metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 4 °C

Sobota, 4. prosince 2021. Svátek má Barbora.
Nepořádek kolem nových kontejnerů u Heroldových sadů ve Vršovicích. | foto: Anna LudvíkováMetro.cz

MAPA: Popelnice přetékají a lidé se brodí odpadky. Kde je v Praze největší bordel?

  5:15
Problémové lokality má každá městská část. Popelnice přetékají všude. Lidé nadávají na poházené odpadky a vyřazené elektrospotřebiče, v některých ulicích mají důvod k nespokojenosti pravidelně. Deník Metro oslovil deset městských částí a zjistil, na jaká místa si Pražané nejvíc stěžují. Často jde o místa, kde se dá odpad třídit.

„Denně pendlují ulicemi tak zvané doúklidové vozy, které se snaží nepořádek kolem kontejnerů na tříděný odpad likvidovat. V centru svou trasu za den objedou i sedmkrát,“ říká mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Ani tato opatření přitom nejsou dostatečná, lidé zbavující se nepořádku jsou rychlejší. „Objemný odpad kolem popelnic na směsný odpad zase hlásí posádka popelářského vozu na dispečink. Ten pak na konkrétní místo pošle vůz,“ podotýká Mana.

Originální způsob boje s nepořádkem mají v Praze 9. „Počet černých skládek se rapidně snížil. Do problematických oblastí jsme umístili obytné kontejnery pro bezdomovce a ti tato místa hlídají a sami pravidelně čistí,“ zmiňuje Tomáš Holeček, radní pro životní prostředí a dopravu z deváté městské části.

Černé skládky zlikvidují a za chvíli vznikají nové

Kde vídáte nepořádek?

Přijde vám, že jsme do naší mapy nepřidali místo, kde se pravidelně brodíte odpadky? Napiště nám to do diskuze.

Stačí jen chvíle, aby v Praze vznikla černá skládka jako na Barrandově nebo Trojmezí. To jsou namátkou jen dvě místa z těch, která potvrdily městské části. „S tímto problémem se potýkáme především v odlehlejších oblastech u železniční trati, u břehů Vltavy či na ostrově Štvanice. Odstranění skládky se vždy řeší s majiteli pozemků,“ jmenuje problémové lokality Prahy 7 mluvčí radnice Martin Vokuš.

Problémem však nejsou jen černé skládky, ale i obyčejné přetékající popelnice. „Problematická mohou být sídliště, konkrétním příkladem je Praha 4. Donedávna tu byl zavřený sběrný dvůr, už je ale zase otevřen a situace by se měla zlepšit,“ doplňuje mluvčí Pražských služeb.

Na odpadky mohou lidé upozornit úřad MMS

Na stížnosti obyvatel může zareagovat i magistrát, třeba jen Praha 8 jich registruje třicet ročně. „K častějšímu svozu dochází na prokazatelně problémových stanovištích,“ uvedla mluvčí osmičky Anna Patočková. Naposledy se podle ní četnost svozu navyšovala v Bohnicích ve Vratislavské, v Libni v ulici Kotlaska a v Kobylisích Pod Statky.

Ukázat na problém mohou i sami lidé. „V Praze 6 funguje zasílání lokálních MMS. Služba je unikátní v tom, že je u každého podnětu také poznámka o vyřízení,“ připomíná mluvčí Adam Halmoši.

Pražský nepořádek

Černé skládky a přetékající popelnice najdete všude.

  • Praha 1 – kolem nádob na tříděný odpad v ulicích Rytířská, Haštalská, Malá Štupartská, Petrská
  • Praha 2 – často kolem kontejnerů v Londýnské, Sekaninově, Kladské a Slezské
  • Praha 3 – radnice nechtěla být konkrétní
  • Praha 4 – u tříděného odpadu mezi ulicemi V Horkách a Nuselská nebo Mečislavova a Čestmírova
  • Praha 5 – černé skládky tu vznikají hlavně na Barrandově
  • Praha 6 – kolem kontejnerů na tříděný odpad v Pozdeňské a Arabské
  • Praha 7 – především na Letné: ulice Čechova, Ovenecká, Kamenická, Vinařská či Šimáčkova
  • Praha 8 – odpadky se hromadí na náměstí Dr. Václava Holého, Karlínském náměstí, Vánkové, Hnězdenské a Na Rokytce
  • Praha 9 – pravidelně v ulici Pod Pekárnami kolem kontejneru na směsný odpad
  • Praha 10 – skládky bývají v oblasti Slatin, v zeleni při ulicích Rabakovská či v Trojmezí

Komentáře

Hlavní zprávy

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

Strážce streamu
vydáno 3. prosince 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces...  celý článek

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Komerční sdělení

Akcent vašeho stylu: Huawei Watch GT 3

vydáno 3. prosince 2021

Chytré hodinky od Huawei získávají každým rokem na větší oblibě. Jsou příjemné na pohled i nošení a navíc burcují k lepšímu životnímu stylu. Vzhled...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Vaše fotky z Prahy