metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 16 °C

Neděle, 19. září 2021. Svátek má Zita.

Větší foto
Martin Stropnický | foto: ANO

Martin Stropnický: Praha by si novou koalici zasloužila jako vánoční dárek

  9:57
První jednání má za sebou ministr obrany a zkušený diplomat Martin Stropnický. Tentokrát ale navzdory nelehké době nevyjednává o národní bezpečnosti nebo terorismu. Z pozice čerstvého šéfa pražské buňky ANO jedná o koalici hlavního města.

Už jste se zorientoval v pražské politice? Je to asi něco jiného než agenda ministerstva obrany...

Máte pravdu. Praha potřebuje kvalitní vládu s rozumnou většinou. Ta dosavadní situace, kdy většina čítala jediný hlas, opravdu v praxi nefunguje dobře.

S kým vyjednáváte o nové koalici?

Chceme se pokusit oživit původní projekt (ANO, ČSSD a Trojkoalice) a rozšířit jej nebo získat další, větší podporu k důležitým tématům. Třeba i neformální. Myslím, že nezahálíme a že se nám za těch pár dnů podařilo sejít se s řadou partnerů. Jsme také v permanentním kontaktu uvnitř vyjednávacího týmu.

Budete jednat se všemi demokratickými stranami?

Situace vyžaduje jednání všech se všemi, tak jako to dělají ostatní. Jednal jsem s piráty, se sociální demokracií, ódéeskou, Starosty... Ta aritmetika je neúprosná a koalice musí být především věrohodná pro veřejnost. Praha má za sebou turbulentní dobu a před tím dobu předražených zakázek. Chci, aby se tyhle věci staly definitivně minulostí.

Jste novým členem vyjednávacího týmu. Změnilo se ještě nějak jeho složení?

Tým doznal určité změny. Kromě mě je v něm samozřejmě paní primátorka, a aby tam byl vstup s novou energií, tak nás doplnil Karel Procházka, předseda naší organizace v Praze 1. Ten nahradil Michala Haška.

Souvisí to s tím, že Haška vyzvalo předsednictvo ANO k rezignaci na post předsedy klubu? On ovšem neposlechl...

Předsednictvo ho vyzvalo k rezignaci. To odmítl a zůstal předsedou klubu. Není úplně mimo proces vyjednávání, normálně spolu mluvíme.

Jak pokračují vyjednávání?

Ve čtvrtek je zastupitelstvo a uvidíme jak dál. Jednám s partnery a říkám, že by si Praha měla dopřát nějaký čas na jednání. Samozřejmě ne v řádu měsíců, ale ani v řádu hodin. Rychle spíchnutá koalice by neměla dlouhou životnost a ta krize by se jen opakovala. Seriózní pokus nějaký čas potřebuje.

Mluvíte o pražské politice i s vaším synem Matějem, který byl jednou z příčin rozpadu koalice?

Od počátku jsem jako vyjednavač deklaroval, že kvůli střetu zájmu nemůžu jednat se zelenými. Je to etický konflikt, ale samozřejmě jako otec se synem spolu mluvit nepřestaneme.

Přece jen mi to nedá – občas se určitě sejdete u večeře či oběda a nějaká ta věta o Praze určitě padne.

To jste mě pobavil. Společná večeře neexistuje, je to dospělý člověk a bydlí sám. A nedělní oběd? To mi nejčastěji volají novináři. Uvidíme se určitě na Vánoce, ale v tu dobu už by si Praha určitě svou koalici zasloužila, jako dárek pod stromeček, možná i dřív.

Komentáře

Hlavní zprávy

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Vaše fotky z Prahy