metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Matky alkoholičky škodí svým ještě nenarozeným potomkům

  5:54
Pandemie covidu se podepsala na holdování alkoholu. Vycházejí špatná čísla i vůči matkám, alkohol v těhotenství navždy ovlivnil život jejich dětem.

Další 1 fotografie v galerii
V těhotenství alkohol škodí plodu. | foto: MAFRA

Vybudování dětské závislosti na alkoholu a poškození zdraví se může zrodit i později. „V Česku je možná milion a půl lidí s rizikovým pitím. Dva roky pandemie se na tom také podepsaly, a to v obou směrech,“ říká Aleš Kuda, adiktolog a šéf Institutu Origanum, který se věnuje péči o duševní zdraví, kam spadají i závislosti.

Covidové rozpití i brzdy
Kdo pil před pandemií a byl na hraně, tak do toho za covidu a v lockdownech spadl rovnýma nohama. „Na druhou stranu u lidí, kteří pili hlavně ve společnosti, zavřené restaurace možná přispěly k tomu, že pití omezili, nebo s ním i skoncovali. Scházelo jim prostředí,“ konstatuje Kuda. Připomíná, že pokud lidé pili v pandemii doma a hlavně svou závislost neskrývali ani před dětmi, potomci to od raného věku přijímají jako normu chování a jsou na „dobré“ cestě kopírovat rodičovský vzor.

Plod „nasává“ stejně jako jeho matka
Koronavirová epidemie zasáhla i do chování žen, které v tomto období více přilnuly k alkoholu a v tomto čase otěhotněly. Lékaři evidují každým rokem asi tři stovky dětí s fetálním alkoholovým syndromem a až tři tisíce novorozenců je postiženo poruchou fetálního alkoholického spektra (viz box).

Děti v alkoholu

  • Nenarozené dítě pijící matky žije v alkoholické lázni.
  • Děti s fetálním alkoholovým syndromem (FAS) se rodí se specifickými tělesnými a psychickými následky.
  • Jde například o poruchy růstu, deformity v obličeji, postižení centrální nervové  soustavy. 
  • FAS není léčitelný a znamená pro jedince celoživotní postižení a omezení v mnoha oblastech života.

Příčina? Matky těchto dětí si v těhotenství neodpustily popíjení alkoholických nápojů. „Nenarozené dítě přijímá velmi rychle alkohol z krve matky prostřednictvím placenty. Je prokázáno, že alkohol v krvi plodu dosahuje stejné nebo o něco nižší koncentrace, než je hladina alkoholu v krvi matky. Trvá mu ale dvakrát pomaleji, než jej z organismu vyloučí,“ varuje Antonín Pařízek, vedoucí perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK . Dítě nemá ještě vyvinutá játra a ledviny natolik, aby se dokázalo bezpečně vyrovnat s přítomností alkoholu v těle.

Klinika adiktologie pražské Všeobecné fakultní nemocnice (KAD VFN), kam spadá i proslulý Apolinář spolu s1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy (1. LF UK), nyní vytáhla do boje s popíjejícími rodičkami. Nová kampaň vybízí nastávající maminky, aby alkohol ze svého života dočasně zcela vyřadily.

Rovnoprávnost sílí

  • 4:1. To není výsledek víkendového hokejového utkání Česko–Rakousko, ale poměr alkoholiků v české společnosti v kategorii muži versus ženy. 
  • Přitom před čtyřiceti lety „vítězili“ v tomto souboji muži nad ženami v poměru deset ku jedné. Mezi alkoholičkami roste počet žen s vysokoškolským vzděláním i žen ve vysokých manažerských pozicích. 
  • Průměrná délka užívání alkoholu ve zvýšené míře se pohybuje kolem deseti let.

Češi popíjení zlehčují
„Dlouhodobě považuji za velmi důležité hovořit o negativních dopadech pití alkoholu, zvláště pak v zemi, kde bývá tento fenomén marginalizován,“ říká ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Odborníci současně upozorňují, že chování budoucích matek často ovlivňuje i tolerantní okolí. „Těhotné ženy se často setkávají se zlehčováním nutnosti abstinence během těhotenství,“ upozorňuje spoluautorka kampaně Anna Jarmarová z KAD VFN a 1. LF UK.

„Neužívat alkohol v těhotenství a během kojení by mělo být zcela běžné. Nenechte si od svého okolí vnutit opak,“ apeluje na každou těhotnou ženu Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie VFN a 1. LF UK. U těhotných žen totiž podle něho neexistuje žádné bezpečné množství alkoholu. Nic na tom nemění ani druh alkoholu. „Stejně škodlivý je veškerý alkohol, včetně vína nebo piva,“ konstatuje Michal Miovský.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Hovoríte po engliš? Češi nejsou žádní lingvisté, někteří politici obzvláště

vydáno 25. dubna 2024  5:16

S výukou jazyků to nebylo po roce 1989 snadné. Ruštinářů bylo jako psů, na západní jazyky se někde přeškolovali také učitelé, kteří měli problém i s...  celý článek

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek