metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 2 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Větší foto
Suchdolský masopust se v sobotu vyvedl. | foto: ROMAN KUBARIČ

Masopustní masky mohou zdarma do muzeí. Na Letné pak pohřbí basu

  14:00,  aktualizováno  16:22
Svátek, při kterém se lidé za dávných časů naposledy poveselili a pořádně najedli před nadcházejícím obdobím půstu, se s oblibou slaví dodnes. Masopustu se na Moravě říká fašank, fašinek a v Čechách například také voračky nebo končiny. Masopustním veselím začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Ulicemi Prahy se v následujících dnech rozezní hudba, k vidění budou průvody maškar a k ochutnání česká zabijačka, langoše či slané koláče. Žízeň uhasí masopustní pivní speciály.

Břevnovští pro návštěvníky masopustu chystají na úterý 1. března tradiční průvod v maskách za doprovodu bubeníků, hudebníků a kejklířů. Z Plzně dorazí SHŠ Lorika se smrtkami a morovými doktory. V sobotu 5. března od 19 hodin následuje Maškarní bál v Kongresovém sále hotelu Pyramida.

Na Malé Straně doprovodí masopustní průvod kočár s orchestrem a hasičské auto. Sraz je tuto sobotu na Loretánském náměstí mezi jednou hodinou a půl druhou odpoledne. Akce na Kampě vyvrcholí zastřelením medvěda.

Letenský masopust láká na prohlídku kulturních institucí Prahy 7, návštěvníci v maskách budou mít vstup zdarma do expozic Národního technického muzea, Národního zemědělského muzea, Klubu Letka, Letenské vodárny, Muzea kávy a na další přidružené akce. Masopustní veselici zakončí pohřbení basy.

V Karlíně se masopustní radovánky konají už podevatenácté, letos navíc s podtitulem 100 let Karlína v Praze. V sobotu se na Karlínském náměstí objeví stánky s tradičními pochoutkami. Nebudou chybět zabijačkové speciality, sladké i slané koláče a spousty skvělého jídla a pití. Na své si přijdou jak milovníci klasické gastronomie, tak i té moderní. Kromě průvodu se chystá bohatý doprovodný program. Na něm vystoupí například Ivan Hlas trio, Šoulet a Sisus Ralsis, pro děti je připravena divadelní pohádka a kreativní dílny. Děti, které dorazí v maskách, dostanou sladkou odměnu.

Zahanbit se nenechají ani na Jižním Městě, kde na děti a dospělé čeká medvědář, ženich s nevěstou či kominík. Průvod vychází v sobotu ve 14 hod od stanice metra Opatov.

Kde v Praze zažít masopust?

Komentáře

Hlavní zprávy

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek