metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Větší foto
Křižíkova fontána | foto: ARISTON PR

Matějská pouť se musela tiše smrsknout

  9:46
Letošní matějskou ovlivňuje přestavba holešovického Výstaviště. Většina lidí to však nepozná.

Hlasitý mix elektronické hudby hrající jedna přes druhou, sladkosti, klobásy, ale hlavně spousta atrakcí. To jsou každoroční lákadla provizorního lunaparku na Výstavišti v Holešovicích, kde to již dva týdny opět žije. Letošní matějská pouť se ale od předchozích ročníků liší nejen absencí některých klíčových atrakcí. Podle Jany Rychlíkové, která zastupuje vedení městské společnosti Výstaviště Praha, se totiž museli kolotočáři uskromnit.

„V minulých letech matějská využívala v podstatě celou spodní část areálu Výstaviště, jak pro samotné atrakce, tak pro zázemí. Po dohodě s provozovatelem je tomu letos vzhledem k probíhajícím opravám cest a celkové revitalizaci této části trochu jinak. Na některé nově revitalizované plochy nesmí těžké vozy a technika. Ale neznamená to žádné omezení pro návštěvníky akce,“ říká pro Metro Rychlíková.

Ve spodních částech areálu, kde pouť přímo neprobíhá, dále pokračují dokončovací práce. Krátce po skončení matějské pouti plánují správci areálu otevření nově zrekonstruované plochy. „Finalizují se další sportoviště, obří dětské pískoviště nebo leknínové jezírko,“ dodává Rychlíková, podle které se zde souběžně s matějskou poutí konají další akce, jako například výstava Cosmos Discovery či Jarní trhy.

Jen v loňském roce se na výstavišti konalo více než sto akcí s nejrůznějším zaměřením. V areálu souběžně s nimi vznikala boulderová stěna, dětské lanové hřiště nebo fitness a workout zóna. Obavy některých fanoušků matějské pouti z dalšího omezování akce dělníky v příštím roce jsou podle Rychlíkové zcela liché. „V příštím roce dojde především na rekonstrukce budov, divadla Spirála, Křižíkových pavilonů, bývalé restaurace Bohemia a měla by probíhat i rekonstrukce Průmyslového paláce. Spodní část areálu bude po rekonstrukci a revitalizaci plně funkční a naopak bude dějištěm většiny akcí,“ vysvětluje Rychlíková.

Předseda představenstva městské společnosti Výstaviště Praha Tomáš Hübl pro deník E15 minulý týden uvedl, že současně s Průmyslovým palácem se bude v horní části areálu opravovat i Lapidárium Národního muzea. V jeho části je také expozice Mořský svět, která má skončit v příštím roce.

Pořadatelé Designbloku, který se tradičně konal na podzim na výstavišti, včera oznámili, že se akce přesouvá. Hlavním dějištěm 22. ročníku bude klášter svatého Gabriela na Smíchově.

Letos bude v areálu nově možné za poplatek využít elektrické grily nebo posedět v nově vznikajícím gastropavilonu, který se nachází u nové brány do Stromovky. Posezení nabízí i opravená restaurace Pražan a Bistro Artyčok. Návštěvníci jsou naopak již druhým rokem ochuzeni o stálice v podobě klasického ruského kola a horské dráhy. Ty putovaly předloni kvůli neprodloužení nájemní smlouvy do Polska. Loni bylo kolo k vidění na Kravařském masopustu. „Letošní matějská znamená atrakce v cenovém rozmezí třicet až sto padesát korun,“ okomentovala probíhající pouť čtenářka Metra Eliška Gmiterková. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek