metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Pátek 20. května 2022. Svátek má Zbyšek
Počmáraný dům | foto: ArchivMetro.cz

Malůvky na fasádě. Při účasti v programu je vyčistí radnice

  18:28
Městským částem v Praze se při boji se sprejery osvědčují antigraffiti programy.

Při čekání na autobus museli měsíc koukat na posprejovanou bývalou lékárnu. Poté, co dvě velká graffiti z výlohy majitel umyl, vyřádil se vandal se sprejem v ruce na fasádě o kousek vedle. Tak dle místních vypadá situace kolem zastávky Sídliště Malešice v Počernické ulici.

Kdo je sprejer

● Vzorový pražský sprejer je sedmnáctiletý student.

● Podle průzkumu Prahy 6, který si dala radnice vypracovat loni, má průměrný sprejer 17 let, je to středoškolák a vyrůstá v normálním rodinném zázemí.

● Z průzkumu dále vyplynulo, že pachatelé nad dvacet let se už téměř nevyskytují a jejich počet rapidně klesá. Nejnižší zaznamenaná věková hranice je pouhých jedenáct let.

● Nepotvrdil se rozšířený názor, že inteligence pachatelů graffiti je velice nízká. Vzorový sprejer je studentem střední školy. Rovněž sociální zázemí není nijak rozhodující a rozhodně se nedá říci, že viníci pocházejí převážně z neúplných nebo rozvrácených rodin.

Podle mluvčího Prahy 10 Víta Nováka má soukromý majitel téměř tři roky opuštěné provozovny, stejně jako další soukromníci z desáté městské části, možnost zapojit se do místního antigraffiti programu. Ten je totiž určen právě pro vlastníky nemovitostí často zasažených vandaly. „Městská část bohužel nemá ze zákona možnost přímo na své náklady graffiti ze soukromých objektů odstraňovat. Kromě programu se snažíme podporovat městskou policii v hlídkové činnosti, díky které bylo loni a letos již dopadeno poměrně mnoho sprejerů – ale je samozřejmě obtížné tomuto jevu čelit stoprocentně,“ řekl deníku Metro Novák.

Antigraffiti programy se v jednotlivých městských částech při boji se sprejery těší velké oblibě. Pokud se majitel domu do programu zapojí a někdo mu následně poškodí fasádu, radnice ji na vlastní náklady dá vyčistit. Vše má ale háček. Majitel musí dát radnici plnou moc.

„Účast v programu soukromníka nic stát nebude, dává ale plnou moc městské části, aby ho zastupovala v případě zadržení sprejera policií,“ vysvětluje podmínky programu Iva Vojtková, mluvčí Prahy 3, kde mají program také. Jak se dle vyjádření městských částí zdá, kde po programu jen netouží nebo ho již nemají delší dobu, tam ho, jako v případě Prahy 3, zavádějí v letošním roce. Další možností, jak si se sprejery poradit, je nechat jejich kreativního ducha vyřádit se legálně.

Takový přístup se osvědčil na jedenáctce či trojce, kde pouliční umělce nechali, aby se realizovali na stěnách v okolí vrchu Svatého Kříže či v ulicích Koněvova, Prokopova nebo Jeronýmova. Umělecká graffiti pokrývají také smíchovské nádraží.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

vydáno 19. května 2022  10:20

Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu...  celý článek

Bankéři vám radí. Na zdražování a inflaci podle nich jen jedna práce nestačí

vydáno 19. května 2022  5:07

Inflace. Zdražování. Složenky, krávy zelené. Z čeho platit vyšší účty za plyn, elektřinu nebo palivo do auta? A šéf vám přidat nechce ani korunu? S radami...  celý článek

Komerční sdělení

Steelers čeká ve Snapbacks lize klíčový zápas na Bazalech

vydáno 19. května 2022

ISMM Ostrava Steelers se v rámci dohrávky 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu bude snažit udržet naděje na play-off. Steelers v neděli na Bazalech...  celý článek