 2013 během testu realitních kanceláří se makléř figurantky zeptal, zda je Romka. Ta mu odpověděla, že ano. Makléř na to zareagoval slovy, že Romy majitel bytu nechce, protože s nimi má špatné zkušenosti.
  • Co majitel bytu může? „Například požadovat informace o průměrných příjmech zájemce o byt, případně žádat i reference z předchozího bydliště,“ říká ombudsmanka.

V dalších podmínkách si majitelka uvedeného bytu nárokuje podrobnější informace. „Dále po vás budu chtít výpis z trestního rejstříku k nahlédnutí, abychom věděli, zda máte, či nemáte trestnou minulost. Požadujeme i reference od předchozího majitele bytu, ve kterém jste bydleli. Požaduji potvrzení o zaměstnání. Pokud tyto věci splňujete, pište,“ vzkazuje případným zájemcům o bydlení majitelka bytu na jedné z mnoha facebookových skupin, které se na bydlení zaměřují. Pro českého zájemce se jedná o data, která mu možná připadají jako nevhodný vpád do osobních údajů. Jenže v Evropě platí jiná pravidla a pomalu se prosazují i u nás. „Například v Německu je běžné, že při jednání o pronájmu zájemce doloží reference od předchozích majitelů, zaměstnavatele nebo například doklad, že řádně platí své účty za telefon. Tím jasně dává najevo, že je pro majitele zodpovědným partnerem,“ zmiňuje Hendrik Meyer, výkonný ředitel serveru Bezrealitky.

Právě podrobné informace o případných obyvatelích pronajímaného bytu vedou k tomu, že jsou jinak Češi vůči budoucím nájemníkům poměrně tolerantní. „Ti, kteří o sobě podají dostatek informací, mají šanci, že najdou bydlení asi pětkrát rychleji,“ upřesňuje Meyer. Problémem naopak může být, pokud o sobě a své domácnosti zájemce o bydlení nechce podat žádné informace či zastupuje-li zájemce třetí strana. Stejně tak když majitel přes kontrolu bezdlužnosti zjistí, že je zájemce zadlužený, šance na domluvu je nízká.

Poměrně důležité je pro Čechy například to, jestli mají potenciální nájemníci jejich nemovitosti domácí zvíře. Jedná se o poměrně častý požadavek uváděný v nabídkových inzerátech. Podle zákona nelze držení psa či kočky zakázat, majitel bytu však může kvůli domácímu mazlíčkovi stanovit o něco vyšší nájem. 

Ideál. Solventní nekuřák

Po kom touží Češi pronajímající své byty? „V ideálním případě by si pronajímatelé přáli solventního jednotlivce, který má zájem o dlouhodobý pronájem. Nekuřáka a bez zvířat, to řeší nejčastěji,“ řekl pro deník Metro Jan Martina, oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality. Všechny ostatní varianty už podle něho znamenají určitá rizika z hlediska stability nájemního vztahu či potenciálního poškození vybavení bytu. „Ideálních případů ale v reálném životě není mnoho,“ dodává Jan Martina. „Preference majitele je čistě na něm, takže ji může reflektovat i ve svém inzerátu na byt,“ uvádí pro deník Metro Martin Březina, spoluzakladatel portálu UlovDomov.cz a další služby s názvem Ideální nájemce. Je tak na pronajímateli, koho si do bytu vybere. Ušetří čas sobě i zájemcům při zbytečné prohlídce bytu. „Problém by nastal až v okamžiku, kdy by chtěl dodržení svých požadavků mít v nájemní smlouvě. Ze zákona totiž nelze v nájemní smlouvě diskriminovat, nelze zakázat ani domácí mazlíčky, děti a podobně. „Co lze ale v nájemní smlouvě zakázat, to jsou stavební úpravy v bytě a kouření,“ dodává Martin Březina. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Hrát o Voskovcovi s Werichem je od nás drzé, říká Matoušek

Matoušek (vlevo) a Kočárník v roli Wericha
vydáno 28. února 2020  17:41

Dílo Jiřího Voskovce a Jana Wericha měli rádi odmalička. A tak už při studiích připravili Daniel Matoušek a Tomáš Kočárník inscenaci Hovory V+W, kterou...  celý článek

Branické divadlo začne svou novou kapitolu už za dva týdny

Branické divadlo.
vydáno 28. února 2020  14:27

Nový nájemník Branického divadla se představí veřejnosti 14. března pod názvem Divadlo Bravo. O šest dní později zde proběhne premiéra inscenace Mimjové,...  celý článek

Vracejí rozbité věci do života. Otevírají i kamennou pobočku

Jan Charvát
vydáno 28. února 2020  11:50

Dosud projekt fungoval jen jako web, nemohli ho proto využívat lidé, kteří se na internetu nepohybují. Například senioři, kteří nyní mohou osobně zajít do...  celý článek

Řešíme teď, jestli máme méně létat, ale internet je horší

Kateřina Smejkalová
vydáno 28. února 2020  8:36

V pohodlí domova či z práce nakupujeme od počítačů, aniž často přemýšlíme, co vše je za snadnou a rychlou dodávkou věcí nebo jídla. „Málokdo přemýšlí...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám