metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.

Větší foto
Šéf známé neziskovky Člověk v tísni Šimon Pánek | foto: MAFRA

Máme čas na rodinu a to nám může prospět, věří šéf organizace Člověk v tísni

  5:12
„Jsme zvyklí na války, katastrofy a krizové řízení. Nejsme ale záchranáři ani lékaři, a tak pro nás první chvíle příchodu covidu byly těžké,“ říká šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

„Rychle jsme si však uvědomili, že dopady opatření proti šíření viru budou ohrožující pro spoustu lidí doma, a to hlavně pro ty nejslabší. Ono je to tak vlastně vždy, že krize dopadá nejdříve a nejhůř na slabší z nás,“ zmiňuje v rozhovoru pro deník Metro.

Na co jste se letos zaměřili?
Rozšířili jsme postupně masivní finanční a dluhové poradenství. Dnes máme na finanční help lince dvacet lidí místo dvou, nabíráme dluhové poradce a postupně nabízíme pomoc v šedesáti městech a obcích po Česku. Podporujeme tisíce dětí, když je na tom rodina finančně tak, že nemá internet anebo počítač, aby se mohly učit na dálku. V sociální práci krom podpory a konzultací zajišťujeme v těch nejtěžších případech i potravinové balíčky. Tam kde s výpadkem příjmů je už opravdu doma hlad.

Jaké největší výzvy vnímáte pro příští rok?
Očekáváme právě velký nárůst lidí, kteří nebudou schopni splácet půjčky a hypotéky kvůli ztrátě zaměstnání a propadu příjmů. Části nebudeme schopni pomoci poradit, jak situaci dobře řešit, protože poradenství, možnost podpory státu, odklady splátek a tak dále všechny krizové situace rodin nevyřeší. Bude velmi náročné vidět rodiny padat do dluhů, ztrácet zaměstnání, to, co investovaly do bydlení. A také to, že část dětí nebude bez doučování schopna se normálně vrátit do školy. Budou propadat, ztrácet motivaci, místo v kolektivu… Nedokážeme podpořit všechny.

Co letošní situace znamená pro vás osobně?
Jsem zvyklý na nepohodlí a stres z práce v krizích ve světě, takže jsem to vzal jako realitu a přizpůsobil se. Dvě starší školou povinné děti to zvládají, je samozřejmě těžší chod rodiny a zvládnout práci, když jsou všichni doma. Opravdu se moc těším, že alespoň na jeden týden vypnu počítač i sebe a odpočinu si. Covid už nás navštívil, ale naštěstí průběhy doma byly lehké a já jej nedostal i přes to, že doma se skutečně izolovat je v podstatě nemožné. Skoro bych byl raději, kdybych to měl za sebou.

Šéfujete i jednomu projektu v zemích bývalého SSSR, jaké máte zprávy o tamní situaci?
Covid nabízí potřebu a možnost omezit život společnosti a jistého vymáhání disciplíny lidí, což se skvěle hodí autoritářům. Pod rouškou zdraví dusí svobodné názory, cenzurují internet, zastrašují novináře, utahují šrouby a například šmírují e-maily i život lidí, kteří jsou k nim kritičtí. To je bohužel druhotný efekt pandemie a zneužití potřeby chránit zdraví občanů. Máme obavy, že to odnese hodně aktivních, kritických, většinou mladých lidí, kteří se nechtějí podřídit diktátu mocných. Jaké budou zdravotní dopady, zatím nevíme, ale zvládají-li to špatně vyspělé státy, tak v těch méně vyspělých budou ještě horší.

Poznal jste mnoho krizových situací ve světě, máte zkušenosti, co byste v této době popřál Čechům?
Nejdůležitější je pro mě vidět světlo na konci tunelu. Vidím to na jaro, kdy část z nás už bude mít nemoc za sebou, a tedy protilátky, alespoň načas. Další část bude očkována a šíření se zpomalí, to je celkem jisté. Tyhle zimní měsíce jsou pro všechny těžké a s jarem bude o něco líp. Je navíc tolik lidí na světě, kteří jsou na tom opravdu o moc hůř, možná nám nakonec něčím prospěje i to, že víc času věnujeme a budeme věnovat svým blízkým. Budeme se těšit z obyčejnějších věcí a oželíme drahé dovolené ve prospěch výletů u nás doma. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy