metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 2 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Větší foto
Marek Benda | foto: Profimedia.cz

Marek Benda: Jsem proti snaze udělat tu skanzen bez aut

  5:30
Dlouhými roky kovaný politik Marek Benda se přesně před týdnem stal novým předsedou pražské organizace ODS. Jelikož je v poslední době znám coby velký podporovatel volební aliance Spolu, většina od něj očekává, že se dohodne s dalšími stranami koalice a vytvoří tak nějakou podobnou partu „spiklenců“ i na pražské úrovni. V kuloárech se navíc o Bendovi začíná mluvit jako o člověku, který nejen uklidní spory ve straně, ale také možná vyrazí do boje o post příštího primátora. Není proto divu, že není příliš velkým fanouškem současného šéfa kraje Zdeňka Hřiba. „Určitě chci navazovat na mého předchůdce – zastupitele a starostu městské části Praha 9 Tomáše Portlíka a jeho vedení. Myslím, že jsme se s pražskou ODS vydali správným směrem. Mým zájmem je vytvořit silnou kandidátku a uspět příští rok ve volbách do pražského magistrátu,“ říká pro Metro Benda.

V ODS jste jeden z nejvýraznějších zastánců koaličního projektu SPOLU. V Praze toto uskupení udělalo zhruba čtyřicetiprocentní výsledek. Můžete v komunálních volbách toto číslo zopakovat?
Zcela zjevně se ukázalo, že pražský výsledek není jen součtem preferencí jednotlivých stran, ale přináší něco navíc v podobě ochoty i poměrně indiferentních lidí včetně těch mladších, jít volit slušnou a sjednocenou pravici. Každý to známe ze svého okolí, od svých dětí a přátel, od lidí, které jsme potkávali v průběhu kampaně. To je fenomén, který by neměl být promarněn.

Takže tandem SPOLU půjde i do pražských voleb?
Pokládám za svoji povinnost v projektu i na pražské úrovni pokračovat. Ponechám samozřejmě na jednotlivých městských částech, jak si budou sestavovat svoje kandidátky, to je jejich zodpovědnost, ale na pražské úrovni chci za partnery z KDU-ČSL a TOP 09 vyrazit a pokusit se najít společné řešení.

Jak se stavíte k současné pražské vládní koalici, jejíž součástí jsou i vaši spojenci z řad TOP 09? Pokud by se do čela města dostala koalice vedená ODS, co by se dělo dál?
Řekl bych, že je právě mojí výhodou, že nejsem bezprostředně angažován v zastupitelstvu hlavního města, a tedy se na úrovni Prahy neúčastním dílčích šarvátek. Současné vedení hlavního města v čele s primátorem Hřibem pokládám za mimořádně aktivistické a chaotické.

Proč?
Současná míra ucpanosti a neprůjezdnosti Prahy ničí i mne, který převážně jezdí hromadnou dopravou. Praha potřebuje dobrou a rozumnou správu. Vstřícnou i k rozvoji podnikání a provozování živností.

Současnou koalici na magistrátu kritizuje za špatnou dopravní situaci v Praze mnoho politiků. Návrhů na řešení ale mnoho nepadlo. Máte v současnosti nějaké plány, jak situaci zlepšit?
Priority máme v oblasti dopravy nastavené dlouhodobě pořád stejně. Dostavbu okruhů, výstavbu a zkapacitnění P+R parkovišť a koordinaci oprav, aby nedocházelo ke zbytečným kolonám. Praha je naše hlavní město, žije tu skoro jeden a půl milionu lidí a doprava bude vždy důležité téma. Já osobně jsem byl vždy odpůrcem takových těch ideologicky motivovaných snah udělat z Prahy nějaký skanzen, v němž je osobní automobil sprosté slovo.

Tím narážíte na rétoriku současné pražské koalice?
Ano. Lidé prostě někdy chtějí jet autem, někdy jít pěšky a někdy použít MHD. Město k tomu musí nabízet prostor a poskytovat servis v podobě údržby, a ne Pražany vychovávat.

Jaká byla vaše hlavní motivace ke kandidatuře do čela pražské buňky? Šlo o dlouhodobější plán? Nebo vás, jak se říká, vytasili jako divokou kartu na poslední chvíli?
Určitě se nejednalo o nějaké spontánní rozhodnutí, ale o dlouhodobější a strukturálnější úvahu podpořenou skvělým výsledkem v parlamentních volbách. Dlouhodobě se ukazuje, že Praha potřebuje zejména v oblasti nadregionálních dopravních staveb jako okruh a metro úzkou spolupráci se státem. To je jeden z cílů mé kandidatury nejenom na úrovni ODS, ale i na úrovni státu, propojit vládu a ideálně, věřme, budoucí vládu nad Prahou.

V minulých týdnech proběhla médii kauza dělení IT zakázek na magistrátu, která se údajně neuskutečnila úplně standardně. Zda jde skutečně o tunel, zkoumá antimonopolní úřad. Jak by se měla situace řešit?
Tak v prvé řadě je to otázka politické odpovědnosti primátora Hřiba, potažmo celé koalice. Myslím si, že pokud z toho nevyvodí dotčení lidé příslušnou odpovědnost, voliči jim to spočítají i s úroky. Pražský volič je na podobné věci velmi citlivý, což je dobře. Případná trestněprávní rovina je na posouzení někoho jiného. Já osobně fanouškem politicky motivovaných trestních oznámení nejsem.

Jste v současnosti nejdéle sloužícím poslancem. Ve Sněmovně jste tuším skoro třicet let. Jaké zkušenosti ze sněmovní politiky na komunální úrovni nejvíce využijete?
Myslím, že jsem se za své působení v Poslanecké sněmovně naučil sjednávat a negociovat různé dohody, aby všechny strany odcházely alespoň částečně spokojené. Chtěl bych i na pražské úrovni přispět ke zmírnění konfliktů a hledání společných zájmů.

Bendovo zvolení do vedení pražské ODS má širší politický význam

  • Až donedávna to vypadalo, že dojde po volbách ve vedení pražské opoziční strany k souboji mezi tehdy ještě stávajícím šéfem pražské organizace Tomášem Portlíkem a místopředsedou Jiřím Zajacem. 
  • Benda byl dle politologů do čela zvolen z prostého důvodu – může zájmy buňky prosazovat na celostátní úrovni snáze než jeho rivalové. Portlík se v příštích volbách s velkou pravděpodobností stane volebním manažerem.
  • Bendovo zvolení do vedení pražské ODS má širší politický význam i proto, že je jedním z nejdůležitějších spojenců předsedy a kandidáta na premiéra Petra Fialy. Celkem logicky se o něm tak v kuloárech strany hovoří nejen jako o případném kandidátovi na vedení Prahy, ale i příštím předsedovi poslaneckého klubu ODS.
  • Benda zasedal už v porevoluční České národní radě, od té doby je s výjimkou dvou let poslancem. Je tak nejdéle sloužícím členem dolní parlamentní komory. Za sebou má deset volebních období.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek