metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 21 °C

Pondělí, 2. srpna 2021. Svátek má Gustav.

Větší foto
Alkohol je metla. | foto: MAFRA

Máma pije, táta pije, pije celá rodina. Děti si vytvářejí vzory

  19:20
Malé dítě byste si do ložnice k milostným hrátkám nevzali. Popíjet před potomky ale nepřipadá lidem jako něco nepatřičného.

Nejdřív dobrá zpráva. Více než 2800 dotazovaných Čechů dokázalo v průzkumu společnosti Diageo ukázat na potenciální rizika spojená s konzumací alkoholu před řízením auta nebo popíjením alkoholu z lahví, jejichž původ není úplně dohledatelný. Češi mají stále v paměti lihovou aféru z roku 2014, kvůli které zemřelo 48 lidí.

Češi prohráli s Rumuny. Nebo vyhráli?
A teď ta méně potěšující novota. Zhruba šestnáct procent lidí v uvedeném průzkumu, tedy kolem pěti set dotazovaných, je skálopevně přesvědčeno, že pokud budou děti koštovat alkoholické nápoje, v budoucnu z nich nebudou alkoholici, ale zodpovědní popíječi. Vzhledem k tomu, že průzkum proběhl například i v Rumunsku, stojí si Češi ještě slušně. V Rumunsku je o prospěšnosti alkoholu v dětských ústech přesvědčeno 35 procent zpovídaných.

Prodej dolů, pití nahoru

  • Během pandemie výrazně přibylo lidí, kteří pravidelně konzumují nadměrné dávky alkoholu.
  • Podle Národního ústavu duševního zdraví se množství těchto pijanů zvýšilo o 60 procent.
  • Unie výrobců a dovozců lihovin ČR tvrdí, že loni za prvních deset měsíců klesl prodej lihovin o 38 procent. 

Potomci jsou (minimálně) v rozpacích
Lékaři v mnoha studiích zcela jasně prokázali, že dětské popíjení alkoholických nápojů vede k negativnímu ovlivnění mozkové činnosti. Může poškodit paměť, a především důležitou schopnost učit se. O zodpovědném pití v dospělosti nemůže být ani řeč. Vedle psychických potíží se u dětí kvůli tomu vyvine návyk na popíjení v dospělém věku. Nemusí ale docházet jen k tomu, aby třeba prarodiče dali vnoučkovi takzvaně cucnout třeba z dědečkova půllitru.

Před třemi lety došel Britský ústav pro studium alkoholu k dalšímu zjištění. Jednak až třetina respondentů uvedla, že není na škodu se před dětmi tu a tam ukázat opilý. Jednak přiopilý rodič vyvolává v dítěti přinejmenším rozpaky, dítě však také výrazněji vnímá fakt, že dospělý s ním mluví buď víc než ve stavu střízlivosti, nebo s ním naopak kvůli indispozici nemluví vůbec.

Všichni kolem pijí, tak je to normální
Hlavní nebezpečí spočívá v tom, že rodičovské popíjení vytvoří dítěti do dospělosti vzorec, že takové chování je „normální“, a nejspíš ho bude ono samo později opakovat. Dlouhodobě před následky rodičovského pití varuje spisovatelka Michaela Duffková, i proto, že si sama prošla alkoholovou závislostí.

„Je to důležité třeba pro rodiče, kteří vlastně nevědomky udržují děti v tom, že je normální doma pít. Je to klasický formát rodičovského vzoru. Když si tatínek před dítětem balí pravidelně jointa s tím, že to neškodí, dítě to v hlavě zpracuje jako běžnou situaci, jako vzor chování do budoucna,“ připomíná Jarmila Vedralová, národní drogová koordinátorka, a dodává, že to platí také pro konzumaci alkoholu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

K létu patří nejen dovolená, ale také víc sexuálních hrátek. Pozor na pohlavní choroby!

vydáno 1. srpna 2021  6:00

Volnější oděv, víc odhalená, často do bronzova opálená těla. Letní období víc podněcuje erotickou fantazii. „Všiml jsi si, kolik těch našich holek chodí...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám