metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Dítě s nadváhou (ilustrační foto)
Dítě s nadváhou (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Malých tlouštíků přibývá. Školní jídelny proto začínají nabízet zdravé obědy

10. října 2014  6:00 Marek Hýř Metro.cz
Každé páté české dítě má náběh na obezitu. Naše děti tloustnou, a tak školní kantýny vyrazily do boje proti obezitě. Ač jsou limitovány spotřebním košem, daří se jim už měnit jídelníček žáků, a na talíři se tak kromě buchtiček se šodó a knedlíků s rajskou objevují i zdravé potraviny.

Boj s kily navíc začíná už v útlém dětství. „Prevence obezity by měla vycházet především z rodinného prostředí, velmi důležitou roli ale sehrává právě škola a školní jídelny,“ potvrzuje Jitka Kytnarová, obezitoložka z Kliniky dětského a dorostového lékařství ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

V Evropské unii jsou dnes tři miliony obézních dětí. Školy si svůj podíl na problému uvědomují a snaží se změnit stravovací návyky žáků. „Luštěniny, kuskus či pohanka jsou běžně zařazovány do jídelníčku většinou jako hlavní jídlo v kombinaci se zeleninou, tofu nebo rybou a také v polévkách či salátech. Zájem je poměrně slušný,“ představila některé pokrmy ředitelka školní jídelny Uhelný trh v Praze Renáta Břecková.

Sladké automaty mizí

Na obezitu českých dětí má vliv i špatný pitný režim a lákavé automaty. I je se snaží školy ve svých prostorách regulovat. „Máme snahu sortiment automatů kontrolovat, jsme domluveni s dodavatelskou firmou na zakázaných a povolených produktech,“ potvrzuje ředitelka Základní školy Campanus v Praze 4 Lenka Derková.

Ve většině pražských škol, které redakce deníku Metro oslovila, dokonce tvrdili, že žádné podobné automaty nemají. Ostatně i kdyby je měli, brzy o ně přijdou. Od příštího roku totiž mají podle nařízení ministerstva školství ze škol zmizet úplně.

Co je spotřební koš

  • Stanovuje, jaké výživové požadavky mají splňovat jídla podávaná ve školní jídelně.
  • Legislativně jsou stanoveny určité skupiny potravin (brambory, maso, ovoce, zelenina a podobně) a jejich doporučená spotřeba na žáka a den. 
  • Výpočtem spotřebního koše pak jídelna dokumentuje, jak tato doporučení plní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám