metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.
Strážce streamu
Další 2 fotografie v galerii
Major Grom: Morový doktor | foto: NETFLIX

Major Grom, úspěch jako hrom? Petrohrad oblékl komiksový kabát

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Odstřel ruské snahy natočit velkolepý superhrdinský trhák se odehrál již před čtyřmi lety. Tehdy totiž do kin a vzápětí kvůli pirátům i na obrazovky českých diváků dorazila ruská odpověď na americké superhrdiny Avengers – Ochránci (Zaščitniki). Od té doby se matičce Rusi spílá za to, že v jejích reáliích ještě dlouho nevznikne koukatelný komiksový filmový kousek. Snímku Major Grom: Morový doktor se nyní podařilo prolomit prokletí na obrazovkách Netflixu.

Řádění maskovaného zabijáka vybaveného superoblekem s kápí a morovou maskou vyvolá v Petrohradu chaos. Zastavit ho může jedině ostřílený detektiv Igor Grom, který má nejen pěknou bekovku a břicho jako radiátor, ale také tvrdé pěsti a vytrvalost buldoka. Vydá se proto po stopách maskovaného morového doktora, který se stal hitem oblíbené sociální sítě. A problémy města řeší jednoduše tím, že začne ve velkém odstraňovat místní bezohledné boháče. Tenhle film je sice do značné míry předvídatelná kravina, rozhodně ale nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Putinfilm chytil komiksovou horečku
Abychom mohli chválit, řekněme si nejprve to negativní. Film Major Grom: Morový doktor se sice v klidu může měřit i s částí produkce ze zámoří, zda dosahuje kvalit komiksových počinů z USA je však minimálně diskutabilní. Jde spíš o klasickou netflixovskou jednohubku, která si nedělá příliš hlavu se složitým příběhem, a místo zajímavých postav a smysluplného příběhu nám tvůrci servírují oddechovku plnou nepříliš originálních zvratů a, díky bohu, akce.

Major Grom: Morový doktor

Té sice není tolik a tvůrci se evidentně inspirovali třeba u Sherlocka Holmese Guye Ritchieho (zejména, když se hrdina zamyslí a promítá si nejvhodnější bojové scénáře), pořád jsme ale na úrovni třeba francouzské série Lupin. Těch podobností je mimochodem vícero, zejména tehdy, pokud se místo ruštiny rozhodnete pro český dabing.

Major Grom: Morový doktor

  • Režie: Oleg Trofim
  • Scénář: Vladimir Besedin
  • Hrají: Tichon Žizněvskij, Ljubov Aksjonova, Alexej Maklakov, Michail Jevlanov, Alexandr Setějkin, Dmitrij Čebotarjov, Oleg Čugunov, Anton Bogdanov

Morový úspěch
Major Grom má naštěstí pro jeho tvůrce úspěch, a to nejen u tuzemských diváků. Podle některých má nádech Temného Rytíře či Robina Hooda, jiní, podobně jako já, vidí podobnosti s „americkým“ Sherlockem Holmesem. Je rozhodně pravdou, že má film kvalitní vizuál a koukatelné triky. Vše dotvářejí Petrohradské lokace, které na mě působily velmi sympaticky. O těchto kvalitách si zmiňovaní komiksoví Ochránci mohli a mohou nechat jen zdát. Tým bohatýrů tehdy od propadáku nezachránil ani medvěd s obrovskou bouchačkou.

Průměr někdy stačí
Morový Doktor je sice po všech stránkách průměrný snímek. Při jeho sledování jsem měl však radost, že se v Rusku posouvá kinematografie kupředu. Co bychom za moderní komiksovou pecku dali u nás. A že by se náměty hledaly sami. Například legendární Pérák prohánějící se po pražských střechách by mohl, alespoň co se vizuálu týče, Morového doktora předčit. Nemyslíte?

Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Hororová Ulice strachu neuráží

Co se třetího dílu hororové série Ulice strachu týče, víme o jeho ději pouze to, že se v něm hlavní hrdinka propadne do roku 1666 a odhalí pravdu o zdroji ústředního zla. V roce 1994 pak budou bojovat její přátelé o život a budoucnost města Shadyside. O nemasném a neslaném prvním dílu jsme si povídali v předchozím Strážci streamu a po podobně průměrné dvojce je jen otázkou, zda na trojku většina z nás nekoukne spíše z povinnosti. Na zvažovaný seriál, který měl Netflix rovněž v plánu, se však koukne asi jen málokdo. Hlavouni z této streamovací služby mají ale obvykle rozum a vlažně přijaté kousky znovu již neprodukují. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy