metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pátek 24. března 2023. Svátek má Gabriel

Další 1 fotografie v galerii
Podoba instalace v muzeu. | foto: NaFilm

Mám brýle a sluchátka a řvu do prostoru kšá! Užijte si film s virtuální realitou

  18:38
Snímek Tmání je nově v expozici muzea NaFilM a jde o opravdu nevšední zážitek.

Démoni v hlavě, stavy deprese a boj s nimi. To je hlavní téma filmu Tmání režiséra Ondřeje Moravce. Jde o první snímek vytvořený pro virtuální realitu a nyní ho mají na půl roku na jediném místě v Praze zapůjčen do Národního filmového muzea NaFilM.

V dolní části expozice vedle sekce o animovaném filmu jsou tři židle a u nich tři head sety, tedy brýle pro virtuální realitu. Ovšem ke stoličkám se zájemce musí proklestit přes provázky visící ze stropu. Scénografka a architekta Magdaléna Nováková navrhla netradiční instalaci, kde využila dvanáct kilometrů provázků. „Taktilním pojetím celé místnosti jsme chtěli rozšířit svět virtuální reality do okolního prostředí,“ říká kurátorka a zakladatelka muzea Adéla Mrázová.

Jsem jedním z těch, kteří si zkoušejí neobvyklou projekci, než bude od zítřka k dispozici všem návštěvníkům muzea. Tmání už sice bylo k vidění například v centru DOX, ale v jiné instalaci. Procházím tedy skrz provázky a usedám na židli. Pak už stačí nasadit brýle, sluchátka a mohu se ponořit do velmi intimního vyprávění, které Moravec připravil. Autobiografický snímek má pětadvacet minut. Upřímně, o moc déle bych ve virtuální realitě asi nevydržel. Na hlavu a mozek je to poměrně náročné.

O stavech v hlavě je právě i Tmání, které Moravec vytvořil jako interaktivní příběh. V něm k vám vypravěč promlouvá a vyzývá ke spolupráci. Hlavnímu hrdinovi můžete doslova podat pomocnou ruku a využít i svůj hlas. To, že se s nasazeným head setem točíte na židli a občas máváte rukama, je ve spojení s virtuální realitou poměrně známý jev, ale že na několika místech filmu máte najednou mručet, povzbuzovat, či dokonce řvát, je věc netradiční a záleží na každém, jak se s tím v sobě popere.

Vždyť zrovna mohou kolem procházet jiní návštěvníci v expozici. Dělí vás přece jenom ty provázky. Ale i když vím, že mě někdo může pozorovat nebo slyšet, jsem do filmu tak pohlcen, že zkrátka občasné zakřičení slov „ne!“ či „kšá!“ vypravuji ze sebe tak nějak logicky, protože tím hrdinovi pomohu.

„Kdybyste na výzvy nereagoval, některé věci by se staly později, jindy vás vypravěč povzbudí, zkrátka má připravené jiné věty v příběhu, ale určitě se nestane, že by se kvůli vašemu strachu se projevit, nebo dokonce ignoraci příběh v nějakém bodu zastavil,“ vysvětluje mi Mrázová.

Zážitek ze snímku je tak intenzivní, že ještě chvíli potom sedím na židli a vstřebávám, co se vlastně dělo. Co se může některým lidem v hlavách odehrávat, jak složité může být se s tím poprat a jak málo se pořád ještě o depresích a podobných duševních nemocech mluví.

Mimochodem, Tmání bylo nominováno v kategorii Animovaný film na Českého lva a v sekci virtuální reality se promítalo například na prestižním festivalu v Benátkách. Ve stejné kategorii bude soutěžit v květnu na domácím Anifilmu v Liberci. Rozhodně není divu, tohle je totiž také realita. Byť v tomhle případě i za pomocí té virtuální.

Jak sledovat Tmání?

  • Snímek si můžete prohlédnout v expozici Národního filmového muzeaNaFilM od pátku 17. března až do 30. září 2023.
  • Otevřeno je denně od 13 do 19 hodin kromě pondělí.
  • Projekce je v ceně vstupenky, je nutné se ale předem registrovat.
  • V muzeu je virtuální realita také součástí stálé expozice, díky níž mohou návštěvníci poznat, jak prožívali diváci rané filmy před více než sto lety.
  • V pátek 31. března od 18.00 se v muzeu uskuteční přednáška s debatou ze série Fresh Eye s tématem Obraz versus nemocná duše. Během programu vystoupí režisér filmu Ondřej Moravec a další odborníci, kteří se věnují audiovizuálnímu umění a jeho vlivu na léčbu duševních nemocí. Více najdete na www.nafilm.org.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přes den dovádíme na pódiu, v noc přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek

Zenovou saunu najdete na střeše. Doplněná je také o japonskou zahradu

vydáno 23. března 2023  6:47

Mistrovství republiky bývá většinou nervy drásající podívaná. To v saunových ceremoniálech je pravým opakem. Diváky čeká relax a zklidnění. Zmiňované...  celý článek

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek