metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 36 °C

Středa, 26. června 2019. Svátek má Adriana.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: isifa.com

Marnotratné ženy? Mýtus! Jsou jen víc vidět v obchodech

23. května 2019  12:25 Pavel Hrabica Metro.cz
Pověsti o tom, že ženy často a hlavně hodně utrácejí, berou podle statistik bankovních společností za své. Důkazem jsou především údaje o platbách kartami a z dalších průzkumů bank.

Mýtus věčně nakupujících a marnotratných žen vůbec nepotvrdila například nedávná studie ČSOB. „Vyšlo nám, že ženy naprostou většinu nákupů uskuteční v kamenných obchodech, jen zanedbatelnou část zboží pořizují v e-shopech,“ upřesňuje detaily Patrik Madle, mluvčí banky. Znamená to, že v nákupních centrech a v obchodech se pohybuje více žen. V absolutních počtech nákupů sice převyšují muže v poměru 53:47. Jenže v průměru utrácejí ženy v obchodech menší částky. Jednotlivě, ale také absolutně.

Společnost MasterCard zmapovala, jak jsou na tom muži a ženy ze šestnácti evropských států s utrácením jen pro radost. Co do počtu takových nákupů nebyl mezi oběma pohlavími rozdíl, přibližně půl na půl. Zajímavější bylo zjištění, kolik peněz v takových případech utratí ženy a kolik muži. Hodnotnější dárky si pro sebe kupuje v průměru čtvrtina mužů, ale jen třináct procent žen. I tady se hroutí mýtus o ženách, které nakupují jen pro potěšení. Výjimkou je Turecko. Tam ženské nákupy pro zábavu výrazně překonávají ty mužské.

Utrácejí a berou méně

  • Výši útraty muži vs. ženy může zkreslovat i to, kolik berou muži a kolik ženy.
  • V loňském roce činil podle statistik ministerstva práce asociálních věcí průměrný mužský plat téměř 39 tisíc  korun. Ženská mzda byla otéměř sedm tisíc nižší.
  • V roce 2018 byla Česká republika v platových rozdílech mezi pohlavími na 88. místě ze 144 sledovaných států světa.

Jak utrácejí Češi, přesněji řečeno Češky? Leccos naznačují bankovní údaje. „Ze statistik víme, že naše klientky platí kartou častěji než muži,“ říká Jana Karasová, mluvčí Air Bank. To lze vysvětlit především skutečností, že to jsou právě ženy, které v rámci rodiny zajišťují pravidelné nákupy, hlavně potravin, než jejich protějšky.

Její slova nepřímo potvrzuje i zjištění, ke kterému došla ve zmiňovaném průzkumu ČSOB. „V loňském roce utrácely ženy podle našich údajů nejvíc v obchodech s potravinami, a to přibližně třetinu všech svých výdajů,“ říká Patrik Madle, mluvčí banky. Například v restauracích nebo v obchodech s elektronikou nechávají české ženy pouhá čtyři procenta všech utracených peněz. Právě nákupy žen jsou často předmětem kritiky ze strany partnerů. V loňském roce zjistila Poštovní spořitelna, že muži nejčastěji partnerkám kupují šaty, boty či kosmetiku. Přitom za obuv, jak ukazují dlouhodobé statistiky, odepisují ženy ze svých kont jen dvě procenta.

V čem jsou ženy spořivější, to je odkládání peněz na budoucnost. Například penzijní připojištění má u nás víc než polovina žen, muži si tímto způsobem spoří jen ve 45 procentech. Třeba termínovaným vkladům, kde dlouhodoběji zhodnocují úspory, věří více muži než ženy. Muži ale také víc riskují a investují do nejrůznějších podílových fondů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nabíječi koloběžek si vydělají méně, ale za adrenalin to stojí

Koloběžky přivezly zábavu i problémy na chodnících.
vydáno 25. června 2019  19:58

Viděli jste někdy člověka, jak jede po ulici na dvou zelených elektrokoloběžkách? Není to zloděj ani vtipálek, je to takzvaný dobíječ – juicer. Když...  celý článek

Nový viadukt dřív než za rok. Využití najde většina oblouků

Takto by mohl viadukt vypadat v roce 2022.
vydáno 25. června 2019  13:09

Změny okolí karlínského vlakového přemostění vyjdou na zhruba 343 milionů korun.  celý článek

Na Smetance chtějí chránit ptáky i javor

Pozůstatky kácení u školy.
vydáno 25. června 2019  5:22

Radní Prahy 2 dnes diskutují o kácení v areálu školy. „Setkání svolali s několikaletým zpožděním,“ reagují obyvatelé.  celý článek

Milostné vzdechy sousedů zákony neutiší, říká právník

Pražané si stěžují na vzdychání. Řeší to i letáky.
vydáno 24. června 2019  8:20

Deník Metro oslovil právníka Jana Lukeše s otázkou, jak by se dal v Praze vyřešit problém s takzvanými „královnami soulože“. Téma, které se s příchodem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám