metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Pondělí, 25. ledna 2021. Svátek má Miloš.
Pod odborným dohledem jedu podle plánu.
Další 2 fotografie v galerii
Pod odborným dohledem jedu podle plánu. | foto: CERTICON

Malý vynález zachraňuje životy po celém světě. Vyvíjela ho i firma z Čech

6. prosince 2020  12:26 Iveta Benáková Metro.cz
Technické vynálezy jsou čím dál tím menší a dokážou věci, o kterých se nám před časem ani nesnilo. To platí také pro medicínu a přístroje, jež usnadňují život lékařům i pacientům.

Malé zařízení implantované do lidského těla, které může pomoct zachránit život svého nositele. Ne, to není výjev z nového sci-fi filmu, ale začátek reportáže o nejmenších kardiostimulátorech na světě. Sedím v showroomu firmy CertiCon v Dejvicích a právě se mě chystají zasvětit do vývoje kardiostimulátoru a všech ostatních náležitostí včetně softwarových, které tu programují pro svého klienta. Jejich produkty denně využívají desítky tisíc pacientů po celém světě. Kardiostimulátory mi tu ukazují ve třech velikostech. Ten nejvýkonnější dokáže srdce při jeho zástavě nahodit. Do pár centimetrů je vměstnáno vše, co vidíte na obrázku níže. 

Kardiostimulátor

Kardiostimulátor

Jak to probíhá? Jedna z krabiček se implantuje do těla pacienta. Lékař vše nastaví a zkontroluje ještě před operací, poté ještě jednou po ní. Údaje, které přístroj zaznamenává, si může zkontrolovat jednak lékař ve specializovaném programu, v němž má databázi všech svých pacientů, a také do jisté míry i sám pacient jakousi čtečkou, v pokročilejší verzi i aplikací. „Je třeba zdůraznit, že přístroje jsou z uživatelského hlediska velmi jednoduché, a to z toho důvodu, aby nemohly být hacknuty. V žádném případě se nemůže stát, že by se k tomu někdo zvenčí připojil a mohl něco přenastavit a pacienta ohrozit,“ vyvrací mi hned zdejší odborníci riziko, které mě v této době napadlo mezi prvními. Po úvodní přednášce si mohu vyzkoušet simulaci zobrazení z pohledu lékaře.

Jak to funguje? 
Všemu předchází stovky hodin testování a simulování situací na přístrojích. Potenciálního pacienta, kterému nakonfiguruji kardiostimulátor, mohu zkontrolovat, jestli dělá vše, co má, a poté „zažiju“ jeho srdeční příhodu, kterou budu posuzovat coby lékař. Můj pacient může mít jednu z mnoha srdečních chorob. „Často se stává, že v daných nemocničních zařízeních je specializovaný člověk jen na tento software,“ zní při předávání detailního návodu, co mě při zkoušce čeká. 

Malé zařízení implantované do lidského těla, které může pomoct zachránit život svého nositele.

Malé zařízení implantované do lidského těla, které může pomoct zachránit život svého nositele.

Pod odborným dohledem jedu podle plánu, soustředím se na všechny technické náležitosti a přemýšlím o lidech, kteří tento zázrak pomáhali vyvíjet. „Přemýšlíte někdy o tom, že jste pomohli zachránit tisíce životů?“ ptám se. Odpovědí mi je jenom skromný úsměv. Jsem opravdu fascinovaná. Nejen tím, jaké usnadnění to přináší lékařům a pacientům, ale i lidskou šikovností. Jasně, zatím se nejedná o nejlevnější řešení, v Česku je zatím pro vybrané pacienty mají specializovaná pracoviště. Jenže co není teď, může jednou být pro všechny. Kdo by si před dvaceti lety pomyslel, že takový mobil bude cenově dostupný všem? 

Jak se Češi dostali do srdcí lidí po celém světe

  • Systémy, které pomáhala vyvíjet tato česká firma, dokážou přenést a uchovat během dne miliony záznamů o srdeční činnosti pacientů. Používá je denně přes 700 tisíc lidí ve více než padesáti zemích světa. Jen sto tisíc jich je ve Spojených státech. 
  • Lékaři na více než 35 tisících klinikách po celém světě využívají jejich aplikace pro nastavení a analýzu dat z implantovaných kardiostimulátorů. Celosvětově však se systémy pracuje více jak 70 tisíc lékařů. 
  • Pacienti na východním pobřeží Spojených států dokonce mohou pro komunikaci se svým lékařem využívat mobilní aplikace v oblasti telemedicíny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sochy, street art či plastiky. Také sídliště jsou plná pokladů

Díla na legální zdi pro tvorbu graffiti v ulici Mezi Vodami (vlevo) a bronzová...
vydáno 24. ledna 2021  17:01

Pandemie zavřela muzea i galerie. Výstavy jsou rušeny nebo přeloženy. Umělecká díla ale můžete spatřit klidně i na sídlišti nebo cestou do práce. S touto...  celý článek

Koronavirová krize zasáhla také skanzen Solvayovy lomy

Součástí expozice je 40 vláčků
vydáno 24. ledna 2021  9:00

Jaká je historie a také budoucnost tohoto muzea?  celý článek

Do zbrojního průmyslu jsou v Česku zapojené stovky firem

Jiří Hynek
vydáno 23. ledna 2021  17:00

Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky. Před pár lety jeden z uchazečů o prezidentský úřad. Ale také vášnivý...  celý článek

Nasněží, a někteří přestávají respektovat pietu i majetek

Sáňkování v Lidících
vydáno 23. ledna 2021  9:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři, praví námořnické úsloví. Touha zabavit se během měsíců omezování v některých z nás probudila především bezohlednost...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám