metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 11 °C

Pondělí, 18. listopadu 2019. Svátek má Romana.

Majitelé psů se smějí. Pokuty se jim vyhýbají. Strážníci jich loni udělili jen 451

  17:53aktualizováno  17:53
Možná i vy při nákupu bot občas zaváháte, nebyla by lepší místo elegantního vzorku hladká podrážka? Tak uvažuje každý, kdo někdy šlápnul do hromádky, která na chodníku zůstala po neukázněném pejskaři a jeho chlupatém svěřenci.
Psí výkaly (ilustrační foto)

Psí výkaly (ilustrační foto) | foto: Alexey Zelenin

Jak na výkaly

Radnice se předhánějí ve vymýšlení zvláštních nápadů.

  • Praha 7 chtěla vypátrat nepořádné pejskaře podle DNA jejich zvířat. Neuklizené exkrementy chtěla poslat do laboratoře, kde se mělo zjišťovat, čí pes hromádku na místě zanechal.
  • Oblíbeným nápadem je apelovat na pejskaře v parcích pomocí cedulí s fotografiemi psů.  Potkáte je v Praze 4.
  • Velmi radikálním způsobem řešila problém obec Ohrobec u Dolních Břežan. V obecním zpravodaji vyšly autentické fotografie výkalů pořízené tamními obyvateli i úředníky z radnice.

Městské části měsíčně odvezou tuny psích exkrementů, které v ulicích a parcích zanechá  stotisícová psí armáda, jež v metropoli žije. Tak například radnice Praha 1 odhaduje, že denně se u nich sebere sto kil exkrementů. Kolik jich na chodnících po psech zůstane, lze jen těžko odhadovat. Stejně tak nikdo nespočítá, kolik toho psi na pražské chodníky vyčurají.

Pravděpodobnost, že někdo potrestá majitele, kteří po svých psech neuklízejí, je v metropoli minimální. "Strážníci loni řešili 451 psích hříšníků, jimž rozdali pokuty ve výši zhruba šestnáct tisíc korun," vypočítává mluvčí městské policie Jan Čihák. Většinu těchto přestupků strážníci trestají domluvou, zlomek z nich postoupili k řešení správním orgánům.

Pokuta je krajní řešení

Policista Čihák přiznává, že pokuta je krajní řešení. "Pokutu dostane zpravidla ten, kdo nechá svého psa vykálet uprostřed náměstí, před divadlem či kostelem. Hromádky v parcích se většinou nechávají bez trestu," vysvětluje Čihák. Městské části přitom ročně utrácejí za úklid miliony, stojí tedy víc, než se vybere z poplatků za psy.

Na exkrementy si stěžují i turisté

Neuklizené výkaly patří mezi nejčastější problémy, na něž si Pražané i turisté stěžují.

  • Nejproblematičtější místa v centru jsou ulice Pštrossova, Křemencova, Řeznická, Školská, Truhlářská a Konviktská.
  • Radnice bojují s výkaly různě, některé vybavily úklidové firmy vysavači, nyní nákup plánuje třeba žižkovská radnice.
  • Příjem Prahy 2 z poplatků za psy byl loni 1,2 milionu. Úklid exkrementů stál loni radnici 2,6 milionu a rok před tím dokonce 3,2 milionu korun.
  • Stojany se sáčky se 3x týdně doplňují, 2x týdně se koše vyprazdňují. Takových košů je například jen na území Prahy 3 už 290 kusů.
Autor:

Hlavní zprávy

Snowboarding už dávno není masovka. Zbylí fanoušci ho přestali hrotit

Snowboarding
vydáno 17. listopadu 2019  5:07

Sport, dnes známý jako snowboarding, se v českých zemích poprvé objevil jen velmi krátce po svém příchodu do Evropy, tedy na přelomu roku 1979 a 1980. Od...  celý článek

Jsem pankáč perfekcionista, říká Anna K.

Anna K.
vydáno 16. listopadu 2019  7:21

V době vydání tohoto rozhovoru je Anna K. právě v polovině svého předvánočního turné. Hudba je v jejím životě stále hlavním hnacím motorem, ale kromě ní...  celý článek

Svou práci musíme podávat líp, říká primátor

Start „stavby“ metra D
vydáno 15. listopadu 2019  18:02

Zkvalitnění pražské dopravy, řešení dostupnosti bydlení a digitalizace úřadu. To jsou podle Zdeňka Hřiba tři základní sliby, které se mu během jeho...  celý článek

Akce připomínající sametovou revoluci pokračují i po 17. listopadu

Praha 1989
vydáno 15. listopadu 2019  15:14

Pokud o víkendu nestihnete zajít na některou z akcí připomínající třicet let od sametové revoluce nebo ještě toužíte jít na další, budete mít možnost je...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám