metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Středa 10. srpna 2022. Svátek má Vavřinec

Větší foto
Řidiči MHD mají obavy z koronaviru. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Máme strach z koronaviru, píší řidiči i jejich manželky

  5:52
Protipandemická opatření v MHD pomalu končí. Nevyhovuje to však všem. Deník Metro zaznamenal řadu reakcí ze strany řidičů hromadné dopravy.

Desítky reakcí plných obav, strachu i stížností na chování cestujících. Tak vypadá redakční pošta poté, co lze od pondělka do všech vozidel hromadné dopravy v hlavním městě opět nastupovat předními dveřmi. V autobusech se také uvolnily doposud zablokované přední řady sedadel. „Mám strach o manžela. Jsem zdravotní sestra a následky covidu vidím každý den. Většina řidičů dosud není očkována nebo teprve na termín čekají či mají jen první dávku,“ napsala deníku Metro Monika Doušová. Že na řidiče nyní cestující snadněji „naprskají“ virus, si myslí i řidič autobusu Vít Kroč nebo uživatel Facebooku deníku Metro Michal Václavík. Na nerudnost cestujících dle svých slov doplácejí právě autobusáci. Například řidič Pavel Felt je slovně napadán za to, že za jízdy nemá nasazenou roušku. Při tom je „schovaný“ za plexisklem.

Navíc povinně mají mít autobusáci či tramvajáci zakrytá ústa a nos jen v některých případech. „Řidič MHD musí mít nasazenou roušku jenom tehdy, pokud je v bezprostředním kontaktu s cestujícími,“ uvádí na pravou míru očekávání některých cestujících mluvčí organizátora dopravy Ropid Filip Drápal.

Návrat do normálu

  • Aktuální opatření proti šíření koronaviru platná v pražské MHD najdete například na webu dpp.cz.
  • Z původních opatření zůstává v platnosti zrušení doplňkového prodeje jízdenek u řidiče na městských autobusových linkách a povinnost cestujících mít během celého pobytu ve všech prostorách MHD zakrytý nos i ústa respirátorem nebo nanorouškou. Zpět jsou také zastávky na znamení.
  • „I před pandemií se občas stávalo, že někteří řidiči při nepříznivém počasí přední dveře odmítali otevřít, snad také z obavy o své zdraví,“ píše čtenářka Helena Davidová.
  • „Řidiči přišli o ten malý kus prostoru, který pro ně tvořil jakousi bezpečnou zónu. Očkovat se mohou týden, mnozí sotva dostali termín a Ropid už teď řidiče vystavuje riziku nákazy!“ napsal na Facebook deníku Metro Michal Václavík.

Nářky řidičů, kterým vadí návrat do normálního režimu, se však povětšinou setkávají s nepochopením čtenářů. Vidět je to například v diskusi na Facebooku deníku Metro. Například podle Zdeňka Horáka řidiči jednoduše zlenivěli a nechce se jim po dlouhé pauze začít zase přední dveře pracně otevírat. Podle Petra Semeráka se zase chtějí vyhnout komunikaci s lidmi. Většina nicméně uvádí, že mají-li řidiči strach z onemocnění, nikdo jim nebrání dobrovolně nosit respirátor. „Závidím jim, že nemusí mít roušku. Dnes jsem viděla šest řidičů – a všichni bez,“ píše Markéta Dolejší.

Koordinaci a provoz všech městských i příměstských autobusových linek má v hlavním městě na starost organizátor dopravy Ropid. Ten rovněž v pondělí „zakázané zóny“ na základě zmocnění od magistrátu v Praze zrušil. Podle Drápala stěžovatelé z řad řidičů městských autobusů zapomínají na kolegy z těch příměstských. Ti totiž neměli během pandemie možnost ani odložit roušky, ani se nesetkávat s potenciálně nakaženými cestujícími.

„Pokud víme, řidiči i v Praze byli zařazeni do kritické infrastruktury, mohou se tedy očkovat. Je také důležité dodat, že oproti svým kolegům na příměstských regionálních linkách, kde řidiči přicházeli do přímého kontaktu s cestujícími i v době těch největších protiepidemických omezení, je jejich styk s cestujícími naprosto minimální,“ uzavírá Drápal.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek

Lokální farmy budou za pár let velký trend, říká ředitel firmy GreenTech

vydáno 9. srpna 2022  20:24

Pěstují zeleninu uvnitř. Dmitrij Lipovskij, ředitel a zakladatel firmy GreeenTech, přibližuje, co jejich firma nabízí v rámci indoor farem a pěstíren a...  celý článek

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek