metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 14 °C

Středa, 19. května 2021. Svátek má Ivo.

Mattoni 1873: Covid-19 přinesl poučení pro udržitelnost

  9:00

Praha 22. května 2020 (PROTEXT) - Mattoni 1873: Covid-19 přinesl důležitá poučení pro udržitelnost

Společnost Mattoni 1873 darovala potřebné nápoje nemocnicím, zdravotníkům a záchranným složkám. Zapojili jsme se do projektu Zachraň hospodu a s RESTU a MAKRO rozjeli další program podporující gastronomické služby, říká tisková mluvčí Andrea Brožová.

Přírodní minerální vodu Karlovarska ve světě proslavil už na konci 19. století karlovarský rodák Heinrich Mattoni, podnikavý a cílevědomý muž s italskými kořeny. Je tedy víc než symbolické, že společnosti, kterou roku 1873 založil, vtiskly nynější podobu v 90. letech 20. století výrazné investice italské rodiny Pasquale. Firma, dříve nesoucí název Karlovarské minerální vody, v loňském roce přijala nové jméno odkazující právě na toto dědictví - Mattoni 1873, a výrazněji než dříve se hlásí k politice udržitelnosti nápojového odvětví, přírodních zdrojů a ekonomiky vůbec.

Neupozadil aktuální koronavirus tolik preferované téma udržitelnosti?

Rozhodně ne. Všichni vidí a oceňují, že firmy v České republice vnímají, co se kolem nich děje, chtějí a umí společnosti pomoci. My v Mattoni 1873 jsme darovali potřebné nápoje nemocnicím, zdravotníkům a záchranným složkám, vypomohli jsme i plastovými preformami lahví, které posloužily nemocnicím k uchování laboratorních vzorků. Zapojili jsme se do projektu Zachraň hospodu a s RESTU a MAKRO rozjeli další program podporující gastronomické služby.

Ale podstatná jsou poučení z koronaviru pro udržitelnost. Nutnost zachovávat přísnou hygienu ukázala, že obaly mají důležitou funkci, a to ochranu potravin a zdraví člověka. Zcela přirozeně se zase začaly používat donedávna znevažované jednorázové obaly z plastu - kelímky, krabičky a jiné. Pandemie zkrátka potvrdila, že plasty mají své opodstatnění, jsou užitečné, v některých případech i nenahraditelné, je ovšem potřeba s nimi poté správně nakládat.

Jsme v Česku schopni rozumně nakládat s jednorázovými plasty?

Drtivá většina lidí poctivě třídí. Bohužel ale systém nestíhá - všichni dnes vidíme ty přeplněné barevné kontejnery - a zároveň ne všechen vytříděný obsah je skutečně zrecyklován, tedy použit pro výrobu dalšího produktu. Jako výrobce nápojů nemůžeme nevidět, jak se stávající systém třídění zejména u plastů finančně udržuje v chodu hlavně díky dobře obchodovatelnému PETu, takže k řešení reálné recyklace jiných druhů vytříděných plastů chybí motivace a putují tak hlavně do spaloven.

Ovlivnil koronavirus řízení zahraničních firem skupiny Mattoni 1873?

Už dávno cestujeme za kolegy jen v nutných případech, většinu agendy zvládáme s pomocí komunikační techniky. Současné omezení pohybu mezi státy je ale obecnějším varováním: pokud někdy dojde ke striktnějšímu uzavření hranic, tedy nejen pro pohyb osob, ale i pro zboží a suroviny, nebude Česká republika soběstačná v řadě věcí. Konkrétně nápojový průmysl nebude mít ani panenský PET, ani recyklovaný PET, který se brzy začne do lahví přidávat povinně. Jasný důkaz, že má smysl uzavřít lokální cirkulární smyčku, tedy PET lahev v tuzemsku vyrobit, použít, zrecyklovat a použít opět na výrobu nové lahve, stále dokola. U hliníkových nápojových plechovek platí to samé.

Jak vidíte téma udržitelného podnikání v době post-covidové?

Navážeme na to, čeho se na nám poli udržitelnosti podařilo dosáhnout nebo co jsme rozjeli, od úspor energií po rozšiřování železniční přepravy výrobků. V oblasti nápojových obalů se Mattoni 1873 zaměřuje na tři pilíře - ekodesign, tedy nepoužívání tzv. rukávku a snižování množství barev lahví, dále vysokou míru sběru nápojových obalů a konečně opakovanou recyklaci zpět do nových lahví. Ekodesign zvládneme řešit sami, ale pokud chceme transparentní a vysoce efektivní sběr nápojových obalů, kterým se získá zpět více než 90 procent prodaných obalů, tak toho lze dosáhnout jen prostřednictvím zálohového systému. Proto ve všech zemích, kde operujeme, usilujeme o zavedení vratných záloh na PET lahve a plechovky.

Má-li být nejen Mattoni 1873, ale celé české nápojové odvětví do budoucna udržitelné, je potřeba dotáhnout, co v tom směru říká také selský rozum, nejenom legislativa z EU. Jednak zavést skutečnou ekomodulaci jak v obalovém systému, tak v následném využívání výrobků s recykláty, a dále uplatnit skutečné principy cirkulární ekonomiku a uzavřít cirkulární smyčku nápojového PETu a hliníku.

Kontakt:

Andrea Brožová

www.mattoni.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Žákům chybějí místa. Nejvíc se strachují ti z Košíř

vydáno 18. května 2021  18:30

Šach způsobený údajným střetem zájmů starostky Prahy 5 má podle opozice vyřešit mimořádné zastupitelstvo.  celý článek

Putuje napříč Českem. Chce upozornit na příběhy předčasně narozených dětí

vydáno 18. května 2021  10:05

Od začátku května křižuje republiku. Pokud někde potkáte chlapíka s batohem na zádech, který už má v nohách přes tisíc kilometrů, zřejmě to bude Josef...  celý článek

Cestující mohou nastupovat už i předními dveřmi. Rozvolňování opatření se nelíbí některým řidičům

vydáno 18. května 2021  5:15

Pražská MHD se postupně vrací do normálu. Cestující již mohou od pondělka do všech vozidel opět nastupovat také předními dveřmi a uvolnily se pro ně...  celý článek

Sousede, nahlas smrádek. Web vznikl pro boj s továrnou na psí žrádlo

vydáno 17. května 2021  14:42

Obyvatele západního okraje Prahy donedávna štval zápach z firmy vyrábějící granule. Teď se údajně společnost polepšila.  celý článek

Vaše fotky z Prahy