metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Neděle, 17. října 2021. Svátek má Hedvika.

Větší foto
Poliklinika Plaňanská | foto: Metro.cz

Malešickou polikliniku opraví, některé lékaře přesunou do bytů

  12:53
Soutěž na firmu, která zrekonstruuje zdravotnické zařízení, chystá radnice Prahy 10. Doktoři podle ní nikam neutečou.

Obdélníková budova polikliniky v Malešicích, při jejíž návštěvě si místní chtě nechtě musejí díky její architektuře připomínat éru komunismu, se konečně dočká rekonstrukce. Radnici desáté městské části se podařilo vyřešit složité smluvní vztahy s provozovatelem, které tu doposud panovaly.

Podle prvního místostarosty Prahy 10 Tomáše Peka tak již nic nestojí v cestě vypsání výběrového řízení na dodavatele stavebních prací. „Od chvíle, kdy vznikla současná koalice, pracujeme na tom, aby se poliklinika v Plaňanské dočkala rekonstrukce, kterou si bezpochyby zaslouží. Vyvarovali jsme se chyb předešlého vedení a za ty dva roky připravili takovou rekonstrukci, která neomezí péči o pacienty a zároveň povede k úplné obnově tohoto zdravotnického zařízení,“ říká Pek.

Cílem dvouletého snažení bylo připravit rekonstrukci tak, aby se z polikliniky stalo moderní zdravotnické zařízení, a zároveň tak, aby práce co nejméně omezily komfort lékařů i pacientů. Městská část proto plánuje řešit rekonstrukci tak, aby poliklinika nikdy nebyla uzavřena celá. „Dispozice objektu dovoluje jeho rozdělení na dva samostatně fungující celky, jejichž velikost umožňuje městské části nabídnout lékařům dostatek vhodných prostor v sousedním Bytovém domě Malešice,“ dodává mluvčí Prahy 10 Vítek Novák.

Lékaři z rekonstruované části se mají na přechodnou dobu přesunout do Bytového domu Malešice. Podle radnice tak nedojde k omezení zdravotní péče a dopad na pacienty bude minimální. V minulosti se totiž uvažovalo také o tom, že by se budova nechala zbourat, prodala se či ponechala v současném stavu.

„Považujeme to za nesmyslné. Tento přístup by znamenal ohrožení dostupnosti zdravotní péče včetně lékařské pohotovosti na území Prahy 10. Stejně tak je nesmyslný návrh budovu zbořit a postavit novou. Nemáme žádnou budovu, kam by se všichni lékaři po dobu výstavby mohli přesunout,“ vysvětluje místostarosta Pek s tím, že by taková situace zcela jistě znamenala, že by se lékaři do nové budovy už nevrátili. „Mezitím by si v různých místech našli nové ordinace. Koncentrace zdravotních služeb v jednom objektu je pro nás důležitá,“ doplňuje Pek s tím, že by rekonstrukce měla započít již letos.

Napjatou situaci kolem místní polikliniky řeší také v Praze 6. Poliklinika Pod Marjánkou na Břevnově je podle březnového rozhodnutí Ministerstva kultury kulturní památkou. Dle místní radnice rozhodnutí rovněž zbrzdí plánovanou rekonstrukci.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tak trochu nepostřehnutá demolice „prezidentského“ domu. Z Prahy rovnou do Stalinových spárů

PRAHA? AHA!
vydáno 17. října 2021  18:00

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Ian Anderson, hvězda skupiny Jethro Tull: „Čekáme na vinyly“

vydáno 16. října 2021  12:15

Britský skladatel a hudebník Ian Anderson, který se svou skupinou Jethro Tull vystoupí na konci října v Česku, přiznal deníku Metro, že rád posedává v...  celý článek

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

Vaše fotky z Prahy