metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 12 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Tramvajový provoz po otevření trasy metra A v roce 1978
Dalších 13 fotografií v galerii
Tramvajový provoz po otevření trasy metra A v roce 1978 | foto: Archiv DPPMetro.cz

Malá demonstrace tramvajový provoz na Václavském náměstí neomezí

29. ledna 2019  5:55 Marek Hýř Metro.cz
Staronová trať by mohla být hotová do tří let.

Tramvaje stojí v kolonách a včas nedojíždí do koncových úseků. Stojí i automobily, protože křižovatky nestíhají pouštět ani je. V dopravní špičce nastává okamžitý kolaps. Řeč je o situaci, kdy vznikne problém na trase I. P. Pavlova – Karlovo náměstí – Lazarská – Václavské náměstí. Kritická je hlavně trať v Ječné ulici. Jezdí po ní sedm linek a neexistuje vhodná objízdná trasa. To je jeden z důvodů, proč vedení hlavního města včera schválilo návrh na vypracování projektu návratu tramvají do horní části Václavského náměstí.

V roce 2022 mají tramvaje jezdit od budovy Národního muzea až k trati mezi ulicemi Jindřišská a Vodičkova. Pražští radní také vyzvali dopravní podnik (DPP), aby vybral projektanta stavby. DPP bude spolupracovat s architektonickou kanceláří Cigler-Marani, která před více než deseti lety zvítězila v architektonické soutěži na proměnu Václavského náměstí.

Fotogalerie

Kudy přesně trať povede, zatím ale není jasné. Náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček však včera naznačil, že koleje nejspíše nebudou vést přímo pod pomníkem svatého Václava, jako tomu bylo v minulosti. „Myslíme na to, aby se kvůli každé malé demonstraci nemusel zastavovat Sloupek Jakuba Koháka: provoz tramvají,“ uvedl stručně Hlaváček. Právě v horní části má také vzniknout nová zastávka.

O návratu tramvají na Václavské náměstí se mluví skoro třicet let. Znovuzavedení tratě nejvíce podpořila koncepce rozvoje náměstí z roku 2005. V srpnu 2011 ale Praha 1 rozhodla, že se tramvaje na Václavák nevrátí. Radnici se například nelíbilo „zadrátování náměstí“. Podle nového radního pro dopravu Adama Scheinherra se architekti tímto problémem zabývali. „Třeba sloupy by byly ukryty mezi stromy,“ uvedl již dříve Scheinherr.

Historie

  • Tramvajová trať na Václavském náměstí spojovala v letech 1884–1980 Můstek s Národním muzeem.
  • Po délce náměstí jezdily koněspřežné tramvaje od 20. května 1884.
  • Dne 13. prosince roku 1980 byl provoz ukončen. Trať samotná zde však stále zůstávala. Koleje byly odstraněny až o dva roky později a nahrazeny současnou parkovou úpravou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

Zdánlivě snadné
vydáno 18. února 2019  12:28

Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského...  celý článek

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

„Chceš knihu? Jeď na Čerňák!“

Sídliště Černý Most
vydáno 17. února 2019  11:11

Vojtěch Havlovec spolu s kamarády vydal knihu o Černém Mostě. Název Linka č. 141 připomíná legendární autobus, který v době před postavením metra lidem ze...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám