metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Středa 1. února 2023. Svátek má Hynek

Další 2 fotografie v galerii
Pod odborným dohledem jedu podle plánu. | foto: CERTICON

Malý vynález zachraňuje životy po celém světě. Vyvíjela ho i firma z Čech

  12:26
Technické vynálezy jsou čím dál tím menší a dokážou věci, o kterých se nám před časem ani nesnilo. To platí také pro medicínu a přístroje, jež usnadňují život lékařům i pacientům.

Malé zařízení implantované do lidského těla, které může pomoct zachránit život svého nositele. Ne, to není výjev z nového sci-fi filmu, ale začátek reportáže o nejmenších kardiostimulátorech na světě. Sedím v showroomu firmy CertiCon v Dejvicích a právě se mě chystají zasvětit do vývoje kardiostimulátoru a všech ostatních náležitostí včetně softwarových, které tu programují pro svého klienta. Jejich produkty denně využívají desítky tisíc pacientů po celém světě. Kardiostimulátory mi tu ukazují ve třech velikostech. Ten nejvýkonnější dokáže srdce při jeho zástavě nahodit. Do pár centimetrů je vměstnáno vše, co vidíte na obrázku níže. 

Kardiostimulátor

Jak to probíhá? Jedna z krabiček se implantuje do těla pacienta. Lékař vše nastaví a zkontroluje ještě před operací, poté ještě jednou po ní. Údaje, které přístroj zaznamenává, si může zkontrolovat jednak lékař ve specializovaném programu, v němž má databázi všech svých pacientů, a také do jisté míry i sám pacient jakousi čtečkou, v pokročilejší verzi i aplikací. „Je třeba zdůraznit, že přístroje jsou z uživatelského hlediska velmi jednoduché, a to z toho důvodu, aby nemohly být hacknuty. V žádném případě se nemůže stát, že by se k tomu někdo zvenčí připojil a mohl něco přenastavit a pacienta ohrozit,“ vyvrací mi hned zdejší odborníci riziko, které mě v této době napadlo mezi prvními. Po úvodní přednášce si mohu vyzkoušet simulaci zobrazení z pohledu lékaře.

Jak to funguje? 
Všemu předchází stovky hodin testování a simulování situací na přístrojích. Potenciálního pacienta, kterému nakonfiguruji kardiostimulátor, mohu zkontrolovat, jestli dělá vše, co má, a poté „zažiju“ jeho srdeční příhodu, kterou budu posuzovat coby lékař. Můj pacient může mít jednu z mnoha srdečních chorob. „Často se stává, že v daných nemocničních zařízeních je specializovaný člověk jen na tento software,“ zní při předávání detailního návodu, co mě při zkoušce čeká. 

Malé zařízení implantované do lidského těla, které může pomoct zachránit život svého nositele.

Pod odborným dohledem jedu podle plánu, soustředím se na všechny technické náležitosti a přemýšlím o lidech, kteří tento zázrak pomáhali vyvíjet. „Přemýšlíte někdy o tom, že jste pomohli zachránit tisíce životů?“ ptám se. Odpovědí mi je jenom skromný úsměv. Jsem opravdu fascinovaná. Nejen tím, jaké usnadnění to přináší lékařům a pacientům, ale i lidskou šikovností. Jasně, zatím se nejedná o nejlevnější řešení, v Česku je zatím pro vybrané pacienty mají specializovaná pracoviště. Jenže co není teď, může jednou být pro všechny. Kdo by si před dvaceti lety pomyslel, že takový mobil bude cenově dostupný všem? 

Jak se Češi dostali do srdcí lidí po celém světe

  • Systémy, které pomáhala vyvíjet tato česká firma, dokážou přenést a uchovat během dne miliony záznamů o srdeční činnosti pacientů. Používá je denně přes 700 tisíc lidí ve více než padesáti zemích světa. Jen sto tisíc jich je ve Spojených státech. 
  • Lékaři na více než 35 tisících klinikách po celém světě využívají jejich aplikace pro nastavení a analýzu dat z implantovaných kardiostimulátorů. Celosvětově však se systémy pracuje více jak 70 tisíc lékařů. 
  • Pacienti na východním pobřeží Spojených států dokonce mohou pro komunikaci se svým lékařem využívat mobilní aplikace v oblasti telemedicíny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti od FINEMO.CZ si mohu dál užívat

vydáno 1. února 2023

Dokud jsem neodešel do důchodu, měl jsem pohodový život. Koupil jsem si všechno, co jsem potřeboval, a ještě jsem si udělal radost novým autem, po kterém...  celý článek

První vyrážečku jsem měl z učebnice, vzpomíná na „vesnickou NHL“ režisér filmu Děti Nagana

vydáno 31. ledna 2023  18:24

Jako desetiletý zažíval triumf českých hokejistů v Naganu. Nyní chce režisér a scenárista Dan Pánek, aby si ve filmu Děti Nagana prožili pamětníci...  celý článek

Pražský bobr je spíš pendler. Připlul ze západních Čech. Aktivní je hlavně v noci

vydáno 31. ledna 2023  15:44

Také jste při procházce podél Vltavy v Podolí, u zdymadel Modřany či dále směrem k povodí Berounky kousek od Zbraslavi narazili na okousané stromy? Nebo...  celý článek

Pražané vyhazují méně. K meziročnímu poklesu došlo naposledy před osmi lety

vydáno 31. ledna 2023  12:58

Pražské domácnosti loni vyprodukovaly o 4500 tun méně směsného komunálního odpadu, než tomu bylo v roce 2021. Důvodem je podle největší svozové firmy v...  celý článek