metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Pátek, 3. prosince 2021. Svátek má Svatoslav.
Kasárna v Karlíně | foto: MČ Praha 8

Mám koupit Žižkova kasárna i za vyšší cenu? Tykačová zvažuje, zda ji to za to stojí

  15:05
Ivana Tykačová zváží, jestli se bude znovu ucházet o koupi bývalých kasáren v pražském Karlíně. Uvedla to dnes v tiskovém prohlášení. Stát žádá za areál aspoň 620,2 milionu, což je skoro o 40 milionů korun víc než při minulé soutěži. V ní vyhrála firma Griva Art, kterou ovládá právě manželka finančníka Pavla Tykače. Tendr byl ale zastaven.

"Ivana Tykač zváží podání nabídky prostřednictvím své firmy Griva Art, protože se změnil základní parametr soutěže - nabídková cena," stojí v prohlášení, které dnes poskytl podnikatelčin mediální zástupce Josef Vojta.

Na prohlídku objektu bude více času

Zájemci budou mít tentokrát na podání nabídek 37 dní, což je o 16 víc než minule, a termínů pro prohlídku objektu bude pět dní, zatímco minule byly tři. Podmínky nové soutěže se tak podle Tykačové od těch původních téměř neliší. "Jestliže tedy cílem nové soutěže bylo mimo jiné zvýšit transparentnost, pak proces přípravy, který trval čtyři měsíce, v tomto ohledu mnoho nového nepřinesl," dodala.

Ministerstvo obrany první tendr zastavilo s odůvodněním, že vítězná Griva Art byla majetkově propojena s firmou Castullus, která se o kasárny rovněž ucházela. Firmy se tak prý mohly domluvit na nabídce. Tykačová podezření již dříve odmítla a sdělila, že Griva Art není se společností Castullus jakkoli propojena. Ministerstvo obrany pak na sklonku března vydalo prohlášení, že informace o majetkovém propojení firem není pravdivá.

Kasárna nabízejí k prodeji i zahraniční ambasády

Historický objekt karlínských kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Hlavní budova byla vystavěna v letech 1844 až 1845 a byla pojmenována Ferdinandova kasárna. V roce 1920 byl objekt přejmenován na kasárna Jana Žižky z Trocnova. Ve druhé polovině 20. století v budově sídlily různé útvary a zařízení pražské vojenské posádky jako posádková hudba, vojenská policie, velitelství nebo ošetřovna.

Vyšší cena, kterou v nové soutěži ministerstvo požaduje, odůvodňuje hodnotou "unikátního objektu, jež se z hlediska developmentu nachází v jedné z nejrychleji se rozvíjejících částí hlavního města". Zájemce hledá obrana i za hranicemi - s nabídkou přímo oslovila přes 70 českých i zahraničních developerů. Informaci o prodeji kasáren Jana Žižky předalo ministerstvo rovněž 89 českým zastupitelským úřadům a 19 českým centrům v zahraničí, nabídku poslalo i zastupitelským úřadům cizích států v tuzemsku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Čert nemá volno? Tak jděte bruslit!

vydáno 2. prosince 2021  12:10

Už to voní Vánocemi! Máme pro vás přehled svátečních akcí v metropoli.  celý článek

Pojistěte si duši. Pokud ale chcete peníze, pozor na drogy a taky alkohol

vydáno 2. prosince 2021  9:14

Kolik je doopravdy lidí, kteří změní profesi kvůli vyhoření? Psychickou únavu přizná jen zlomek z nich. Někteří změní profesi, aby se už nemuseli potýkat...  celý článek

Vaše fotky z Prahy