metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 24 °C

Pondělí, 10. srpna 2020. Svátek má Vavřinec.
Počmáraný dům
Počmáraný dům | foto: ArchivMetro.cz

Malůvky na fasádě. Při účasti v programu je vyčistí radnice

7. června 2017  18:28 Filip Jaroševský Metro.cz
Městským částem v Praze se při boji se sprejery osvědčují antigraffiti programy.

Při čekání na autobus museli měsíc koukat na posprejovanou bývalou lékárnu. Poté, co dvě velká graffiti z výlohy majitel umyl, vyřádil se vandal se sprejem v ruce na fasádě o kousek vedle. Tak dle místních vypadá situace kolem zastávky Sídliště Malešice v Počernické ulici.

Kdo je sprejer

● Vzorový pražský sprejer je sedmnáctiletý student.

● Podle průzkumu Prahy 6, který si dala radnice vypracovat loni, má průměrný sprejer 17 let, je to středoškolák a vyrůstá v normálním rodinném zázemí.

● Z průzkumu dále vyplynulo, že pachatelé nad dvacet let se už téměř nevyskytují a jejich počet rapidně klesá. Nejnižší zaznamenaná věková hranice je pouhých jedenáct let.

● Nepotvrdil se rozšířený názor, že inteligence pachatelů graffiti je velice nízká. Vzorový sprejer je studentem střední školy. Rovněž sociální zázemí není nijak rozhodující a rozhodně se nedá říci, že viníci pocházejí převážně z neúplných nebo rozvrácených rodin.

Podle mluvčího Prahy 10 Víta Nováka má soukromý majitel téměř tři roky opuštěné provozovny, stejně jako další soukromníci z desáté městské části, možnost zapojit se do místního antigraffiti programu. Ten je totiž určen právě pro vlastníky nemovitostí často zasažených vandaly. „Městská část bohužel nemá ze zákona možnost přímo na své náklady graffiti ze soukromých objektů odstraňovat. Kromě programu se snažíme podporovat městskou policii v hlídkové činnosti, díky které bylo loni a letos již dopadeno poměrně mnoho sprejerů – ale je samozřejmě obtížné tomuto jevu čelit stoprocentně,“ řekl deníku Metro Novák.

Antigraffiti programy se v jednotlivých městských částech při boji se sprejery těší velké oblibě. Pokud se majitel domu do programu zapojí a někdo mu následně poškodí fasádu, radnice ji na vlastní náklady dá vyčistit. Vše má ale háček. Majitel musí dát radnici plnou moc.

„Účast v programu soukromníka nic stát nebude, dává ale plnou moc městské části, aby ho zastupovala v případě zadržení sprejera policií,“ vysvětluje podmínky programu Iva Vojtková, mluvčí Prahy 3, kde mají program také. Jak se dle vyjádření městských částí zdá, kde po programu jen netouží nebo ho již nemají delší dobu, tam ho, jako v případě Prahy 3, zavádějí v letošním roce. Další možností, jak si se sprejery poradit, je nechat jejich kreativního ducha vyřádit se legálně.

Takový přístup se osvědčil na jedenáctce či trojce, kde pouliční umělce nechali, aby se realizovali na stěnách v okolí vrchu Svatého Kříže či v ulicích Koněvova, Prokopova nebo Jeronýmova. Umělecká graffiti pokrývají také smíchovské nádraží.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stále více lidí si před dovolenou kupuje „pohodu na čtyřech kolech“. Je tady boom karavaninku

Karavanem napříč Českem
vydáno 10. srpna 2020  10:48

Češi hledají svobodu v karavanech. Jejich prodej stoupl meziročně o více než 100 procent. Možnost vzdálit se od civilizace, mít soukromí, ale současně i...  celý článek

Komerční sdělení

Na Výstavišti srpen patří akrobatům, přijďte se podívat i vyzkoušet

Představení Kaleidoscope
vydáno 10. srpna 2020  7:00

Akrobacie, balancování, parakotouly, žonglování, skoky na trampolíně i na překážkách. To vše je možné si v srpnu na Výstavišti Praha vyzkoušet na vlastní...  celý článek

Eva „FitzPilarová“ zářila v každém žánru. Zpěvačka by dnes oslavila své 81. narozeniny

Eva Pilarová na koncertě k 90. narozeninám zpěvačky Yvetty Simonové (Praha, 18....
vydáno 9. srpna 2020  5:42

Tečka za kariérou Evy Pilarové se příliš nevydařila. Zemřela letos 14. března, zrovna v době, kdy byla česká společnost na vrcholu strachu z covidové...  celý článek

Příští stanice: malá zahrádka. Vyřazené tramvaje „slouží“ dál

Tramvaj T3 nedaleko vesnice Trhomné
vydáno 8. srpna 2020  5:50

Na konci července jsme vyzvali čtenáře, ať nám pošlou snímky vozů MHD, které vlastní někdo jiný než dopravní podnik. Pár fotek dorazilo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám