metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 16 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea

Malešický park láká všechny generace. Má dokonce i vymodlenou zeď

  10:06
Brzy uběhne rok a půl od revitalizace rozsáhlého parku, která vyšla na 140 milionů korun. Spokojenost občanů kazí jen drobnosti. Volné pobíhání psů, které je až na dvě vyhrazená území v rozích parku zakázáno, nerespektuje každý. Psí exkrementy jsou pak občas k nalezení i na dětských hřištích, čemuž se chtělo zamezit. „Když si lidé budou po psech uklízet a ten pes je poslušný, tak nebude problém,“ myslí si místní obyvatelka Silva.

Ocelová koule Rezavý květ v Malešickém parku. | foto: Metro.cz

Malešický park

Původní park byl vybudován v roce 1970. Průběžně došlo ke třem rekonstrukcím.

  • Rozsáhlá revitalizace byla v letech 2012–2013. Park se slavnostně otevřel předloni v říjnu.
  • V parku jsou dvě agility hřiště pro volné pobíhání psů.
  • Malešická zeď má moderní podobu od listopadu 2013. Loni na jaře se na ní objevily otisky dlaní.

Maminka dvou dětí také vítá vyžití pro své ratolesti. Hřišť a prolézaček je v parku opravdu dost, před rekonstrukcí zde bylo dětské hřiště jen jedno. Na devíti hektarech plochy si aktuálně své užijí také sportuchtiví občané. Dva velké okruhy pro cyklisty či in-line bruslaře jsou k dispozici samozřejmě i běžcům. „Těším se na teplejší jarní dny, až zase vytáhnu brusle,“ říká student Tomáš.

Odpočinek a zábavu pak nabízí vodní kaskády či kovové prvky. Některé z nich i hrají. Například píšťalová houpačka nebo kamenná harfa. Návštěvníci však ocení také sociální zařízení a mnohem více zelených ploch, vždyť vysázeno bylo v rámci revitalizace 366 stromů. Zajímavostí je také solární napájení části lamp veřejného osvětlení.

Starší lidé, kterých žije v oblasti hodně, se můžou těšit ze senior parku či posilovacích prvků. V parku je také dostatečný počet laviček. „Možná až moc. Mladí tady popíjejí a nechávají po sobě bordel, třeba pohozené lahve,“ říká Věra Vojáčková, která zde žije už přes 50 let.

Jen restauraci v parku nenajdete. Projekt, který byl z velké části financován z Evropské unie, totiž nedovolil, aby zde byly vydělávající zařízení.

Velký spor probíhal o Malešickou zeď. Ta v parku stála od počátku. Původní byla zbourána a v plánu revitalizace se s ní nepočítalo. Občané se však pomocí petice zasloužili o výstavbu nové, byť o pár metrů dál. „Na původním místě zdi ústí vodní kaskáda,“ vysvětlil za iniciátory Michal Voska a dodává: „Náš architekt Tomáš Podrázský pak vybral adekvátní náhradní umístění.“

Sám autor návrhu zdi, která nyní v parku stojí, svůj záměr upřesnil. „Finální poloha byla výsledkem kompromisních jednání na úřadu Prahy 10 a bylo to ve finále asi jediné možné místo, které na sebe navíc nijak moc nestrhává pozornost a nechává vyniknout ostatním prvkům parku ve vstupní části,“ říká Podrázský.

To, že už je zeď posprejovaná, ho mrzí. „Ten nápis je památkou někoho, kdo zmařil stovky hodin práce mnoha lidí a během vteřin znehodnotil dílo za sta tisíce.“ O vyčištění se ale pokoušet nebude. „Zeď je z pohledového betonu a vlastně ani vyčistit nejde. Znamenalo by to přetření barvou, což by zakrylo přírodní strukturu betonu a zakryly by se i pracně vyhotovené otisky rukou občanů, což bylo složité zorganizovat a provést. Někdy na to třeba přijde čas, ale to už asi náleží řešit majiteli zdi, Praze 10,“ objasňuje Podrázský.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží od pondělí nepojedou tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek