metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 25 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Další 1 fotografie v galerii
V těhotenství alkohol škodí plodu. | foto: MAFRA

Matky alkoholičky škodí svým ještě nenarozeným potomkům

  5:54
Pandemie covidu se podepsala na holdování alkoholu. Vycházejí špatná čísla i vůči matkám, alkohol v těhotenství navždy ovlivnil život jejich dětem.

Vybudování dětské závislosti na alkoholu a poškození zdraví se může zrodit i později. „V Česku je možná milion a půl lidí s rizikovým pitím. Dva roky pandemie se na tom také podepsaly, a to v obou směrech,“ říká Aleš Kuda, adiktolog a šéf Institutu Origanum, který se věnuje péči o duševní zdraví, kam spadají i závislosti.

Covidové rozpití i brzdy
Kdo pil před pandemií a byl na hraně, tak do toho za covidu a v lockdownech spadl rovnýma nohama. „Na druhou stranu u lidí, kteří pili hlavně ve společnosti, zavřené restaurace možná přispěly k tomu, že pití omezili, nebo s ním i skoncovali. Scházelo jim prostředí,“ konstatuje Kuda. Připomíná, že pokud lidé pili v pandemii doma a hlavně svou závislost neskrývali ani před dětmi, potomci to od raného věku přijímají jako normu chování a jsou na „dobré“ cestě kopírovat rodičovský vzor.

Plod „nasává“ stejně jako jeho matka
Koronavirová epidemie zasáhla i do chování žen, které v tomto období více přilnuly k alkoholu a v tomto čase otěhotněly. Lékaři evidují každým rokem asi tři stovky dětí s fetálním alkoholovým syndromem a až tři tisíce novorozenců je postiženo poruchou fetálního alkoholického spektra (viz box).

Děti v alkoholu

  • Nenarozené dítě pijící matky žije v alkoholické lázni.
  • Děti s fetálním alkoholovým syndromem (FAS) se rodí se specifickými tělesnými a psychickými následky.
  • Jde například o poruchy růstu, deformity v obličeji, postižení centrální nervové  soustavy. 
  • FAS není léčitelný a znamená pro jedince celoživotní postižení a omezení v mnoha oblastech života.

Příčina? Matky těchto dětí si v těhotenství neodpustily popíjení alkoholických nápojů. „Nenarozené dítě přijímá velmi rychle alkohol z krve matky prostřednictvím placenty. Je prokázáno, že alkohol v krvi plodu dosahuje stejné nebo o něco nižší koncentrace, než je hladina alkoholu v krvi matky. Trvá mu ale dvakrát pomaleji, než jej z organismu vyloučí,“ varuje Antonín Pařízek, vedoucí perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK . Dítě nemá ještě vyvinutá játra a ledviny natolik, aby se dokázalo bezpečně vyrovnat s přítomností alkoholu v těle.

Klinika adiktologie pražské Všeobecné fakultní nemocnice (KAD VFN), kam spadá i proslulý Apolinář spolu s1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy (1. LF UK), nyní vytáhla do boje s popíjejícími rodičkami. Nová kampaň vybízí nastávající maminky, aby alkohol ze svého života dočasně zcela vyřadily.

Rovnoprávnost sílí

  • 4:1. To není výsledek víkendového hokejového utkání Česko–Rakousko, ale poměr alkoholiků v české společnosti v kategorii muži versus ženy. 
  • Přitom před čtyřiceti lety „vítězili“ v tomto souboji muži nad ženami v poměru deset ku jedné. Mezi alkoholičkami roste počet žen s vysokoškolským vzděláním i žen ve vysokých manažerských pozicích. 
  • Průměrná délka užívání alkoholu ve zvýšené míře se pohybuje kolem deseti let.

Češi popíjení zlehčují
„Dlouhodobě považuji za velmi důležité hovořit o negativních dopadech pití alkoholu, zvláště pak v zemi, kde bývá tento fenomén marginalizován,“ říká ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Odborníci současně upozorňují, že chování budoucích matek často ovlivňuje i tolerantní okolí. „Těhotné ženy se často setkávají se zlehčováním nutnosti abstinence během těhotenství,“ upozorňuje spoluautorka kampaně Anna Jarmarová z KAD VFN a 1. LF UK.

„Neužívat alkohol v těhotenství a během kojení by mělo být zcela běžné. Nenechte si od svého okolí vnutit opak,“ apeluje na každou těhotnou ženu Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie VFN a 1. LF UK. U těhotných žen totiž podle něho neexistuje žádné bezpečné množství alkoholu. Nic na tom nemění ani druh alkoholu. „Stejně škodlivý je veškerý alkohol, včetně vína nebo piva,“ konstatuje Michal Miovský.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek