metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel
Bydlení (ilustrační foto) | foto: freeimages

Majitelé pozemků chtějí na Vidouli rodinné domy a sportovní halu

  13:45
Vlastníci pozemků v západní části takzvané Vidoule v Jinonicích by chtěli jejich část zastavět rodinnými domy a na části vybudovat sportoviště. V lokalitě by mohlo vzniknout několik desítek rodinných domů a víceúčelová sportovní hala, investice by se mohla blížit odhadem miliardě korun. Uvedli to zástupci vlastníků a investora. Nejdříve by ale museli prosadit změnu územního plánu. Proti výstavbě bojují místní sdružení.

Snahy o změnu využití západní i východní části stolové hory Vidoule sahají několik let do minulosti. Nynější návrh na výstavbu rodinných domů a sportovního areálu se týká asi 20 hektarů její západní části, kterou vlastní dlouhodobě několik místních rodin.

Mohlo by tu vyrůst 60 až 70 domů

Majitelé se spojili se společností B+3 Real, kterou vlastní rovným dílem firmy Rodop a Finep. Majitel Rodopu Martin Kulík řekl, že by na polovině lokality rádi postavili maximálně dvoupodlažní rodinné domy s velkými zahradami. Odhadl, že by na místě mohlo vyrůst 60 až 70 domů, podobné nemovitosti prý firmy prodává za 15 až 20 milionů korun.

Z výnosu pozemků by jejich současní vlastníci chtěli financovat výstavbu víceúčelové sportovní haly a sportovního zázemí, které by bylo na druhé polovině pozemků. Náklady na sportovní část Kulík odhadl na asi 50 milionů korun. Halu by měl dostat do správy TJ Sokol Jinonice, stezky pak hlavní město nebo městská část.

Přebývají tu bezdomovci a narkomani

Podle vlastníků je část pozemků, na kterých byl v době komunismu vojenský areál, zanedbaná a přebývají na něm bezdomovci a narkomani. "Přerůstá to do rozměrů, které nejsme jako vlastníci schopni zvládat," poznamenal jeden z vlastníků František Čuba.

Proti zástavbě se dlouhodobě staví místní sdružení a obyvatelé, v minulosti uspořádali několik protestních akcí. Zastupitelé hlavního města v září odmítli změnu územního plánu, která by povolila stavět na celé lokalitě Vidoule. Novým návrhem, který se týká její západní části, se již zabývá Praha 5. Před Vánoci její zastupitelé odmítli změnu zamítnout. Rada městské části vyzvala navrhovatele, aby záměr upřesnili.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek