metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav

Větší foto
Šéf známé neziskovky Člověk v tísni Šimon Pánek | foto: MAFRA

Máme čas na rodinu a to nám může prospět, věří šéf organizace Člověk v tísni

  5:12
„Jsme zvyklí na války, katastrofy a krizové řízení. Nejsme ale záchranáři ani lékaři, a tak pro nás první chvíle příchodu covidu byly těžké,“ říká šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

„Rychle jsme si však uvědomili, že dopady opatření proti šíření viru budou ohrožující pro spoustu lidí doma, a to hlavně pro ty nejslabší. Ono je to tak vlastně vždy, že krize dopadá nejdříve a nejhůř na slabší z nás,“ zmiňuje v rozhovoru pro deník Metro.

Na co jste se letos zaměřili?
Rozšířili jsme postupně masivní finanční a dluhové poradenství. Dnes máme na finanční help lince dvacet lidí místo dvou, nabíráme dluhové poradce a postupně nabízíme pomoc v šedesáti městech a obcích po Česku. Podporujeme tisíce dětí, když je na tom rodina finančně tak, že nemá internet anebo počítač, aby se mohly učit na dálku. V sociální práci krom podpory a konzultací zajišťujeme v těch nejtěžších případech i potravinové balíčky. Tam kde s výpadkem příjmů je už opravdu doma hlad.

Jaké největší výzvy vnímáte pro příští rok?
Očekáváme právě velký nárůst lidí, kteří nebudou schopni splácet půjčky a hypotéky kvůli ztrátě zaměstnání a propadu příjmů. Části nebudeme schopni pomoci poradit, jak situaci dobře řešit, protože poradenství, možnost podpory státu, odklady splátek a tak dále všechny krizové situace rodin nevyřeší. Bude velmi náročné vidět rodiny padat do dluhů, ztrácet zaměstnání, to, co investovaly do bydlení. A také to, že část dětí nebude bez doučování schopna se normálně vrátit do školy. Budou propadat, ztrácet motivaci, místo v kolektivu… Nedokážeme podpořit všechny.

Co letošní situace znamená pro vás osobně?
Jsem zvyklý na nepohodlí a stres z práce v krizích ve světě, takže jsem to vzal jako realitu a přizpůsobil se. Dvě starší školou povinné děti to zvládají, je samozřejmě těžší chod rodiny a zvládnout práci, když jsou všichni doma. Opravdu se moc těším, že alespoň na jeden týden vypnu počítač i sebe a odpočinu si. Covid už nás navštívil, ale naštěstí průběhy doma byly lehké a já jej nedostal i přes to, že doma se skutečně izolovat je v podstatě nemožné. Skoro bych byl raději, kdybych to měl za sebou.

Šéfujete i jednomu projektu v zemích bývalého SSSR, jaké máte zprávy o tamní situaci?
Covid nabízí potřebu a možnost omezit život společnosti a jistého vymáhání disciplíny lidí, což se skvěle hodí autoritářům. Pod rouškou zdraví dusí svobodné názory, cenzurují internet, zastrašují novináře, utahují šrouby a například šmírují e-maily i život lidí, kteří jsou k nim kritičtí. To je bohužel druhotný efekt pandemie a zneužití potřeby chránit zdraví občanů. Máme obavy, že to odnese hodně aktivních, kritických, většinou mladých lidí, kteří se nechtějí podřídit diktátu mocných. Jaké budou zdravotní dopady, zatím nevíme, ale zvládají-li to špatně vyspělé státy, tak v těch méně vyspělých budou ještě horší.

Poznal jste mnoho krizových situací ve světě, máte zkušenosti, co byste v této době popřál Čechům?
Nejdůležitější je pro mě vidět světlo na konci tunelu. Vidím to na jaro, kdy část z nás už bude mít nemoc za sebou, a tedy protilátky, alespoň načas. Další část bude očkována a šíření se zpomalí, to je celkem jisté. Tyhle zimní měsíce jsou pro všechny těžké a s jarem bude o něco líp. Je navíc tolik lidí na světě, kteří jsou na tom opravdu o moc hůř, možná nám nakonec něčím prospěje i to, že víc času věnujeme a budeme věnovat svým blízkým. Budeme se těšit z obyčejnějších věcí a oželíme drahé dovolené ve prospěch výletů u nás doma. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek