metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Pondělí, 1. června 2020. Svátek má Laura.
Na Lihovaru se zřítila stará budova.
Dalších 59 fotografií v galerii
Na Lihovaru se zřítila stará budova. | foto: Policejnidenik.cz

MAPA: Tady vám spadne kus baráku na hlavu. Praha je vybydlená a chátrá

3. července 2014  7:00 kolektiv autorů Metro.cz, Lukáš Hrábek Metro.cz
O víkendu si squatteři připomněli výročí pěti let od násilného vyklizení vily Milada. V mapě Prahy je ale trojský strašák jen jedním z mnoha vybydlených a chátrajících domů. Podívejte se s námi na některé z nich. Srovnají je se zemí, nebo se je podaří zachránit?

Když někdo týrá své dítě, může mu ho sociálka vzít. Když někdo týrá psa, může o něj také přijít. Když si ale někdo koupí dům a dvacet let si ho nevšímá, nebo ho týrá nevhodnými a nepovolenými stavebními a demoličními úpravami, téměř nic mu nehrozí. V Praze tak kvůli spekulantům, mafiánům a developerům chátrají desítky domů, z nichž některé jsou architektonickými skvosty. Uvnitř těchto domů by mohly vzniknout tisíce bytů.


Zobrazit chátrající a vybydlené domy v Praze na větší mapě
Vila Milada

1Vila Milada

Prvorepubliková vila není úplně typickým příkladem situace na pražském trhu s nemovitostmi, mnohem obvyklejší je, že bohatá developerská firma s neprůhlednou vlastnickou strukturou koupí celý činžovní dům a postupně se zbaví všech nájemníků pod záminkou rekonstrukce či přestavby, která ovšem nikdy nepřijde. Vila Milada ale patří státu a ten se o ni nepostaral.

Svému účelu přestala vila sloužit v roce 1988 a od té doby zchátrala natolik, že byla odsouzena k demolici, bylo ji odňato popisné číslo a zmizela z katastru nemovitostí. Jediní lidé, kteří o kdysi krásnou vilu, jevili nějaký zájem, byli pražští squatteři. A policie je dlouho nemohla vyhnat, protože bydleli v domě, který vlastně neexistoval. Po odchodu squatterů projevila o Miladu zájem Karlova univerzita, která má v bezprostřední blízkosti vily vysokoškolské koleje. V plánu byl kampus pro zahraniční doktorandy se studovnou a knihovnou. Zatím je ale rekonstrukce vily v nedohlednu.

Nádraží Vyšehrad

2Nádraží Vyšehrad

O opravě historické budovy se mluví už od roku 2002. Společnost RailCity, které objekt nádraží patří, zatím požádala o stavební povolení na dvě nové budovy plánované vedle nádraží. Firma ale nemá vyjádření památkářů. "Chceme záruku, že společnost nepostaví plánované dvě nové budovy v sousedství a historickou budovu nenechá dál chátrat," vysvětluje šéf magistrátních památkářů Jiří Skalický. Kvůli chátrání budovy vede stavební úřad se společností sankční řízení, proti němuž se odvolala.

Palác Hrobčických

Palác Hrobčických

Palác Wimmerův

Palác Wimmerův

3Paláce Hrobčických a Wimmerův

Typický příklad, kdy developer skoupí budovu, nebo dokonce víc budov vedle sebe a nic s nimi nedělá. V současné době je vlastníkem obou paláců společnost T.V.B. s.r.o. italského podnikatele Cesare Bellitiho, na niž byla podána žaloba z důvodu nepovolených úprav nemovitostí. Podle Prahy 1 byly provedeny některé demoliční práce uvnitř objektů, oba domy chátrají i zvenku.

Šlechtova restaurace

4Šlechtovka

Výletní restauraci ve Stromovce zdecimovaly požáry v letech 1978 a 1980, od té doby je zavřená a chátrá. Nepomohly jí ani povodně v roce 2002. Práce, které na vile doposud probíhaly, byly pouze symbolické. Výběrové řízení na opravu vyhrála společnost Metrostav, ale městu se zdála cena 250 milionů korun přemrštěná. Přes budovu je sice natažená plachta s vizualizací opraveného objektu, samotná oprava je ale zatím v nedohlednu.

Dům U Sixtů v Celetné ulici. Za pěknou fasádou se skrývají prázdné pokoje.

5Dům U Sixtů

Za pěknou fasádou se zatím skrývají jen prázdné pokoje. Letité plány na přestavbu domu U Sixtů na rohu Staroměstského náměstí a Celetné by ale teď mohly vyjít, plánuje se zde otevření hotelu Ritz-Carlton. Firma Akroterion nyní řeší plán opravy s památkáři a stavebním úřadem.

Branické ledárny

6Branické ledárny

Areál branických ledáren zásoboval dříve celé město přírodním ledem z Vltavy. Autorem stavby je architekt Josef Kovařovič. Přestože jde o pozoruhodnou technickou památku, již několik desetiletí jsou ledárny v soukromém vlastnictví, veřejnosti nepřístupné a postupně chátrají.

V Michli u desítky let chátrá rodný domek slavného houslisty Jana Kubelíka.

7Kubelíkův rodný dům

Po letech chátrání se snad konečně dočká opravy rodný domek houslisty Jana Kubelíka v Michli. Koupil ho potomek původních majitelů, houslový virtuos René. Zchátralý objekt pamatuje slavné doby, kdy za života Jana Kubelka se do domku, kterému v Michli nikdo neřekne jinak než Kubelíkárna, pravidelně svážely kytice z jeho koncertů. Nevyužívaný domek patřil radnici Prahy 4, která ho v 90. letech vykoupila od restituentů a plánovala ho přeměnit na Kubelíkův památník. Pod jejím vedením ale budova zchátrala, proto ji loni prodala firmě, od které ji koupil Kubelík.

Bývalá restaurace Terasy Barrandov

8Terasy Barrandov

Dříve to byla slavná restaurace, která svou atmosférou připomínala slavný Hollywood. Člověk zde mohl potkat hvězdy stříbrného plátna i další významné osobnosti. Zanedbaný areál čeká podle Jaromíra Hrdličky, který zastupuje majitele objektu, na lepší časy. Plánovaná oprava se ale již několikrát odložila.

Branický dvůr

9Dominikánský dvůr

Dominikánský dvůr v Braníku se dočká opravy. Radnice Prahy 4 dvůr pronajme firmě Zemský pivovar, která jej opraví a založí tu malý pivovar. Rekonstrukce by měla trvat zhruba dva roky a vyjde asi na 200 milionů. Nyní se řeší detaily smlouvy.

Chátrající kolonie

10Kolonie Buďánka

Radnice Prahy 5 po letech nečinnosti konečně začala s opravou bývalé dělnické kolonie. Městská část chce z Buďánek udělat kulturní centrum. Zchátralé domy budou opraveny a na místech těch již spadlých či zbořených chce postavit nové ve stejném půdorysu i objemu - nebudou ale kopiemi původních. Prvním opraveným domem má být bývalá mlékárna.

Bývalý hotel Vaníček

11Bývalý hotel Vaníček

Je až neuvěřitelné, za jak krátkou dobu lze zpustošit budovu, která ještě donedávna sloužila jako luxusní hotel. Na některých neaktualizovaných rezervačních serverech si zde ještě můžete objednat nocleh, pod Strahovem vás ale čeká ruina jako z hororu. Společnost zkrachovala a budoucnost budovy je teď nejasná.

Tahle spoušť se schovává doslova na dohled od rušného Anděla.

12Smíchovský Bronx

Na dohled od luxusních bytů, obchodních i kancelářských center a hotelů na Andělu straší už dlouhé roky komplex rozpadajících se budov. Opuštěná tiskárna, která se rozprostírá na úctyhodné ploše mezi Grafickou, Kmochovou a Kobrovou ulicí, měla být již před třemi lety stržena a na jejím místě měl vyrůst rezidenční objekt. Projektu ale chyběla příslušná razítka, takže komplex budov tu stojí dál. Další opuštěné a chátrající domy navíc nalezneme i v nedalekém okolí, v blízkosti Plzeňské ulice.

Činžovní dům Na Kocandě

13Na Kocandě

Za pět minut dvanáct. Z bývalého činžovního domu Na Kocandě na Křížovnické ulici se nedávno zřítila římsa, nyní jsou okolo něj všude záchranné sítě. Pokud vše půjde dobře, majitel podá do konce roku žádost o stavební povolení na opravu této památkově chráněné budovy, v níž se narodil nositel Nobelovy ceny Jaroslav Heyrovský.

Nuselský pivovar

14Nuselský pivovar

Areál nuselského pivovaru na rozhraní Prahy 2 a 4 mezi ulicemi Křesomyslova a Bělehradská  je v žalostném stavu. Developerská společnost by zde ráda postavila novou obytnou čtvrť. Na místě by tak do budoucna mohly mimo bytových domů vzniknout obchody, restaurace či prostory pro služby a ordinace lékařů. Zachována musí být památkově chráněná budova bývalé sladovny. V té by mohla být restaurace s minipivovarem, jejíž součástí by podle investora mohly být i původní stroje a vybavení sladovny. Ostatní zchátralé budovy by ale podle plánů developera šly k zemi.

Bývalé městské lázně v ulici Na Slupi

15Městské lázně Na Slupi

Opuštěnou budovu proslavili squatteři, kteří ji v roce 2009 po vyklizení Milady na jednu noc demonstrativně obsadili. Majitel stavby o budovu dlouhodobě nepečuje a je zdevastovaná.

Usedlost Petynka

Usedlost Petynka

Zřícenina usedlosti Malovanka

Zřícenina usedlosti Malovanka

16Usedlosti na Břevnově

Velký zálusk mají developeři na téměř rustikální zákoutí v Břevnově. Podle jejich představ by zde měl vzniknout celý pás nových budov, ustoupit by jim měly místní zalesněné plochy, zchátralé domy a někdejší venkovské usedlosti. Paradoxní je, že se na magistrátě projednávala i demolice vedlejšího břevnovského mrakodrapu, který patří městské části a je trvale obydlen. Místní obyvatelé zuří.

Altánek usedlosti Cibulka

17Usedlost Cibulka

Venkovská usedlost Cibulka byla v poslední době využívána jako černá skládka a nachází se v žalostném stavu. Samotný komplex budov je majetkem firmy, která nemá na jeho opravu finanční prostředky. Praha 5 vlastní pouze přilehlý areál, který začala v minulých letech konečně revitalizovat. Práce se ale zastavily a budoucnost usedlosti je opět nejasná. Areál obývají squatteři.

Nákladové nádraží Žižkov

18Nákladové nádraží Žižkov

Areál jen o vlásek unikl částečné demolici a byl vyhlášen památkou. Mají zde vzniknout domy, ulice a parky. Nyní příležitostně slouží kultuře. V budoucnu by zde mohly sídlit některé kulturní instituce.

Na Lihovaru se zřítila stará budova.

19Lihovar

Některé budovy jsou v tak špatném stavu, že se samy zřítí. To se před rokem stalo ve zlíchovském Lihovaru. Majitel budovy s radnicí již delší dobu nekomunikuje. Na místě areálu je povoleno stavět a v minulosti se našlo již několik zájemců koupi. Všechny případné kupce majitel odmítl. Demolici budov v kritickém stavu neplánuje.

Palác Svět

20Palác Svět

Budova palác Svět, kterou proslavil spisovatel Bohumil Hrabal, čeká už dlouho na svou opravu. Do té se sice italský majitel Antonio Crispino po řadě upomínek radnice osmé městské části pustil, práce ale dodnes neprobíhají tak, jak si lidé představovali. O obnově paláce se mluvilo již v roce 2006, kdy radnice schválila studii rekonstrukce. Od té doby se však rekonstrukce nijak výrazně neposunula. Praha 8 o oživení budovy sice dlouhodobě usiluje, nemůže však dělat téměř nic. Vše záleží na italském majiteli, který přichází se stále novými výmluvami.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bytová revoluce po viru? „Nemůžeme byty jen tak začít skupovat,“ říká pražský radní

ilustrační snímek
vydáno 31. května 2020  19:29

Trh s realitami prošel během koronavirové krize mnoha otřesy. Airbnb se má vrátit v plné síle do půl roku.  celý článek

To, jak se cítíte, je půlkou úspěchu, říká elitní letec

Martin Šonka
vydáno 31. května 2020  13:16

Martin Šonka by mohl z fleku hrát v nějakém historickém velkofilmu o letci, který se nebeské poezie dotýká. O létání mistr světa elitní letecké soutěže...  celý článek

S kosmetikou pro muže chtějí dobýt svět, jen jim to trvá déle

Daniel Trnka
vydáno 31. května 2020  8:56

Na existenci tuzemské značky prémiové kosmetiky pro muže Beviro mě před časem upozornil kamarád. Zvědavost i fakt, že jsem některé z jejích produktů...  celý článek

Severský styl Česku nevoní, hotovost by nám chyběla

Ilustrační snímek
vydáno 30. května 2020  13:14

Koronavirová doba přeje internetbankingu. Čeští uživatelé přesto zůstávají u starých zvyků.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám