metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Středa 29. března 2023. Svátek má Taťána

Větší foto
Suchdolský masopust se v sobotu vyvedl. | foto: ROMAN KUBARIČ

Masopustní masky mohou zdarma do muzeí. Na Letné pak pohřbí basu

  14:00,  aktualizováno  16:22
Svátek, při kterém se lidé za dávných časů naposledy poveselili a pořádně najedli před nadcházejícím obdobím půstu, se s oblibou slaví dodnes. Masopustu se na Moravě říká fašank, fašinek a v Čechách například také voračky nebo končiny. Masopustním veselím začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Ulicemi Prahy se v následujících dnech rozezní hudba, k vidění budou průvody maškar a k ochutnání česká zabijačka, langoše či slané koláče. Žízeň uhasí masopustní pivní speciály.

Břevnovští pro návštěvníky masopustu chystají na úterý 1. března tradiční průvod v maskách za doprovodu bubeníků, hudebníků a kejklířů. Z Plzně dorazí SHŠ Lorika se smrtkami a morovými doktory. V sobotu 5. března od 19 hodin následuje Maškarní bál v Kongresovém sále hotelu Pyramida.

Na Malé Straně doprovodí masopustní průvod kočár s orchestrem a hasičské auto. Sraz je tuto sobotu na Loretánském náměstí mezi jednou hodinou a půl druhou odpoledne. Akce na Kampě vyvrcholí zastřelením medvěda.

Letenský masopust láká na prohlídku kulturních institucí Prahy 7, návštěvníci v maskách budou mít vstup zdarma do expozic Národního technického muzea, Národního zemědělského muzea, Klubu Letka, Letenské vodárny, Muzea kávy a na další přidružené akce. Masopustní veselici zakončí pohřbení basy.

V Karlíně se masopustní radovánky konají už podevatenácté, letos navíc s podtitulem 100 let Karlína v Praze. V sobotu se na Karlínském náměstí objeví stánky s tradičními pochoutkami. Nebudou chybět zabijačkové speciality, sladké i slané koláče a spousty skvělého jídla a pití. Na své si přijdou jak milovníci klasické gastronomie, tak i té moderní. Kromě průvodu se chystá bohatý doprovodný program. Na něm vystoupí například Ivan Hlas trio, Šoulet a Sisus Ralsis, pro děti je připravena divadelní pohádka a kreativní dílny. Děti, které dorazí v maskách, dostanou sladkou odměnu.

Zahanbit se nenechají ani na Jižním Městě, kde na děti a dospělé čeká medvědář, ženich s nevěstou či kominík. Průvod vychází v sobotu ve 14 hod od stanice metra Opatov.

Kde v Praze zažít masopust?

Komentáře

Hlavní zprávy

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek

Chytří holubi z ulic. Poznají sami sebe v zrcadle, nebojí se ani umělého dravce

vydáno 29. března 2023  4:05

Podle odborníků panuje kolem holubů řada mýtů. Věděli jste ale, že holubi jsou velmi inteligentní. Dokáží trénovat kognitivní dovednosti a dokonce...  celý článek

Komerční sdělení

Novoveský přespolák s napětím vyhlíží předpověď počasí

vydáno 29. března 2023

Nejsledovanější informací pro organizátory Novoveského přespoláku v Ostrožské Nové Vsi je nyní předpověď počasí. A není divu. Před rokem je totiž dokázala...  celý článek